Dr. House

(seriál)
Drama / Mysteriózní
USA, (2004–2012), 129 h 31 min (Minutáž: 42–90 min)

Tvůrci:

David Shore

Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jesse Spencer, Lisa Edelstein, Jennifer Morrison, Peter Jacobson, Olivia Wilde, Kal Penn, Odette Annable (více)

Série(8) / Epizody(176)

Dr. Greg House s týmem specializovaných mediků léčí pacienty se zvlášť komplikovaným virovým onemocněním. Jeho diagnostické metody jsou jedinečné a když jde o život, je on a jeho tým schopen porušit jakákoliv pravidla. (TV Nova)

Recenze (1 576)

Divočák

Konečně nemocniční seriál, který stojí za to!!! Doktor, který sice pacienty léčí, ale každému z nich jejich nemoc z celého srdce přeje. Proč by se taky měli mít líp, než ostatní, že ano? Docela rád bych viděl doktora House při návštěvě Nemocnice na kraji města. Až někdy někdo zase potkáte Medaka, Singera nebo Alexandera, nezapomeňte jim to doporučit!;) ()

Tyler

Když si tak pročítám zdejší komentáře, vidím samá slova jako cynismus, hlášky, boží, zábava, urážky, lékařská detektivka, sarkasmus...ale jedno se pořád opakuje - Dr.House. A právem, jelikož tento netradiční medicínský seriál skutečně stojí na ústřední postavě. V tom máte všichni pravdu. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že "Dr.House" jakožto seriál i jakožto osobnost vidíte jednorozměrně. Pro mě, studenta medicíny (když pominu případy dotažené ad absurdum, které jdou ovšem na ruku zábavnosti, a občasné nesmysly a chyby dokonce ve výslovnosti odborných termínů - natož množství nákladných vyšetření jež si může Houseův tým dovolit provést ), je přístup doktora Gregoryho House nesmírně osvěžující. Doktor House jde prakticky proti všem pravidlům a poučkám, kterými nás zásobují na fakultě a v praxi o tom, jak přistupovat k pacientovi, jak jednat s rodinou, s kolegy lékaři atd. Chová se po 99% času jako zvíře, které v životě neslyšelo o Hippokratově přísaze (a právě to je neskutečně osvěžující)... jenže je tu jedno velké ALE - ve zbylém 1% se skrývají hluboké pravdy a zajímavé myšlenky, kterých si bohužel málokdo mimo obor všimne... "Dr.House" tedy rozhodně není prvoplánovou zábavnou hříčkou o zlém doktorovi - přesto jde o svěží vítr v oblasti doktorských filmů a seriálů, u kterého si báječně odpočinu a pobavím se... Ale dostanu od něj také spoustu podnětů na přemýšlení - proto ve výsledku "Dr.House" nabízí opravdu hodně. ()

Malarkey

Hned vedle Dextera je Dr. House nejvýraznější postava amerických filmových dějin posledních pár let, což je vcelku paradox jelikož herec Hugh Laurie je oficiálně Angličan a do role se opravdu nevšedně vžil a když jsem se při pohledu na jeho filmové role všimnul jedné hlavní roličky v geniálním seriálu Černá zmije bylo mi jasné, kde podobných grimas a gagů nastřádal a v tomto seriálu je dokonale uplácal v podobě geniálně bláznivého doktora, který si z ničeho nedělá problémy a všechno řeší tou zdánlivě nejjednodušší cestou a tím pádem dělá z lidí děsné idioty. Přiberme k tomu, že dostává ty nejroztodivnější případy a je ihned o zábavu postaráno. (9/10) ()

Gemini

Tak co tu máme? Jeden případ lékařského seriálu, který si jde tak trochu (ale vážně jen trochu) svou vlastní cestou - stojí na jedné ústřední postavě a jejím přístupu k medicíně, za který by ji Hippokrates musel (občas) utřískat holí i s hadem a mezi těmihle momenty možná jen občas lísknout stetoskopem přes nějakou měkkou tkáň. A pak tu je to hlavní, na co ovšem přijdete až po několika dílech - tohle není o medicíně ani o Housovi. Tedy, je, ale není to jen o tom. Je to především o lidech. Takže nedochází k tomu, že, jak jsem se původně mylně domníval (hm, jako bych kopíroval stavbu seriálové epizody:)), nebýt hlášek Hugha Laurieho, máme tu jen jakousi další Pohotovost nebo také niečo, pouze s poněkud exotičtějšími případy...a koho by bavilo sledovat každý týden skupinku doktorů jak tři čtvrtě dílu zírá na tabuli a ptá se "co by to jen mohlo..." Nenene, takhle jednoduché to s Housem není. Ani s osobou, ani se seriálem. 80% PS: Lisa Edelstein...oh my...více takových lékařek v našich ordinacích;) Ale ne v těch v růžové zahradě:P ()

Jamal

Díval jsem se poprvé, a napoprvé to byl dosti chaotický, ale velice zajímavý děj, při kterém jsem se dozvěděl, proč vlastně Dr. House kulhá a celkově vše kolem jeho operace a dalších dvou příběhů. Takže jsem se možná i trefil do nejlepšího. (( :: A teď po spoustě okoukaných dílů musím říct, že jsem si ho zamiloval. ()

Galerie (1 426)

Zajímavosti (1 104)

• Dr. House (Hugh Laurie) si při vykonávání svých povinností na ambulanci často hraje s přenosnou konzolí. Jedná se o Game Boy Advance SP. Obvykle na ní hraje videohru „Metroid: Zero Mission“, ale z nějakého důvodu s pozměněnými zvuky (včetně hudby) a odlišnou herní náplní („Zero Mission“ například není rozdělena do klasických úrovní, ale její valná většina se odehrává na jediné mapě, kterou hráč musí postupně objevovat a prozkoumávat – série „Metroid“ a „Castlevania“ touto herní náplní položily základy žánru metroidvania). (vojtaruzek)
  • Přestože se může někomu zdát, že vyšetřování geniálního diagnostika Dr. House (Hugh Laurie) je zkreslené a ve skutečnosti nereálné, není tomu tak. V německém Marburgu existuje lékař prof. Jürgen Schäfe, který nejenže je fanouškem seriálu, ale díky němu, resp. díky epizodě Rodinná praxe, určil svému pacientovi po pěti minutách správnou diagnózu, se kterou si předchozí doktoři vůbec nevěděli rady. Jednalo se o otravu kobaltem z vadné kloubní náhrady a pacientovi tak zachránil život. Své poznatky poté publikoval v odborném časopisu Lancet. V současnosti prof. Schäfe dokonce podobně jako Dr. House vede speciální oddělení nediagnostikovaných nemocí a navíc seriál používá jakožto učebnicovou pomůcku při přednáškách. (CANNIBAL)
  • S tím, že bude Dr. House nosit tenisky přišel sám jeho představitel Hugh Laurie. Bylo mu vyhověno a Dr. House začal nosit boty Nike Shox. V seriálu má až 37 párů tenisek. (pufina)

Související novinky

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

21.01.2022

Svět hudby a filmu přišel o další z velkých talentů. Ve věku 74 let včera v USA zemřel americký zpěvák a filmový herec Marvin Lee Aday, znám především pod svým uměleckým jménem Meat Loaf. Talentovaný… (více)

Olivia Wilde natočí spin-off Spider-Mana

Olivia Wilde natočí spin-off Spider-Mana

20.08.2020

Olivia Wilde se poslední roky věnuje spíše režii než hraní, a po úspěchu s filmem Šprtky to chtěj taky se z ní v Hollywoodu stalo horké zboží. Není divu, že si jí tak vyhlédlo studio Sony, jež se jí… (více)

Singer, Abrams, Ayer rozjíždí nové TV seriály

Singer, Abrams, Ayer rozjíždí nové TV seriály

07.02.2012

Účast špičkových filmových tvůrců v televizních projektech už dnes není ničím výjimečným. Z těch posledních jmenujme třeba drama HBO Luck, na kterém Michael Mann spolupracuje s Dustinem Hoffmanem.… (více)

Academia film Olomouc 2009

Academia film Olomouc 2009

13.03.2009

Od 14. do 19. dubna 2009 budete opět moci „vidět a vědět“. Tak jako každý rok, i letos proběhne v hanácké metropoli festival populárně-vědecké a dokumentární kinematografie. O tom, že AFO není úzce… (více)