poster

Samotář Jim

 • Česko

  Osamělý Jim

  (festivalový název)
 • USA

  Lonesome Jim

 • Velká Británie

  Lonesome Jim

Drama / Komedie

USA, 2005, 91 min

Režie:

Steve Buscemi

Scénář:

James C. Strouse

Kamera:

Phil Parmet
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • boshke
  **

  Nějak nevím, co si z toho mám vybrat, jak Samotáře Jima uchopit. Má to být romantika (příběh se sestřičkou)? Má to být krimi/akce (příběh s povedeným strýčkem)? Má to být drama (příběh Jimovy rodiny)? Celý film je takový nezáživný, utahaný, jako by se nemohl rozhodnout, kterou dějovou linii sledovat, kam se dále ubírat. Nuda, otrava... 50%(8.8.2010)

 • murakamigirl
  ****

  Životaschopná dráma so smutnými charaktermi- hoci nie vždy im ten smútok nájdete na tvári- čo poteší. Ak vás apatia obchádza alebo nebodaj ste k nej náchylní, bude pre vás tento príbeh ozaj užitočný. Sledujúc chronicky deprimovaného chlapíka, čo sám za i pred sebou uzavrel všetky cesty a došiel do štádia, že už to ani neľutuje, bude vás to ťahať k úsmevu, lebo pochopíte, aké je to smiešne, aká absurdná ulita tá apatia vlastne je.....(9.11.2008)

 • charlosina
  ***

  Steve Buscemi mě již několikrát na druhé straně kamery přesvědčil o tom, že prostě umí. Bohužel Samotář Jim ke mně už tak hluboce nepromlouval... Chronickou depresí zkroušený syn se vrací domů, aby zde trávil "mezipauzu" před dalším putováním. Je to takový ten typický loser a outsider, který nechce zapadnout do běžného stereotypu a brání se všemu, co "by mělo tak být" - nechce být jedním z dělníků, nechce pracovat ve fabrice, nechce se účastnit rodinné večeře, nechce mluvit o svých pocitech, nechce odpovídat na otázky, nechce žít (a umřít) jako každý druhý. Ve svém pokoji má vylepené fotky významných spisovatelů s tragickým osudem a v nich se vzhlíží. V jednom baru ale potká půvabnou zdravotní sestřičku a po nehodě jeho bratra se s ní setkává častěji. Nepoznává však jen ji jako ženu a svobodnou matku, skrze ni poznává také sám sebe. Ačkoliv se tomu zpočátku brání... Příběh sám o sobě mě zaujal, ale asi jsem se na toho týpka těšila víc než jsem měla. Casey Affleck je opravdu okouzlující samotář a jeho úzkostné stavy přímo křičely z půvabné tváře, nicméně to nestačilo. Liv Tyler byla jako obvykle sladká, ale příliš prostoru pro vyjádření pocitů nedostala. Škoda. Perfektní výkon jako učebnicová milující matka (před kterou by Freud varoval) předvedla Mary Kay Place. No... bohužel se mi zdá, že scénárista James C. Strouse to trochu odfláknul. Depresivní atmosféra má (alespoň v mých očích) půvabné kouzlo, ovšem zde bylo zahaleno mlžným oparem, i když jistý účinek to mělo... alespoň na chvíli. Jednoduše to není jeden z těch snímků, které mě zasáhnou takovým způsobem, že se před vyvolanými emocemi nemám kam schovat. Ačkoliv mi příběh Jima byl blízký, neprožívala jsem ho tak, jak bych mohla, protože jsem opravdu jen "zírala na film", čímž se cítím ochuzena o hlubší emoce plynoucí z obrazovky.(24.10.2008)

 • Faye
  ****

  Ze své samostatné pouti životem se do rodného hnízda vrací 27letý mamánek s jedním baťohem, „chronickou beznadějí“ a dvěma kufry.“ Zpátky ke svým rodičům, kde se už přiživuje i jeho stejně nešťastný a stejně odevzdaný starší bratr. Vlastně jediným až nepatřičně šťastným člověkem v téhle famílii je matka rodu. Steve Buscemi vytvořil kouzelný snímek, který dokáže vyvolat nejen pobavený úsměv, ale třeba i přinést do vlastního života trochu víc tolerance a pochopení ke svému okolí. (jenom škoda, že jsem to neviděla zhruba o 6 hodin dřív :- ))) špatné načasování ). A panové si můžou rovnou přidat * navíc. Už jenom za naději, že i na posledního nekňubu, bez peněz, bez střechy nad hlavou, bez jiskry, kterému to nejde ani v posteli, může (možná) někde čekat někdo jako Liv Tyler. A že i maminčin mazánek, který se ne a ne odlepit od její sukně by mohl být pro někoho chlapským vzorem. Iluze k nezaplacení.(21.7.2006)

 • Defaultovna
  ****

  Film, nasiaknutý melanchóliou, ktorá na vás dýcha odvšadiaľ, počnúc prostredím, v ktorom sa odohráva, cez trúchlivú hudbu, scenár, pochmúrnu kameru aj zo samotného depresiou zbedačeného hlavného hrdinu. Páči sa mi jednoduchosť a ucelenosť príbehu, aj nehranie na city a občasná strohosť dialógov, ktorá dodáva deju uveriteľnosť a prirodzenosť. Nápad s Hemingwayovym úsmevom bol tiež pekné gesto plné svetla, ktoré je tu zosobňované Liv Tylerovou. Stavím sa, že keby tento film vznikol pod hlavičkou Hollywood Classic Entertainment, trval by o pol hodinu dlhšie, počas ktorej by sa riešila zápletka medzi Timom a Anikou. Pánboh zaplať za Buscemiho minimalizmus. Stručne? Dosť depresívny film, ale ja také rada... 8/10.(13.3.2013)

 • Liv Tyler

 • - Jak herci, tak producenti filmu přijali menší platy, aby zmenšili rozpočet filmu. (CliffLee)

 • - Několik členů z rodiny scénáristy se ve filmů objeví jako vedlejší postavy: Jeho bratr hraje agenta z protidrogového, otec hraje souseda, kterému patří trampolína, jeho matka se krátce objeví, když Jim (Casey Affleck) málem narazí autem do stromu, a konečně Jimovy neteře jsou ve skutečnosti neteře scénáristy. (CliffLee)

 • - Film se natáčel v rodném městě scénáristy (James C. Strouse) a továrna, kde se děj také odehrává, patřila ve skutečnosti jeho rodičům. Filmový štáb se dále podíval do Cromwellu, Goshenu a Ligonieru v Indianě. (CliffLee)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace