Namgeuk ilgi

Jižní Korea, 2005, 115 min

Pil-seong Lim

Jung-hoon Jung

Kendži Kawai

Po delší době asijský film, který mě moc nezaujal. Je takový příliš chaotický. Jako by se scénárista nemohl rozhodnout, jestli to bude sci-fi thiller jako Věc, psycho-drama o muži pronásledovaníém vzpomínkami, dobrodružný flm o hrdinské výpravě.. Do toho flashbacky, sny, představy atd, které dohromady moc smyslu nedávají. A tuto zmatenost následně nejspíš chytili i herci a režisér. Co za to stojí, je působivá krajina, kamera, několik stísněných okamžiků a hudební main theme od Kenji Kawaie.(26.2.2006)

Měl jsem hroznou chuť na něco jako byla kniha Terror od Simmonse, a na radu z diskuse jsem sáhl po tomto filmu. Zejména začátek vypadal úplně skvěle a lebedil jsem si, ale... pak se nějak vnější atmosféra, respektive příběh stočil na vnitřní svět hrdinů. A jejich mysl byla bohužel tak nějak korejská... což nemíním jako dehonestování, ale prostě se mi s nimi hůře ztotožňovalo. Navíc škoda jen velmi mělce využitého mysteriózna a místo něj rozmazávaných selhání osobností... Takže víceméně spokojený, ale nikoli unešený...(24.7.2012)

Mám rád zimní filmy, tedy filmy na sněhu. A když jde o Antarktidu, tak je jasné, že tam prakticky nic jiného, než sníh a sdílená kosa nebude. Korejci se tentokrát rozhodli zrecyklovat alpinistický thriller. A tak trochu to zamotat. Protože natočili přesně ten typ filmu, ve kterém s nimi něco je a nebo se prostě jen zbláznili. V obou případech to táhne. 3.5*(10.9.2015)

První půlka hodně dobrá. Tajemná zlá síla obklopuje šestici mužů uprostřed nekonečných plání Antarktidy a zbavuje jich rozumu a holých životů. Tahle část, díky silnému hororovému prvku, hodně brnká na divákovy nervy, ten absolutně netuší, s čím tu vlastně má dočinění. Jenže postupně se tenhle mysteriózní náboj vytrácí a zaklesává do psychologického survival dramatu, co je místy až zbytečně natáhnutý a disponuje už jen pár povedenými momenty (halucinace, souboj muže proti muži). Příběhově tedy nic moc a závěr může dokonce nasrat. Naštěstí je Antarktický deník natočen opravdu pěkně, postavy uvěřitelné a ústřední hudební motiv dokonce perfektní. Jen nečekejte nějaký hororový zážitek.(11.12.2011)

Dejovo síce riedkejšie a tým pádom miestami trocha naťahované mysteriózne dobrodružstvo za polárnym kruhom. Mimo ďalších formálnych zložiek, najsilnejšiu devízu snímky tvorí výborná práca so zvukom -> hlavne s úrovňou hlasitosti ako i intonáciou dialógov, ktoré skvelo dokresľujú temnú, takmer únavno-snovú atmosféru tajomna. Samotné zvukové vibrácie okolia sa tak stávajú popri slušných hereckých výkonoch ďalším aktérom deja.(4.9.2005)

• - Profesionální horolezec Park Young-seok přispěl filmu svými zkušenostmi. Herci Song Kang-ho, Yoo Ji-tae a Park Hee-soon u něj absolvovali  trénink. Park se společně s dvěma dalšími muži v říjnu 2011 pokusil o prostoupení nové cesty k vrcholu Annapurny. Všichni tři však zmizeli beze stop a jejich těla nebyla nalezena. (Jigvell)