Namgeuk ilgi

Jižní Korea, 2005, 115 min

Pil-seong Lim

Jung-hoon Jung

Kendži Kawai

,,MŮŽEME VŮBEC VĚŘIT TOMU, CO SAMI VIDÍME?“..... /// Tak nám ti kluci šikmooký vlezli už i na Antarktidu. Výborně připravení na cíl v nedohlednu – tedy místo, kde ještě nikdo nikdy nebyl (cože? Ani profesor Mac Donald s poručíkem Beranem?) a vybaveni tou nejmodernější technikou (se neposer, GPS a Skype má dneska každej...). Nekonečnej koloběh: chůze – jídlo – spánek přeruší nález deníku (že antarktickýho není třeba dodávat...). A pak se začnou dít ty podivnosti. Zkurvený počasí, spojení v prdeli a jako každá správná výprava i oni přinášej oběti. Nejlepší ale je (pro mě samozřejmě), že NĚCO tajemnýho smrdí ve vzduchu. Jenže... prďácky prasklý hodinky na mě nezabíraj. Čekám, jestli třeba charaktery nedostanou víc prostoru.....a zatím jen to tichý ,,ZACHRAŇ NÁS“. Chlapcům místo kochání se sněhem a mrazem postupně hrabe, a čekám, že teda aspoň začnou přitvrzovat v atmošce, když filozofický monology plný strachu nepomáhaj tempu (a zavíraj mi víka). VZMUŽTE SE! (kurva dělám co můžu, ale ani sirky nepomáhaj). Takový hóóódně hloubavý.... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jdu na polární výpravu s chlápkem, co má starou karabinu (ty vole a je to Korejec? Tak to jsi v píči!). 2.) Jsem hledač podivnejch míst (nebo podivnej hledač míst?). 3.) Noťas na mě v noci volá: ,,zachraň mě“!. 4.) Thx za titule ,,Vojta Pitra“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(11.7.2012)

Sněhobílá prázdnota. Kdo by z toho nezešílel? Chvílemi film zajímavým způsobem mate, divák tak netuší, jak se bude příběh vyvíjet dál. Ke konci mě ale film mátl poněkud nepříjemným způsobem. Myslel jsem, že už vidím také nějakou haluz. Začal jsem tápat, kdo vyšel ven, kdo zůstal vevnitř, která chajdaloupka je která apod. Naštěstí se vše objasnilo a já můžu jen konstatovat, že Antarktický deník je docela příjemná "haluzoidní" a atmosferická podívaná.(11.8.2007)

Vůbec mi nedochází souvislosti mezi těma hororovejma náznakama a jinak ne tak špatnym filmem o sněhu, samotě a stavu mysli. U mě by tenhle jihokorejak zabodoval víc, kdyby se soustředil akorát na realitu a v podstatě rozebíral lidskou psychiku těch lidí tam. Takhle mám hodně smíšený a zmatený pocity a vůbec mi ten film jako celek nesedí.(3.5.2010)

Překombinované. Místy nepřehledné. Místy natahované. Nelogické (?). Některé věci zůstaly (asi ?) nevysvětleny (záznam na videokameře, například ?). Mám pocit, že film měl ohromný potenciál (sněhové pláně Antarktidy, skupina mužů, deník s nesrozumitelným záznamem číhající hrůzy), ale zdaleka ho nevyužil. Jako kdyby tvůrci měli za cíl stejný efekt, jako Carpenter ve Věci, ale chtěli tak dosáhnout méně konkrétními (tzn. psychologickými) postupy (a triky) a ne zcela to vyšlo. Čekal jsem, že se budu lekat, ale nakonec jsem se nelekal, přestože jsem se bál. Autoři se podřídili atmosféře a strachu, aniž by zvážili logiku věcí. Rozumíte tomu? ■ P.S. Jsem upřímně rád, že jsem se na toto nedíval některou z nocí, kdy jsem byl doma sám.(23.4.2011)

První půlka hodně dobrá. Tajemná zlá síla obklopuje šestici mužů uprostřed nekonečných plání Antarktidy a zbavuje jich rozumu a holých životů. Tahle část, díky silnému hororovému prvku, hodně brnká na divákovy nervy, ten absolutně netuší, s čím tu vlastně má dočinění. Jenže postupně se tenhle mysteriózní náboj vytrácí a zaklesává do psychologického survival dramatu, co je místy až zbytečně natáhnutý a disponuje už jen pár povedenými momenty (halucinace, souboj muže proti muži). Příběhově tedy nic moc a závěr může dokonce nasrat. Naštěstí je Antarktický deník natočen opravdu pěkně, postavy uvěřitelné a ústřední hudební motiv dokonce perfektní. Jen nečekejte nějaký hororový zážitek.(11.12.2011)

• - Profesionální horolezec Park Young-seok přispěl filmu svými zkušenostmi. Herci Song Kang-ho, Yoo Ji-tae a Park Hee-soon u něj absolvovali  trénink. Park se společně s dvěma dalšími muži v říjnu 2011 pokusil o prostoupení nové cesty k vrcholu Annapurny. Všichni tři však zmizeli beze stop a jejich těla nebyla nalezena. (Jigvell)