Tma

• Česko Bloudění v temnotách (více)
Horor / Mysteriózní / Thriller
Německo / Velká Británie, 2005, 90 min

Maria Bello přijíždí na waleské pobřeží za svým manželem. Už první noc má hrůzné sny o smrti své dvanáctileté dcery. Když opravdu záhadně zmizí, všichni se domnívají, že spadla z útesu a utopila se. Jenže večer je slyšet její volání o pomoc a navíc druhý den se objeví neznámá malá dívka. Nikdo netuší, že je poslem zla... James a Adele jsou plni zármutku nad ztrátou své dcery, jež nedávno utonula. V tomto rozpoložení je zastihne mladá Ebrill, která tvrdí, že zemřela před šedesáti lety, je však až neuvěřitelně podobná jejich milované Sarah... (oficiální text distributora)

Trailer

Faye

Nic nového pod sluncem, přesto velmi dobré. Osamocený dům v nádherném a zároveň tajemném místě, působivá a patřičně strašidelná hudba a především dobří herci (což u hororů bývá spíš výjimka). Místo s temnou minulostí, kde i ovce ze sebe smývají hříchy skokem z útesu. Stádo jako stádo. „Před 50 lety tady žila hrstka lidí. Vyhýbali se společnosti. Vytvořili si vlastní náboženství, založené na starých velšských legendách. Založené na hříchu, spáse, tak jako jiné víry.“ Vedl je farář „Jeho stoupenci byli jako jeho stádo. Ale on jim lhal. Naháněl jim hrůzu. Přesvědčil je, že zná cestu do ráje. Uvěřil staré legendě, která praví: Jeden živý se dá vyměnit za jednoho mrtvého.“ Pokud čekáte potoky krve, budete zklamaní, s krví se tady šetří, ale o to víc mi nedělala dobře. Pokud máte rádi duchařinu, měli byste být spokojeni. Já byla. Hororu jsem dlouho 4* nedala, tak tady jsou. ()

flanker.27

Další variace na tajemnou holčičku (i když tentokrát blond). Za vzor si film očividně bere asijské horory poslední doby, balí to ovšem do trochu bližších evropských reálií. Dobře rozjeté napětí, ale v několika věcech mi to přišlo trochu přetažené (hromadný seskok, kam se v tom Annwwnu vlastně všichni poděli). Docela povedený konec, i když si tak docela nejsem jistý, jestli to byl záměr, nebo spíš "nevíme co s tim, ukončíme to třeba takhle...:))". Přesné hodnocení by bylo 3,6, ale 4 nakonec nedám. Popravdě nechápu, proč "Tma," tmy si tam zas tak moc neužijeme. Lumíci by možná sedělo víc. ()

T2

Rozpočet £3,000,000Tržby USA $-Tržby Celosvetovo $6,580,887║ Režisér John Fawcett nám neservíruje skoro nič nové ale zas zvláda všetky prvky načrtnutého horroru veľmi zručne a okrem nadobudnutia sklúčujúcej temnoty, či vizuálneho poňatia, ktoré má svoju príjemnú úroveň, nám ponúka taký príbehový mix horrorov ako Kruh so Silent Hill, čo by sa mu dalo vyčítať ale zas v posledných rokoch je už taký štandart kopírovania overených scénok, či dejových osnov na dennom poriadku. Takže nekoná sa žiadne prekvapenie ale ani žiadna pohroma. Maria Bello jednoznačne kraľuje svojím prejavom filmu, Sean Bean ostal len pre druhé husle, tak ako v Silent Hill. /55%/ ()

tron

Škoda, skončili sme uprostred cesty. TMA uspokojí každého, kto má rád temné komorné horory, odohrávajúce sa v čudnom dome + každého, kto má v láske charizmatického Seana Beana (PÁN PRSTEŇOV: SPOLOČENSTVO PRSTEŇA) a krásnu Mariu Belloovú (ODPLATA). Snímka, mimochodom z produkcie Paula W. S. Andersona (RESIDENT EVIL), však dopláca na hlúpy, neoriginálny a nezaujímavý scenár. No atmosféra, výprava a obaja herci, čo-to vylepšujú. Posledných 30 minút je ale mimoriadne zlých, takže skôr 40%. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/718/ ()

Djoker

Prvních pět minut jsem přemýšlel hlavně o tom, zda je vůbec možné najít dvojnici Charlize Theron. Ano, je to možné, protože Maria Bello je jí neskutečně podobná. Do děje jsem se vžil rychle hlavně díky ní. Atmosféra je podobně temná jako v Kruhu. Škoda, že ke konci už tvůrcům došel dech a celé to tak vyznívá trošku ujetě. Musím však pochválit skvělou pointu. Ta je nečekaně vypečená. ()

• Snímek byl natočen na motivy románu "Sheep" Simona Maginna. (Terva)
  • Na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu byl snímek nominován na cenu pro nejlepší film. (Terva)
  • Podsvětí "Annwn" pochází z welšských legend, kde je tímto názvem označována země mrtvých. (akisha)