poster

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi (TV seriál)

Animovaný / Rodinný

Československo, 1978, 13x7 min

Režie:

Ladislav Čapek

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Scénář:

Václav Čtvrtek
(další profese)
 • Shaqualyck
  ****

  Jako děcko mě strašně bralo, jak tam ten frajer v kamizolce drandí na jelenovi. Když jsem pak v pozdějším věku zjistil, že tento druh přepravy z místa na místo není v běžném životě úplně obvyklý, byl jsem z toho strašně smutný. A taky jsem úplně nepobral, jak to, že taková liška hubu nezavře, zatímco jelen ani nepípne,... no, ono je to asi fuk. Každopádně parádní večerníček, jehož sledování Vám dá rozhodně víc než dva semestry seminářů z ekologické výchovy. Martin Bursík by mohl vyprávět...(12.10.2011)

 • lubospoti
  ****

  Přestože jde spíš o "holčičí" večerníčkovský seriál, patří určitě do zlatého fondu našich animovaných seriálů. Jedním z důvodů je i to, že se jak po animační tak po příběhové stránce nepouštěl do nějakých experimentů. Držel se jednoduché, ale srozumitelné linie, což je u dětského diváka důležitý faktor.(10.1.2020)

 • kingik
  **

  Metrosexuální, opravdu nesympatický hajný Robátko s buzer knírkem a se svým dvanácterákem, mě tedy k návštěvě svého lesního království nezlákal. Když poctivě zhlédnu všech 13 večerníčkovských dílů, vybaví se mně sice každá jednotlivá postavička a to zmíněný Robátko, jelen Věneček, ne počkat Větrník, maršál Šukač, ne Šuchaj (ale od Š to bylo) a perspektivní záporák Kotrč a ten asi nejvíc. Avšak příběhově se to po nějaké době dostávalo do takových, jak to napsat kulantně, málo chytlavých lesních cest a cestiček a šlo to do unizono. Nejsem houbař ani obdivovatel lesní zvěře, ale tady problém nebude. Animace je v mnoha ohledech na tehdejší dobu i tvorbu originálně prostinká, a je znát, že je staršího data, což ji vlastně ze současného pohledu náročného dětského diváka táhne značně dolů. Ten je značně navyklý na progresivní současnou animovanou tvorbu a příliš ho neoslní. Dá se prohlásit, že vůbec. Rovněž se nespokojenost dostaví s jednáním postav, které jsou příliš černobílé. Robátko ani jeho soukolí nemá žádné slabiny. Kotrč je oproti němu více cool, avšak nikdy se mu nepodaří Robátka přechytračit. Z toho vyplývá, že Robátko byl buď latentní gay (toho by komunisté ve svých řadách nestrpěli), nebo člen tehdejšího ÚV a v animované podobě dohlížel na neřád. Les byla společnost a zvířátka, i všechno ostatní, byli občané, kteří nesouhlasili s režimem. Seriál vznikl v době normalizace, takže já si to vysvětluji tak, že na mém tvrzení opravdu něco mohlo být. Nicméně jsme stále v animovaném seriálu pro děti, které se těmito kravinami zabývat nebudou a kterým se určitě nějaká postavička zalíbí, ačkoliv s velkou pravděpodobností odběhnou k současné animované tvorbě, která má neporovnatelné technické přednosti. Za zmínku rozhodně stojí příjemný vypravěčský styl Františka Hanuse, který přes svůj nesporný talent, musel čelit nezájmu režisérů, a tak se leckterým divákům vybaví spíše jeho hlas, než nějaká role. Mnohé z příběhů jsou předvídatelné, s přemírou zbytečné naivity. Ladislav Čapek svoji tvorbu zasvětil ve své době vyhlášeným animovaným seriálům, ale byl by zázrak, aby i po letech naplno zaujaly. Pokud nejste s jeho tvorbou obeznámeni, s tímhle seriálem do ní proniknete, a uděláte si o ní úsudek. Negativa budou převažovat. 40%(23.9.2014)

 • Deimos
  ****

  DivX/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 4/10/// + Příběh na pozadí, vypravěč, hudba, postavy -animace/// Když jsem byl malej, tak se tento večerníček ke mě tak často nedostal, i z tohoto důvodu jej nepovažuji za klasiku. O to více jsem byl překvapen, když jsem se všechny části teď pustil. Všech 13 části je velice pěných a příjemných. Dost jsem se při sledování bavil. Možná tomu dopomohla velice chytlavá melodie a nebo příjemný hlas vypravěče Františka Hanuse. Dějově se zde rozvíjí příběh hajného Robátka a jeho milé Jozefky. Některé narážky děti nepochopí, my dospělí však víme. Vše naštěstí slušnou formou. Dále vedle Robátkových přátel (jelen Větrník...) je zde několik záporných postav (předně zbohatlík Kotrč s jeho psem, dále s medvědem Hromburácem, liškou Metynkou a vodníkem Barborou) No díky čisté duši Robátka se nakonec všechny zvířátku přidají na jeho stranu a Kotrče vyženou. Oproti ostatnímu je dost slabší samotná animace. Jednak na kvalitě nepřidá samotný DivX, ale především animace vypadají jak kdyby je vytvářel žák prvního stupně. Prostě velice jednoduchá, snad až samoúčelná. Celkově však velice poučný večerníček pro děti a dosti zábavný i pro dospělé/// Celkem 74%///(6.11.2006)

 • type_B
  ****

  Návrat archaických forem III: Idyla v hájovně aneb návrat do začátku století. Spřízněnost člověka s přírodou. Kdyby kartinkáři neaktualizovali hajného a jelena coby homosexuální milence (ano, ten jejich vztah byl vždycky trochu divný), zůstal by Robátko takovým Smolíčkem - hlavně že už dospěl, a ten fešácký knírek mu fakt sluší.(18.1.2010)