Televízny film podľa rovnomennej poviedky Jozefa Cígera-Hronského. Príbeh mladej Magdalény a gazdu Bukvu je príbehom zrelej a trpezlivej lásky. Mladučká Magdaléna prichádza na dvor vdovca Bukvu zmierená s osudom. Vydala sa za starého majetného muža bez lásky. Mlčky sa začlení do rodiny, znáša manželovu večne opitú matku i zlomyseľného hrbatého syna Štefana a stará sa o gazdovstvo. A predsa je na dvore ešte ktosi, ku komu cíti Magdaléna vo svojej osamelosti generačnú spriaznenosť a plachý cit. Je to sluha Ján Klas, neskrývajúci svoju vášeň ku gazdovej žene. Tento trojuholník sa čoskoro stane tragickým ohniskom napätia v rodine. (oficiální text distributora)

evulienka3

"Nehor...nehovor, keď nemusíš" táto veta gazdu Bukvu, krásne dotvorila príbeh odohrávajúci sa na malom gazdovstve, kde sa síce pracovalo od svitu do mrku napriek tomu však bol čas aj na lásku a hlboké city. Krásny príbeh o človeku, ktorého krása sa skrýva pod povrchom, a ktorého famózne stvárnil František Kovár. Pre mňa jeden z mála nezabudnuteľných slovenských filmov. ()

jan72

Príjemný, na povrchu pokojný príbeh z Bukvovho gazdovstva, kde sa príliš nehovorí, netára. Atmosféru dopĺňa hudba - hra na píštalke. Obsadenie vynikajúce - myslím každá postava: František Kovár (Bukva), Vanda Tureková (Magalénka), Peter Bebjak (Jano Klas), Robert Roth (Štefan), Oľga Vronská (matka Bukvu), Viera Topinková (matka Magdalénky), Ján Melkovič (otec Magdalénky), Stanislav Štepka, Zuzana Kapráliková, Štefan Mišovic, Gejza Benko, Katarína Šulajová, Pavol Topoľský, Peter Debnár, Oľga Zollnerová, Soňa Ulická, Helena Húsková ()