Dobrá čtvrť (TV seriál)

Česko, 2005–2008, 19 h 44 min (Minutáž: 53–56 min)

Karel Smyczek

Lucie Konášová

Jana Preissová, Anna Kulovaná, Vilma Cibulková, Jiřina Jirásková, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Veronika Gajerová, Zdeněk Žák, Martha Issová, Liliana Malkina, František Němec, Jiří Pecha, Matěj Hádek, Milan Enčev, Pavel Trojan, Jiří Maria Sieber, Barbora Srncová, Milan Bahúl, David Švehlík, Filip Tomsa, Kristýna Jetenská, Ida Sovová, Jiří Bartoška, Bohumil Klepl, Jiří Strach, Jan Dolanský, Marie Doležalová, Věra Kubánková, Andrea Sedláčková, Vladimír Javorský, Zora Jandová, Nela Boudová, Barbora Hrzánová, Hana Maciuchová, Oldřich Navrátil, Jan Hartl, Mikuláš Křen, Simona Babčáková, Přemysl Boublík, Martin Havelka, Lenka Krobotová, Tereza Nekudová, Lukáš Hejlík, Natálie Řehořová, Verica Nedeska, Predrag Bjelac, Jana Doleželová, Tereza Němcová-Petrášková, Ivo Novák, Jitka Smutná, Miluše Bittnerová, Veronika Petrová, Michal Čeliš, Josef Šebek, Václav Jílek, Barbora Poláková, Dana Pešková, Jiří Sýkora, Henrich Šiška, Klára Apolenářová, Aleš Cibulka, Ivan Douda, Vilma Frantová, Petra Martincová, Milada Vaňkátová, Vojtěch Rohlíček, Lukáš Burian, Kryštof Haničinec, Markéta Plánková, Taťána Chvojka, Jiří N. Jelínek

Dobrá čtvrť patří bez debat k tomu nejlepšímu, co televizní obrazovka v posledních letech nabízí. Nestihnul jsem první reprízu v roce 2005, ale na opakování jsem si už počkal. A od jiných křečovitých pokusů plných klišé je skutečně ze života (i když nelze čekat něco převratného nebo překvapivého; řadu scén si navíc šlo bez váhání odpustit). Na scenáristce Lucii Konášové je znát, že si osvojila rukopis svého vzoru Jaroslava Dietla a podařilo se jí před kameru protáhnout skutečné emoce v precizně propracovaných postavách, kdy každá má svůj vývoj a které do jedné v divákovi probudí enormní zájem. Ať už se ocitneme na gymnáziu, v malém lahůdkářství, honosné vile nebo panelákovém bytě. A to, se domnívám, tu dlouho nebylo. Nemalou zásluhu na tom má zkušený televizní „veterán“ Karel Smyczek, který lacině neždímá slzy. Naopak kupředu ho táhne „obyčejnost“ lidských osudů, které neprahnou po nadměrných ambicích. Seriál pak těží zejména z několika vyzrálých hereckých výkonů (nerudná profesorka Jana Preissová, starostlivý otec Tomáš Hanák, „neúspěšná“ manželka Vilma Cibulková nebo svérázná a rezignující matka Veronika Gajerová) a i mladé herecké naděje nezklamou. Co naopak zarazí je jistá rozporuplnost a nevěrohodnost v některých dialozích postav (zejména studentů), v jejich stylu, v oblékání (jakoby zaspali dobu) a přístupu k okolí. Např. hlavní hrdinka Anna Kulovaná talent bezpochyby má, ale na jakýkoliv problém nastaví vyjukaný výraz jakoby právě vyšla základní školu, a přitom se chystá na medicínu (a při každém jejím otráveném „já nevim“ by zasloužila). Není to o mrazení v zátylku, ale s ohledem na nepřeberné množství TUZEMSKÝCH seriálů našich komerčních televizí to na 4* docela stačí!!(12.3.2008)

Po shlédnutí téměř všech dílů si troufám tento seriál hodnotit jako opravdový nadstandard a klasického plnokrevníka české seriálové školy. Ano, je to staromilské, ano, je to prosté těch "velkých" dramatických propriet, ano, je to opřené o komorní atmosféru a dobré herecké výkony. To je vše, co od českého seriálu očekávám: dobře napsané dialogy, určité řemeslné rutinérství a zajímavé charaktery, kol nichž se vše točí. Dobrá čtvrť je duchaplnou syntézou banálních študáckých zápletek a rodinných minipříběhů, chemie postav funguje, děj se vyvíjí, sice nijak překotně a překvapivě, ale přesto logicky a zajímavě. Plusové body za přirozený (což není tradicí) výkon Tomáše Hanáka a podobně slušně trefené postavy študentů. Závěr vše přirozeně rozmotá a otevře si prostor pro další možné vyprávění... to vše bez trapnosti a idiotského sentimentu, pouze nenápadnými (a přesto dojemnými) gesty. Jsem spokojen a očekávám další sérii.(28.9.2005)

Zatímco konkurence dokáže udělat i z dloubání v nose 3 díly, tento seriál má spád a šmrnc. Myslim, že nebýt té koncentrace děje, daly by se ještě 2-3 díly přivykouzlit. Ale je otázka, jestli bych i potom seriál hodnotil stejně. Slabší díl byl pouze jeden (mám dojem, že sedmý). Jinak jsem rád, že se dokážou diváci chytit i na kvalitní český seriál - nejen na lacinost. Herci výborní. Ředitel-kotelník Schmitzer, školník Šteindler, Marta Issová, ... a takhle bych mohl pokračovat. Od "Místa nahoře" jednoznačně nejlepší český seriál.(18.10.2005)

Nedokážu tak úplně sdílet všeobecné nadšení nad tímto seriálem. Staví na dobře napsaných, věrohodných postavách a jejich přesvědčivém ztvárnění ať už osvědčenými herci, či nadějnými nováčky. Ale v každém díle (možná s výjimkou posledního) bylo pár scén, které bych si radši odpustil a spoustu podzápletek jsem odhadnul na několik dílů dopředu (například kam až zavede scénáristka Katku Marty Issové, ale kterou hranici přitom nepřekročí). Výsledkem je u mne solidní průměr... Druhá řada sice ze začátku vypadala nadějně, ale směřovala k únosu tu či vydírání tam... Ach jo!(26.10.2005)

Videl jsem jen prvni cast, tedy jedenact dilu... Karel Smyczek je v serialech divacky uspesny a myslim, ze i Dobra ctvrt se da vnimat jako dobry serial. Dobre napsane postavy, ktere prozivaji relativne uveritelne zivoty. Dialogy maji hlavu a patu. Slusne herecke obsazeni a nekolik vybornych hereckych vykonu. Za vsechny musim jmenovat predevsim Janu Preissovou, ta byla v roli tridni ucitelky vyborna. Pak objev v podani mlade Anny Kulovane (skoda, ze se v budoucnu uz vyrazneji neprosadila), skolnik Steindler, reditel Schmitzer, bezradna matka Gajerova, nestastna Issova, sluzebna Malkina, Cibulkova, Hanak...(5.4.2015)

• - Roli primáře na plastické chirurgii ve druhé sadě pokračování seriálu ČT Dobrá čtvrť ztvárnil Jiří Bartoška proto, že to režisérovi Karlu Smyczkovi slíbil ve tři ráno na mejdanu. Jak prohlásil pan režisér, po tolika drincích, co spolu vypili, Bartošku dlouho přemlouvat nemusel. (hippyman)

• - Při natáčení v břevnovském Keplerově gymnáziu došlo k pikantní situaci. Do tohoto gymnázia totiž před nedávnem chodil syn Jiřího Schmitzera a rozhodně tam neměl lehká studia. A teď Jiří Schmitzer hrál v téže škole jejího ředitele. Nutno dodat, že si se skutečným panem ředitelem Růžičkou velice notovali. (Zdroj: Ceskatelevize.cz) (Jello Biafra)

• - Klub Černobyl, kam si Katka (Martha Issová) chodí pre drogy, je v skutočnosti slávny Klub 007 na Strahove. (Jello Biafra)