Dobrá čtvrť (TV seriál)

Česko, 2005 - 2008, 19 h 44 min (Minutáž: 22x53 min)

Karel Smyczek

Lucie Konášová

Jana Preissová, Anna Kulovaná, Vilma Cibulková, Jiřina Jirásková, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Veronika Gajerová, Zdeněk Žák, Martha Issová, Liliana Malkina, František Němec, Jiří Pecha, Matěj Hádek, Milan Enčev, Pavel Trojan, Jiří Maria Sieber, Barbora Srncová, Milan Bahúl, David Švehlík, Filip Tomsa, Kristýna Jetenská, Ida Sovová, Jiří Bartoška, Bohumil Klepl, Jiří Strach, Jan Dolanský, Marie Doležalová, Věra Kubánková, Andrea Sedláčková, Vladimír Javorský, Zora Jandová, Nela Boudová, Barbora Hrzánová, Hana Maciuchová, Oldřich Navrátil, Jan Hartl, Mikuláš Křen, Simona Babčáková, Přemysl Boublík, Martin Havelka, Lenka Krobotová, Tereza Nekudová, Lukáš Hejlík, Natálie Řehořová, Verica Nedeska, Predrag Bjelac, Jana Doleželová, Tereza Němcová, Ivo Novák, Jitka Smutná, Miluše Bittnerová, Veronika Petrová, Michal Čeliš, Josef Šebek, Václav Jílek, Barbora Poláková, Dana Pešková, Jiří Sýkora, Henrich Šiška, Klára Apolenářová, Aleš Cibulka, Ivan Douda, Vilma Frantová, Petra Martincová, Milada Vaňkátová, Vojtěch Rohlíček, Lukáš Burian, Kryštof Haničinec, Markéta Plánková

Karel Smyczek je bez debat naším nejlepším seriálovým režisérem. Podobně jako u Místa nahoře nabízí tato série zajímavou výchozí zápletku (tedy "chudí" versus bohatí). Není to nic, co by vás ohromilo, moc nečekaných zvratů také nečekejte, možná spíše lehce nepravděpodobných (Zuzana a její milenec.) Zkrátka: po delší době seriál z pera autorky-ženy, který mě až tak moc neiritoval. O to se postaraly jen občasné zpomalené záběry, které tam nebyly funkční. Největším objevem je jednoznačně Anna Kulovaná a to nejen díky jejím erotickým scénám ;-) Autorka Lucie Konášová již připravuje druhou řadu a mohla by psát i další díly Nemocnice. No řekněte: není to docela potěšující zjištění?(25.10.2005)

Dobrá čtvrť je jedním z nejlepších českých seriálů poslední doby. Karel Smyczek má na svém kontě desítky projektů, včetně takového klenotu jako dodnes nepřekonané Bylo nás pět. A je to na výsledku sakra poznat. Seriál se může pochlubit velice slušným scénářem, který má jistý přesah a řemeslnou, vyváženou režií bez jediné stopy patosu nebo typicky českého sentimentu (jako v otřesném pokračování Sněženek a machrů). Příběh zručně balancuje na hraně melodramatu s několika komediálními vsuvkami a zápletky jsou (v rámci žánru) uvěřitelné. Musím zde vychválit herce, jak v roli studentů (Martha Issová), tak dospělé hvězdy (vynikající Tomáš Hanák). Samozřejmě silný je závěr, který nekoncí vyloženě ani happyendem, ani tragédií, je to spíše něco napomezí. Tento seriál jsem viděl v roce, kdy jsem na gymnáziu maturoval, takže jsem se ještě více vcítil do kůže maturantů a prožil příběh.(7.7.2008)

Dobrá čtvrť patří bez debat k tomu nejlepšímu, co televizní obrazovka v posledních letech nabízí. Nestihnul jsem první reprízu v roce 2005, ale na opakování jsem si už počkal. A od jiných křečovitých pokusů plných klišé je skutečně ze života (i když nelze čekat něco převratného nebo překvapivého; řadu scén si navíc šlo bez váhání odpustit). Na scenáristce Lucii Konášové je znát, že si osvojila rukopis svého vzoru Jaroslava Dietla a podařilo se jí před kameru protáhnout skutečné emoce v precizně propracovaných postavách, kdy každá má svůj vývoj a které do jedné v divákovi probudí enormní zájem. Ať už se ocitneme na gymnáziu, v malém lahůdkářství, honosné vile nebo panelákovém bytě. A to, se domnívám, tu dlouho nebylo. Nemalou zásluhu na tom má zkušený televizní „veterán“ Karel Smyczek, který lacině neždímá slzy. Naopak kupředu ho táhne „obyčejnost“ lidských osudů, které neprahnou po nadměrných ambicích. Seriál pak těží zejména z několika vyzrálých hereckých výkonů (nerudná profesorka Jana Preissová, starostlivý otec Tomáš Hanák, „neúspěšná“ manželka Vilma Cibulková nebo svérázná a rezignující matka Veronika Gajerová) a i mladé herecké naděje nezklamou. Co naopak zarazí je jistá rozporuplnost a nevěrohodnost v některých dialozích postav (zejména studentů), v jejich stylu, v oblékání (jakoby zaspali dobu) a přístupu k okolí. Např. hlavní hrdinka Anna Kulovaná talent bezpochyby má, ale na jakýkoliv problém nastaví vyjukaný výraz jakoby právě vyšla základní školu, a přitom se chystá na medicínu (a při každém jejím otráveném „já nevim“ by zasloužila). Není to o mrazení v zátylku, ale s ohledem na nepřeberné množství TUZEMSKÝCH seriálů našich komerčních televizí to na 4* docela stačí!!(12.3.2008)

Už dlouho se mi nestalo, že bych se u nějakého českého seriálu opravdu těšil na další díl... A ještě delší dobu se mi nestalo, že bych litoval toho, kolik má seriál málo dílů. Dobrá čtvrť se povedla. Má spád, zajímavé zápletky a poměrně slušné herce. Dá se říct, že je i celkem reálná... Jsem docela zvědavý na další Smyczkův seriál.(26.10.2005)

...Ty jseš ale debil, Mrkev... Vybírala jsem větu, která mi nejvíc utkvěla v paměti a jednoznačně je to tahle výše uvedená. Hodnotím to spíše jako "koukatelné" (pěkní lidi - hlavně teda ten hoch z česko-slovenského manželství i zajímavý záběry Prahy i barokního sekretáře, fotografií, maleb, či jednoho squotu), ale svět hlavních hrdinů mi byl dost vzdálen, asi proto, že doba našich maturit i prvních let na univerzitě byla trochu jiná a my měli i jiný starosti, snad jen Zuzana občas řešila problémy, s nimiž jsem se v životě potkala i já. Ale celkový dojem dobrý a tomu odpovídá i mnou přidělený počet hvězdiček. Jen už, prosím, žádnou další řadu, má to (jako všechno) sestupnou tendenci.(7.4.2013)

• - Klub Černobyl, kam si Katka (Martha Issová) chodí pre drogy, je v skutočnosti slávny Klub 007 na Strahove. (Jello Biafra)

• - Roli primáře na plastické chirurgii ve druhé sadě pokračování seriálu ČT Dobrá čtvrť ztvárnil Jiří Bartoška proto, že to režisérovi Karlu Smyczkovi slíbil ve tři ráno na mejdanu. Jak prohlásil pan režisér, po tolika drincích, co spolu vypili, Bartošku dlouho přemlouvat nemusel. (hippyman)

• - Natáčanie seriálu začalo v novembri 2003 a skončilo v júni 2004, pričom prebiehalo napríklad na Gymnáziu Jana Keplera na ulici Parléřova 2, Praha 6. (Jello Biafra)