Reklama

Reklama

Dobrá čtvrť

(seriál)
všechny plakáty
TV spot
Drama
Česko, (2005–2008), 19 h 44 min (Minutáž: 53–56 min)

Režie:

Karel Smyczek

Scénář:

Lucie Konášová

Hrají:

Anna Kulovaná, Martha Issová, Jana Preissová, Vilma Cibulková, Jiřina Jirásková, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Veronika Gajerová (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Poslední srpnové ráno je plné slunce. Pro osmnáctiletou Zuzanu ale nemůže být smutnější. Spolu s rodiči a malými brášky se právě dnes stěhuje z honosné vily, kde prožila celé své dětství. Opouští nejlepší kamarády Káťu a Honzu, ještě naposledy si prohlíží zahradní altánek, aby si uchovala v paměti svůj holčičí ráj a pak už odjíždí z dobré vilové čtvrti rovnou na sídliště, do stísněného panelového bytu. Těsně před odjezdem se ve dveřích svého bývalého domova míjí s novým majitelem vily a jeho synem Michalem, které Zuzana pochopitelně vnímá jako nepřátele. Netuší, že s tímhle protivným klukem se znovu setkají už druhý den. Ve stejném gymnáziu, ve stejné maturitní třídě mají společně strávit celý školní rok. Že to bude docela peklo, je jasné od okamžiku, kdy Michal předstoupí před své spolužáky. Na prvním mejdanu k oslavě Katčiných narozenin dostává pokušitel svou první příležitost. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (107)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Po shlédnutí téměř všech dílů si troufám tento seriál hodnotit jako opravdový nadstandard a klasického plnokrevníka české seriálové školy. Ano, je to staromilské, ano, je to prosté těch "velkých" dramatických propriet, ano, je to opřené o komorní atmosféru a dobré herecké výkony. To je vše, co od českého seriálu očekávám: dobře napsané dialogy, určité řemeslné rutinérství a zajímavé charaktery, kol nichž se vše točí. Dobrá čtvrť je duchaplnou syntézou banálních študáckých zápletek a rodinných minipříběhů, chemie postav funguje, děj se vyvíjí, sice nijak překotně a překvapivě, ale přesto logicky a zajímavě. Plusové body za přirozený (což není tradicí) výkon Tomáše Hanáka a podobně slušně trefené postavy študentů. Závěr vše přirozeně rozmotá a otevře si prostor pro další možné vyprávění... to vše bez trapnosti a idiotského sentimentu, pouze nenápadnými (a přesto dojemnými) gesty. Jsem spokojen a očekávám další sérii. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vracíme se ke klasické mantře, že dříve bylo všechno lepší. Vážně mě překvapilo, že seriál takového typu může být zábavný a nikoliv úplně pitomý (trapné scény spíše přichází z kontextu doby a ne scénáře jako takového) a že je Dobrá čtvrť na český seriál ČT z roku 2005 takhle odvážný, co se týče explicitních scén, sprosté mluvy a jiných skutečností, které si v dnešním vysílání nedovedu představit. Nebýt týdenního dávkování, smlsnul bych to jako malinu. A je to pochopitelně zásluha hlavně velmi zkušeného režiséra Karla Smyczka (potvrdil jsem si Sněženky a machry). První řada byla až na jednu postavu víceméně feel good záležitostí, kdežto ta druhá citelně tlačí na pilu a místy je to skutečně jen depka. Ačkoliv je druhá sezóna výrazně slabší celkově, i tak se jedná o jeden z vůbec nejlepších seriálů novodobé historie ČT...90% ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

První série byla příjemným, byť ve výsledku pouze průměrným, oživením tuzemské seriálové produkce. Druhá je přesně tím čím zbylé seriály současnosti. Scénáristicky nechtěně směšný paskvil bez špetky kontaktu s realitou. A to co se děje v závěru druhé řady, tak to je Smyczkův pomník. Kam dal tvůrce jeho formátu soudnost, to mi zůstane asi navždy záhadou. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Dobrá čtvrť patří bez debat k tomu nejlepšímu, co televizní obrazovka v posledních letech nabízí. Nestihnul jsem první reprízu v roce 2005, ale na opakování jsem si už počkal. A od jiných křečovitých pokusů plných klišé je skutečně ze života (i když nelze čekat něco převratného nebo překvapivého; řadu scén si navíc šlo bez váhání odpustit). Na scenáristce Lucii Konášové je znát, že si osvojila rukopis svého vzoru Jaroslava Dietla a podařilo se jí před kameru protáhnout skutečné emoce v precizně propracovaných postavách, kdy každá má svůj vývoj a které do jedné v divákovi probudí enormní zájem. Ať už se ocitneme na gymnáziu, v malém lahůdkářství, honosné vile nebo panelákovém bytě. A to, se domnívám, tu dlouho nebylo. Nemalou zásluhu na tom má zkušený televizní „veterán“ Karel Smyczek, který lacině neždímá slzy. Naopak kupředu ho táhne „obyčejnost“ lidských osudů, které neprahnou po nadměrných ambicích. Seriál pak těží zejména z několika vyzrálých hereckých výkonů (nerudná profesorka Jana Preissová, starostlivý otec Tomáš Hanák, „neúspěšná“ manželka Vilma Cibulková nebo svérázná a rezignující matka Veronika Gajerová) a i mladé herecké naděje nezklamou. Co naopak zarazí je jistá rozporuplnost a nevěrohodnost v některých dialozích postav (zejména studentů), v jejich stylu, v oblékání (jakoby zaspali dobu) a přístupu k okolí. Např. hlavní hrdinka Anna Kulovaná talent bezpochyby má, ale na jakýkoliv problém nastaví vyjukaný výraz jakoby právě vyšla základní školu, a přitom se chystá na medicínu (a při každém jejím otráveném „já nevim“ by zasloužila). Není to o mrazení v zátylku, ale s ohledem na nepřeberné množství TUZEMSKÝCH seriálů našich komerčních televizí to na 4* docela stačí!! ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Karel Smyczek je bez debat naším nejlepším seriálovým režisérem. Podobně jako u Místa nahoře nabízí tato série zajímavou výchozí zápletku (tedy "chudí" versus bohatí). Není to nic, co by vás ohromilo, moc nečekaných zvratů také nečekejte, možná spíše lehce nepravděpodobných (Zuzana a její milenec.) Zkrátka: po delší době seriál z pera autorky-ženy, který mě až tak moc neiritoval. O to se postaraly jen občasné zpomalené záběry, které tam nebyly funkční. Největším objevem je jednoznačně Anna Kulovaná a to nejen díky jejím erotickým scénám ;-) Autorka Lucie Konášová již připravuje druhou řadu a mohla by psát i další díly Nemocnice. No řekněte: není to docela potěšující zjištění? ()

Galerie (293)

Zajímavosti (6)

  • Natáčanie seriálu začalo v novembri 2003 a skončilo v júni 2004, pričom prebiehalo napríklad na Gymnáziu Jana Keplera na ulici Parléřova 2, Praha 6. (Jello Biafra)
  • Při natáčení v břevnovském Keplerově gymnáziu došlo k pikantní situaci. Do tohoto gymnázia totiž před nedávnem chodil syn Jiřího Schmitzera a rozhodně tam neměl lehká studia. A teď Jiří Schmitzer hrál v téže škole jejího ředitele. Nutno dodat, že si se skutečným panem ředitelem Růžičkou velice notovali. (Zdroj: Ceskatelevize.cz) (Jello Biafra)
  • Roli primáře na plastické chirurgii ve druhé sadě pokračování seriálu ČT Dobrá čtvrť ztvárnil Jiří Bartoška proto, že to režisérovi Karlu Smyczkovi slíbil ve tři ráno na mejdanu. Jak prohlásil pan režisér, po tolika drincích, co spolu vypili, Bartošku dlouho přemlouvat nemusel. (hippyman)

Reklama

Reklama