Seznamte se se Stuartem Shorterem. Má rád alkohol a heroin. Užívá si bolest. A je bezdomovec, zklamaný světem a posedlý noži. Ovšem jeho životní příběh je absolutně úžasný. HBO si vám dovoluje představit filmovou adaptaci stejnojmenné autobiografie.  Spisovatel Alexander Masters se ohlíží zpět na život svého kamaráda Stuarta, bezdomovce a alkoholika, který v dětství zažil traumatickou událost. Krátký život Stuarta Shortera byl jeden velký chaos - bezdomovec, který si hrál s noži, holdoval drogám a alkoholu a měl sklon k násilí. Když se však setkal s Alexem, nabral jeho život nový směr. Alex se rozhodl, že o Stuartovi napíše knihu a Stuart ho přesvědčil, že má příběh koncipovat pozpátku, aby byl více vzrušující. Stuart tedy vypráví příteli dobrodružství svého života, líčí příběhy současnosti a postupně se vrací do dětství. Jeho osobitý smysl pro humor dodává tragikomický nádech. Historky o přepadení pošty, pokusech o sebevraždu a střídání nejrůznějších institucí umožňují Alexovi nahlédnout do zcela odlišného světa. Náhle není tak těžké pochopit, jak se mohl Stuartův život vymknout kontrole. (oficiální text distributora)

emma53

To, co zlomilo a nakonec i zabilo srdce takového kluka, jakým byl Stuart je moc smutný příběh. Důležitým momentem ve Stuartově životě je setkání s Alexem a my jsme tak mohli být jeho prostřednictvím svědky jednoho velmi krátkého a tragického života. Já se vůbec nedivím, že si po tomhle hereckém výkonu vybrali Toma Hardyho i do jedné z hlavních rolí v seriálu The Take jako Freddyho. Kdo viděl, pochopí. A Benedict byl jako vždy bezchybným hereckým partnerem. ()

Malarkey

Když se ve filmu sejde Tom Hardy a Benedict Cumberbatch, tak je to pro fanouška filmů prakticky povinnost si onen film sehnat a s radostí se na něj podívat. S radostí jsem na něj i koukal. Jen to nebylo tak precizní, jak jsem očekával. Tom Hardy byl třeba naprosto skvělej, což o to. Podle předpokladů to byl ten nejsilnější trám, co kvality tohoto příběhu držel pospolu. Pak ještě příběh je určitě podle předpokladů další bod, který se u tohoto filmu dá předpokládat. Jenže tím vším to končí. Benedict předvádí takový nenápadný standard. Střihač si pro změnu asi zakouřil hašiš, protože ze začátku jsem třeba vůbec nepochopil ten vztah Toma a Benedicta. Nevím, jestli to byl záměr, ale Benedict tady byl strašně naivní. Tom hraje feťáka a Ben se mu nakvartýruje do bytu, dělá jako by nic. Trošku ten příběh, jak byl místy dost brutální a smutný, se tvůrci snažili odlehčit pohodovými scénami. Něco jako v Trainspottingu. Tady to prokombinování tvůrcům ale podle mě moc nevyšlo. ()

Morien

Některá stylizační rozhodnutí mi hodně neseděla, ale přesto mám dojem, že něco takového jsem ještě neviděla - v tom nejlepším slova smyslu, jak to jen můžu myslet. Příběh je celkem jednoduchý, nicméně uvěřitelný. U nějakého uživatele zde jsem si přečetla něco o naivitě ze strany spisovatele - takový dojem jsem ze snímku neměla. Na kratším časovém úseku jsem zažila něco podobného a musím říct, že popsaný průběh velmi odpovídá mým reálným zkušenostem. Herecké výkony potom působí velmi autenticky. Nejvíc mě ovšem dostala práce s kamerou a kompozice obrazů. Těla se v prostoru vrší přes sebe, ostrá a rozmazaná, zblízka i v celcích. Nejsem si jistá, jestli to něčemu výrazně slouží v rámci filmu jako takového, ale hodně příjemně se na to dívalo. Zvlášť když vezmu do úvahy, že to je televizní film. Kéž by takhle někdy vypadalo něco z produkce nějaké české televize. Ale jistě že slouží. Film tematizuje vyprávění jako takové a těžiště spočívá v akcích v minulosti, současnost je o zachycení stavu a pocitů postav a k tomu se používá to obrazové komponování, není to jen manýra. ()

Aluska88

Léta před tím, než se z Benedicta Cumberbatche stal geniální Sherlock a z Toma Hardyho drsný záporák Bane a popularita jejich osobností nabyla monstrózních rozměrů, prožili spolu nezapomenutelné chvíle coby dvojka nesourodých a neobvyklých přátel. Zatímco Ben zastává civilní roli "obyčejného" a vyrovnaného Alexandra Masterse, a v tom co jeho role může nabídnout, je výborný, Tom coby Stuart Shorter, je mu dokonalým protikladem a herecky toho má však víc, co říct. Silný scénář, výborně zpracované téma a v hlavní roli dva z nejtalentovanějších Britů současnosti. Prostě jeden z nekonečného množství brilantních kousků s nálepkou Made in Britain:) "Občas si myslím, že jsem ďáblovo dítě. Pustil jsem ďábla dovnitř. Teď ho nemůžu dostat ven. Snažil jsem se. Vypálit ho ven, vyřezat ho ven... Ani si nevšiml." ()

Sarkastic

„Zuřil jsem kvůli té nespravedlnosti. Ale tehdy poprvé v životě jsem se opravdu začal zajímat o bezdomovce.“ –„Odprejskni, kreténe!“ Poutavý příběh Stuarta, člověka na okraji společnosti („bezdomovec“ mi nepřijde vzhledem k viděnému jako příliš vystihující označení), ke kterému si však divák postupně nachází cestu stejně jako Alexander. A sbližování je to jak smutné, tak zábavné, resp. alespoň já se během toho depkaření několikrát zasmál. S tím souvisí i vtipná a nápaditá animace, která oživovala jinak docela mdlý vizuál (ale vzhledem k náběhu na dokumentární vyprávění jsem s ní neměl větší problém). A na celkové atmosféře se jistě podepisuje i výborná hudba. Důvodem, proč Stuartovi nemůžu a nechci přiklepnout 5*, je až přílišné idealizování Stuartova chování-čekal bych jednoznačně víc konfliktů, emocionálních výbuchů, přestřelení (ne jedno jediné, navíc ještě nijak zvlášť velké, kterého se k tomu ještě dopustí Alexander při společné večeři). „Hej to si poslechni. To je můj malej.“ – „Neznám tě, odprejskni, nechci s tebou mluvit!“ ()

• Za skvelý výkon alkoholického násilného narkomana Stuarta bol Tom Hardy nominovaný na cenu BAFTA TV Award. Rovnako film získal niekoľko cien, vrátane za najlepší scenár (Best TV Film) a najlepšiu drámu (Special Jury Prize, RTS Television Award). (Deftie)
  • Budova pošty v záběrech z let 1979 a 1993 je skutečně původní pošta v Cambridge, nyní prázdný obchod. (akisha)
  • V roli nenáviděného soudce se představil skutečný otec Benedicta Cumberbatche. (ilovebritain)