Stuart: Život pozpátku (TV film)

Stuart: A Life Backwards

Drama / Komedie

Velká Británie / USA, 2007, 88 min

To, co zlomilo a nakonec i zabilo srdce takového kluka, jakým byl Stuart je moc smutný příběh. Důležitým momentem ve Stuartově životě je setkání s Alexem a my jsme tak mohli být jeho prostřednictvím svědky jednoho velmi krátkého a tragického života. Já se vůbec nedivím, že si po tomhle hereckém výkonu vybrali Toma Hardyho i do jedné z hlavních rolí v seriálu The Take jako Freddyho. Kdo viděl, pochopí. A Benedict byl jako vždy bezchybným hereckým partnerem.(11.10.2012)

Ku dnešnému dňu si môžem dovoliť povedať, že Stuart: Život pozpátku, je tak trochu Sherlockom naruby v rámci prehodených úloh medzi Hardym a Cumberbatchom - Tomík je sociopat, ako sa patrí, a Benedict jeho súpútnikom a kronikárom. Tématika bezdomovcov vždy bola a je aj v súčasnosti problémom, a nájsť ideálne riešenie alebo kompromis je takmer nemožné. Film sa však zameriava len na jednu postavičku, pretĺkajúcu sa uličkami anglických miest, a podrobne nám popisuje jej neuveriteľný a depresívny príbeh, ktorému pokladá korunu suverénne herectvo Toma Hardyho (a sme doma - pre toto zbožňujem Refnovho neprávom obchádzaného Bronsona). V skutočnosti sa jedná o dosť trpkú tragikomédiu, v ktorej humor len miestami presvetľuje temnú hladinu spoločenského dna a vyvrheľov, ktorí sa bezcieľne potácajú životom až k neoddialiteľnému koncu. Úprimne, miestami je to dosť nepríjemné sledovať. Dobrou správou je, že už vtedy si Cumberbatch skúšal nosenie dlhých kabátov a županov. 80%(14.1.2014)

Stuart: Život pozpátku je sice "jen" televizní projekt, ale má v sobě něco více. Především dokonalého Toma Hardyho, který zahraje skutečně všechno. I bezdomovce, který neměl zrovna nejšťastnější život. Hardy svého Stuarta polidštil, aniž by zabředl do sentimentu, který se zde nabízel. Benedict Cumberbatch mu pak výtečně sekunduje. Dokonalá dramedy. P.S.: Doporučuji si opatřit titulky, Hardyho přízvuk je i pro angličtináře poněkud obtížnější záležitostí. :)(7.12.2012)

Film z kategorie silných příběhů, které zvládnu jen jednou. Tušila jsem, že to nebude nic snadného, takže jsem shlédnutí dlouho odkládala, i když tu hraje můj drahý Tom Hardy. Bylo to jako facka, když mi v hlavě zapadly všechny souvislosti života mladého Stuarta. Nejsmutnější je, že tohle se stalo skutečnému člověku a nejde jen o nějakou fikci. A ještě horší je, že podobné věci se stávají všude kolem nás. Nechci zabřednout do pochmurných úvah, jen chci říct, že to stojí za podívání, i když náladu vám to rozhodně nezvedne. *Benedicta nemám ráda, ale tady byl překvapivě sympatický.(8.11.2015)

Benedict Cumberbarch byl dobrý. Tom Hardy ? Vynikající. Vynikající ve své roli nemocného bezdomovce s tajemstvím, které žádné dítě na světě nikdy prožít nemá. A co všechno se v životě od těch střípků i střepů odvíjí, o tom Benedict sepisuje knihu. Ne tak normálně, ale dějově pozpátku. O jednom Stuartovi z komunity bezdomovců, jeho násilí, drogách, naštěstí i touhách. Velmi dobrý film.(31.8.2014)

• - Budova pošty v záběrech z let 1979 a 1993 je skutečně původní pošta v Cambridge, nyní prázdný obchod. (akisha)

• - Za skvelý výkon alkoholického násilného narkomana Stuarta bol Tom Hardy nominovaný na cenu BAFTA TV Award. Rovnako film získal niekoľko cien, vrátane za najlepší scenár (Best TV Film) a najlepšiu drámu (Special Jury Prize, RTS Television Award). (Deftie)

• - V roli nenáviděného soudce se představil skutečný otec Benedicta Cumberbatche. (ilovebritain)