Stuart: Život pozpátku (TV film)

Stuart: A Life Backwards

Drama / Komedie

Velká Británie / USA, 2007, 88 min

Bohvieako sa mi do toho moc nechcelo, pretože som očakával depku jako sviňa a na ulicu kempovať sa mi tiež nechce ( človek tam môže skončiť i proti svojej vôli lusknutím prstov, ani nevie ako), no i napriek tomu som si to pustil. No a, bomba! Odrazu sa mi chce existovať ! Je to dobre nakrútené a plus s tými kreslenými pasážami, ešte aj vtipné. A kedže je to film do telky, tak tú jednu extra hviezdičku naviac smelo pridávam.(3.2.2012)

K tomuhle malému filmu jsem se dostala úplně náhodou při procházení filmografií oblíbených herců (vážně tam hrají oba dva spolu?!) a jsou to právě takové nečekané nálezy, které člověka nejvíc potěší. Zobrazení nelítostného osudu sebe-destruktivního hlavního hrdiny neupadá do patosu (doufám, že nikdy nevznikne hollywoodský remake), nadlehčuje ho břitký humor a třešničkou na dortu jsou krátké animované vsuvky (mohlo jich být klidně víc). Televizní vizuál tomu sluší, tak nějak podtrhuje realitu, ve které se odehrává. Herecké výkony na jedničku (Hardy se s těžkou rolí popral skvěle, Cumberbatch nezůstává pozadu). Zábavné, mrazivé, dojemné a skvělé. Jdu si sehnat knihu.(2.1.2013)

To, co zlomilo a nakonec i zabilo srdce takového kluka, jakým byl Stuart je moc smutný příběh. Důležitým momentem ve Stuartově životě je setkání s Alexem a my jsme tak mohli být jeho prostřednictvím svědky jednoho velmi krátkého a tragického života. Já se vůbec nedivím, že si po tomhle hereckém výkonu vybrali Toma Hardyho i do jedné z hlavních rolí v seriálu The Take jako Freddyho. Kdo viděl, pochopí. A Benedict byl jako vždy bezchybným hereckým partnerem.(11.10.2012)

Když se ve filmu sejde Tom Hardy a Benedict Cumberbatch, tak je to pro fanouška filmů prakticky povinnost si onen film sehnat a s radostí se na něj podívat. S radostí jsem na něj i koukal. Jen to nebylo tak precizní, jak jsem očekával. Tom Hardy byl třeba naprosto skvělej, což o to. Podle předpokladů to byl ten nejsilnější trám, co kvality tohoto příběhu držel pospolu. Pak ještě příběh je určitě podle předpokladů další bod, který se u tohoto filmu dá předpokládat. Jenže tím vším to končí. Benedict předvádí takový nenápadný standard. Střihač si pro změnu asi zakouřil hašiš, protože ze začátku jsem třeba vůbec nepochopil ten vztah Toma a Benedicta. Nevím, jestli to byl záměr, ale Benedict tady byl strašně naivní. Tom hraje feťáka a Ben se mu nakvartýruje do bytu, dělá jako by nic. Trošku ten příběh, jak byl místy dost brutální a smutný, se tvůrci snažili odlehčit pohodovými scénami. Něco jako v Trainspottingu. Tady to prokombinování tvůrcům ale podle mě moc nevyšlo.(13.1.2014)

• jhrasko

Ak je predpokladom úspešnej biografie divákova empatia, tak sme s autormi naladení na úplne inej vlnovej dĺžke. Príbehu Stuarta, asociála a sociopata, chýba istá dramaturgická ruka a jeho životný príbeh je tak vykreslený len ako sled brutálnych excesov minulosti, ktoré majú byť odľahčené a "poľahčené" jeho súčasným (a dočasným) sekaním dobroty, čo ale emocionálne nefunguje. Ten chlapec BOL totiž NEskutočne BADLY DRAWN BOY. Je to ako čúrať oproti vetru a myslieť si, naivne, že mokrí budú akurát všetci okolo. Let´s sing.(25.5.2010)

• - Budova pošty v záběrech z let 1979 a 1993 je skutečně původní pošta v Cambridge, nyní prázdný obchod. (akisha)

• - Za skvelý výkon alkoholického násilného narkomana Stuarta bol Tom Hardy nominovaný na cenu BAFTA TV Award. Rovnako film získal niekoľko cien, vrátane za najlepší scenár (Best TV Film) a najlepšiu drámu (Special Jury Prize, RTS Television Award). (Deftie)

• - V roli nenáviděného soudce se představil skutečný otec Benedicta Cumberbatche. (ilovebritain)