Stuart: Život pozpátku (TV film)

Stuart: A Life Backwards

Drama / Komedie

Velká Británie / USA, 2007, 88 min

Rozpolcený film. Hardy hraje (dobře) pekelného bezdomovce, zatímco Cumberbatch hraje pracovníka v charitě, kterého Hardy zaujme a rozhodne se s ním kamarádit a psát o něm knihu. Na základě toho, co nám film prezentuje, je absolutně nepochopitelné, proč by Cumberbatchova postava měla roztát a nadchnout se Hardym, který v podstatě může kdykoliv explodovat a rozjet peklo, natož se na konci dojetím rozplakat. Místo toho bezelstně sleduje, jak dostává vši nebo bere Hardyho na návštěvu mezi své intelektuální přátele, kde se všichni empaticky usmívají, když se Hardy pokouší opakovaně zajet traktorovou sekačkou hostitelku. Jistě by se dařilo tohle všechno vysvětlit jednoduchou berličkou, že Cumberbatchova postava je zase gay (nějak to vždycky od jeho obsazení očekávám) a že má pro Hardyho romantickou slabost, to se však neděje a Cumberbatchův Masters musí být ten nejlidštější nejchápavější člověk na světě. Jinak je to typický příběh pro takový normální TV film s chvílemi lidské temnoty, kterou vám vystřídají veselé načrtnuté animované sekvence, snad abyste to nebrali příliš vážně.(3.4.2016)

Tenhle film miluju. Je smutný, ale na druhou stranu úžasně vtipný. Příběh o přátelství Stuarta (vynikající Tom Hardy) a Alexandra (rovněž vynikající Benedict Cumberbatch :)) mě skutečně dojal, zasáhl, pobavil a všechno. :) Skvělé vtipné scénky i silné dramatické momenty, píseň od Baby bird - You're gorgeous, ještě jednou - mí doslova mí milovaní herci, (Benny i Tom jsou tu tak mlaďouncí :) Film by si dle mého názoru zasloužil být u nás trochu známější. :) legrační rozhovor s herci - http://www.youtube.com/watch?v=_5SbV8VQBvE&feature=related, trailer: http://www.youtube.com/watch?v=zMBP99ZRxHM Alexander, do you want to stay for tea? My favorite: Convict Currey. We used to make in jail.(1.6.2012)

Film o násilníkovi, alkoholikovi, závislákovi, bezdomovci, vypráví o přátelství dvou na první pohled odlišných lidí a psaní knihy o Stuartovi - pozpátku ( "Chci říct, dáš 10 ponožek do pračky a vytáhneš 7. Kam se poděly? Určitě si zvědavej. Tak rozebereš pračku a taky nic..."). Je to vlastně taková záhada, co se se Stuartem stalo, že je takový, jaký je a postupně se dozvídáme, jaké měl Stuart dětství a dospívání a jak ho ovlivnilo. Film má výborný scénář a špičkový výkon především Toma Hardyho (miluju jeho mumlání). Závěr filmu byl krásně emotivní. Skvělé britské drama, ke kterému se budu vždy rád vracet.(22.11.2012)

Příběhy podle skutečné události na mě vždycky zapůsobí mnohem silněji, než jiné... Hardy mě s každým dalším filmem co s ním objevím přesvědčuje o tom, že je opravdu skvělý herec. Role podivínů a zvláštních existencí mu prostě sedí. Smutný příběh o tom, jak a proč se člověk může dostat až na dno. Bez titulků jsem se u toho celkem zapotila, Stuartova uhuhňaná angličtina musí dát zabrat i kdejakému studovanému filologovi, který nežil aspoň nějaký čas v Anglii. A když už jsme u toho, nemůžu se nepozastavit na komentářem uživatele Olík. Jistě, každý máme svůj nazor na herecké výkony, ale aby k tomuto výkonu ještě zmiňoval příšerný český dabing, no to ne prostě. Dabing nemá s filmem naprosto ale vůbec nic společné, jen mu ubližuje a dabing se má sakra zakázat!! Radši nebudu rozumět všemu, než abych měla dabingem domrvený zážitek z výborného filmu. _____ A dala jsem si tu práci a titulky udělala, tak je máte na titulkách com a doufám, že už se na to s dabingem nikdo nikdy nepodívá.(25.1.2012)

"Now, Alexander told you that I'm an alcoholic, hasn't he? I'm also a Schedule 1 offender and a thief, but I won't cause no trouble." --- A to je jen malá ochutnávka. Kalhoty posazený proklatě nízko, neotesaný kulinářský umění, důchodcovský mručení, nevyčerpatelný zásoby energiťáku etc. etc. etc... Stuart je zkrátka famózně napsaná i zahraná postava, která celej film odtáhne s grácií sobě nevlastní. Právě díky ní jsem se prvních 30 minut jenom přiblble usmíval, aby mě následný zodpovídání fucking questions docela pevně usadilo. Přesto se nabízí zdůraznit, že Stuart: A Life Backwards nikterak zvlášť negraduje; mrazivější okamžiky spíš průběžně prosakujou na povrch - řekněme tak trochu na styl black mist. --- "Hey, Buckingham Palace!"(8.8.2014)

• - Za skvelý výkon alkoholického násilného narkomana Stuarta bol Tom Hardy nominovaný na cenu BAFTA TV Award. Rovnako film získal niekoľko cien, vrátane za najlepší scenár (Best TV Film) a najlepšiu drámu (Special Jury Prize, RTS Television Award). (Deftie)

• - V roli nenáviděného soudce se představil skutečný otec Benedicta Cumberbatche. (ilovebritain)

• - Budova pošty v záběrech z let 1979 a 1993 je skutečně původní pošta v Cambridge, nyní prázdný obchod. (akisha)