Kino no tabi: The Beautiful World

• Japonsko キノの旅 -the Beautiful World- (více)
Animovaný / Dobrodružný / Drama / Psychologický
Japonsko, 2003, 5 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Keiiči Šigusawa (kniha)

Scénář:

Sadajuki Murai

Kamera:

Naojuki Óba

Hudba:

Rjó Sakai

Ai Maeda, Rjúdži Aigase, Ai Kobajaši, Aoi Júki, Džúróta Kosugi, Kódži Jusa, Miki Itó, Čafúrin, Hiroši Naka, Šinpači Cudži, Naoko Macui, Fumihiko Tačiki (více)

Epizody(13)

Kino je mladá slečna a cestovatelka, jež světem křižuje na mluvícím motocyklu Hermesovi a přitom se drží pravidla v každé zemi se zdržet právě tři dny. Fiktivní země a kultury, které se svým motorovým společníkem navštíví, jsou různorodé a většinou znázorňují určitou společenskou či lidskou neřest. (yenn)

mandes

Tak toto je krása, úžasné. Mne to naozaj pripomenulo Haibane Renmei, a ani nie príbehom, štýlom alebo žánrom či niečim podobným, ale skvor pocitmi ake som pri sledovaní tohto skvostu zažíval . Naozaj som každú časť sledoval zo zatajeným dychom. Toto je anime asi z najsilnejšími myšlienkami ake som zatial videl. ()

Subjektiv

Kino no Tabi není seriál, který má nebo by se jen snažil mít nějaký příběh, nepotřebuje jej a byl by mu jen na obtíž. Místo toho nás s každým navštívením nějaké země čeká představení nějaké absurdity či zla v životě jednotlivce i společnosti. Skutečně jde vysledovat určitou podobnost s Exupéryho Malým Princem (jak píše dezorz), hlavně v jeho cestách po asteroidech, případně, chcete-li, se Swiftovými Gulliverovy cestami. Malý princ i Gulliver se mně osobně líbili více, ovšem srovnávat s dvěma veleznámými knihami světové literatury není úplně na místě a možná je i trochu nefér. Úvahy nad lidskou povahou předkládané v Kino no Tabi mi nepřipadají o mnoho, pokud vůbec, hlubší než v jiných fimových, seriálových nebo třebas literárních dílech, a to i mnohem menšího kalibru, než psali Swift s Exupérym. V těch jiných dílech jsou většinou přidány do děje jakoby mimochodem, jsou součástí příběhu, ale zde asi v polovině dílů viditelně trčí jako hlavní, ba vlastně jediné téma. Proto jsou tyto úvahy více vnímány. Divák je k rozjímání nad předkládanými tématy až nucen. Díky tomu si však spíše povšimne, že v mnohých chvílích se Kino no Tabi pohybuje v myšlenkových mělčinách, což se dá ještě tolerovat a co chvíli narazí na skalisko, a to je horší. Mohlo by to být proto, aby se divák do hlubších vod odvážil sám, ale soudím spíše, že jde o nechuť, nedostatek odvahy nebo rovnou neschopnost autorů. Nyní je na místě, abych vytkl několik konkrétních prohřešků proti logice a nejen proti ní, kterých se seriál dopouští. Budou lehce SPOILERovité. Již v díle prvním se např. dozvídáme, proč a jak se ze všech lidí v dané zemi stali telepaté. Je samozřejmě nemožné, aby racionálně uvažující lidé uvrtali celou zemi do něčeho takového neodzkoušeného. Samo o sobě by mi to nevadilo, ovšem zdůvodnění toho, proč byli skutečně všichni, je jedním z ústředních sdělení dílu. Jak mě má ale přesvědčit o své autentičnosti, když vychází z čeho vychází? Zlý čaroděj, odporný terorista s nanoroboty či šílený megalomanský tyran, to vše by bylo věrohodnější - ovšem bez sdělení, které toužilo být vyřčeno. KONEC SPOILERů. Další absurditou mnoha zemí je skutečnost, že všichni obyvatelé mají stejnou povahu, často reprezentovanou jedinou vlastností. Mít jedinou vlastnost je bezpochyby šílené a není divu, že právě takové nám připadá chování nositelů této vlastnosti. Primitivní soud samozřejmě vede k odsudku oné vlastnosti. Pár dílů trpí odhadnutelností - v mém případě šlo hlavně o zemi, ve které čekají konec světa a v zemi s mechanickou služebnou. Formální stránka Kino no Tabi není špatná, režisér seriálu Lain dokazuje, že je mistrem atmosféry - atmosféry odstupu, trochu odcizení a samoty. Jak píše Jhershaw, Kino si skutečně zachovává povětšinou značný odstup. To bych ovšem autorům vůbec nevyčítal, neboť to není Kino, kdo má být středem pozornosti, ale země samotné. Určitou záhadou mi byla komunikace s divákem pomocí vkládaných titulků, které nepříliš zřetělně souvisí s děním na obrazovce - jsou nadbytečné, ale v Lain se Nakamurovi zřejmě zalíbily. Tam, ve světě počítačů, měly však své opodstatnění. Dobrá je i struktura vyprávění, 20 minut bez problémů stačí na to, aby dílo řeklo, co říci chce a přitom nevznikl pocit uspěchanosti. Škoda, že to co říká, mi není vždy po chuti. Verdikt - Přes zdání, které si asi každý učiní z mého komentáře, se mi seriál docela líbil - dík postavě Kino, dík tomu, že občas se scénář trefil či dotkl myšlenky, která nebyla zcela banální, či překvapil pointou, dík příjemné atmosféře, ... Škoda, že tomu tak nebylo pořád. Slabší ****. () (méně) (více)

Jhershaw

Kino's Journey - The Beautiful World. Dříve se pravděpodobně jmenovala Sakura a do svých 12 roků pomáhala rodičům v hotelu. Poté ji však cestovatel jménem Kino zachránil před nevlídnou budoucností, a tak utekla ze své země na mluvící motorce Hermes a později si též začala říkat Kino. Po důkladném výcviku jak přežít na cestách se vydala sama na Hermesovi na putování po okolních zemích. Jejím pravidlem je zůstat v každé zemi jen tři dny, protože kdyby zůstala déle, mohlo by jí to tíhnout k tomu se usídlit a pak by přestala být cestovatelkou. ___ Ke Kino no Tabi jsem se dostal, protože mi to bylo doporučeno jako "něco jako Haibane Renmei". Což úplně pravda není. Některé hudební motivy, některé momenty, nálady či atmosféry si jsou podobné, ale jinak je každý seriál o něčem jiném. Zatímco Haibane Renmei bylo zaměřeno na poznávání sama sebe a odhalování spíše pozitivních vlastností, zde je tomu opačně. Země, kterými Kino projede, a lidi, které pozná, většinou úplně "správní a v pořádku" nejsou, je to jakási kritika či reflexe lidských nedostatků. Pominu-li Hermese, což je spíše komická postavička a glosátor, hlavní postavou je Kino. A z mého pohledu mi ne vždy byla natolik "sympatická", abych se s ní sžil. To, že v zájmu přežití neváhá použít pistoli, mi, upřímně, přijde správné (např. až přehnaně pacifistický Vash z Triguna mě občas velmi štval). Že chce většinou zůstat nezainteresovaná, též chápu, ale přišlo mi, že se občas k lidem chovala zbytečně nevlídně. A stejný odstup, jaký si zachovávala od lidí, které potkala (ačkoliv je její návštěva nepochybně ovlivnila), zůstal při sledování i mezi mnou a jí. Tudíž hodnotím lepší 4* - 85 %, s tím, že poslední díl je IMHO nejlepší. ()

Hromino

Kino no tabi má určitě co nabídnout. Pokud řeknu, že je atmosférou vcelku podobné seriálům jako Muši-ši či Haibane renmei, vězte, že jde o vážně myšlený a důrazný kompliment. Hlavní hrdinka Kino se svou ukecanou motorkou vyráží na cesty po prapodivných zemích, příjemným a nenuceným způsobem nutí k zamyšlení nad některými společenskými problémy a lidskými neřestmi. Seriál nám sice nepředkládá k zamyšlení kdovíjak revoluční myšlenky, ovšem jeho tvůrci je převedli navýsost povedeným a zajímavým způsobem. Svět je krásný proto, že krásný není. Nejde nesouhlasit a doporučit. –– Více v mé recenzi zde. ()

Toshiro

Cestovatelka Kino putuje po různých krajích. Je to hodně povídkový, každý kraj má nějaké specifikum, které ukazuje jeden aspekt lidství. Některé příběhy zaujali dost, jiné méně. ()

Hees

Kino a jeho verná motorka Hermes cestujú po rôznych krajinách, v ktorých sa vždy deje niečo nad čím sa dá zamyslieť. Postava Kino je typ postavy, ktorý veľmi iných ľudí (iné postavy) neovplyvňuje, ak Kino nejde o život. Veľmi často Kino len pozoruje, necháva všetko tak pokiaľ nie je požiadaná o pomoc a aj pomôcť veľakrát odmieta. Áno Kino je dievča... Aj keď nepochopiteľne zo seba urobila chlapca, lebo zakryla svoje ženské znaky. Teda no nepochopiteľne, ona v podstate chcela aby sa jej ľahšie cestovalo. A za ďalšie Kino je vycvičený nástroj na zabíjanie. Keď chcete vidieť ako Kino cvičila tak tu je o tom Film (tak je vedený na stránke aj keď má menšiu minutáž). Hermes ako jej pomocník verná motorka jej veľmi pomáha a niekedy pomôže Kino sa rozhodnúť. Pozor motorka vie rozprávať a nikoho to vlastne v anime nešokuje. Jednotlivé krajiny ma zaujali aj keď v nich žili ľudia s rovnakým názorom, rovnakým správaním a to v podstate v reálnom svete reálne nie je. Vždy sa nájde rebel a keď je jeden je ich viac. Aj keď teda zopár rebelov v tých jednotlivých "systémoch" miest bolo, ale aj tak sa väčšinové obyvateľstvo chovalo rovnako. Kvalitatívne jednotlivé diely sú skoro na jednej rovine. Jediný jeden diel čo pokladám za najlepší je hneď ten prvý (dostal by 5 hviezd). Prvý diel mi ulahodil hlavne za svoj koniec a mal pre mňa najväčší význam s pomedzi jednotlivých dielov z dôvodu, že ukázal podstatu toho byť človek. Prvý diel ukázal, že niekedy ľudia robia pre druhých niečo čo ich až tak nebaví, zo zdvorilosti, aby spolu s tým človekom trávili čas. Keby vieme dopredu, že to druhého človeka nebaví čo by sa asi stalo? Áno, pravdepodobne by sa všetko zrúcalo a nikto by s nikým nechcel tráviť čas (dve osoby s rovnakými záujmami ťažko niekto nájde). Dielom (epizódam) Kino no Tabi chýbala dĺžka a väčšine z nich by sa teda zišlo predĺženie o pár minút ak nie o jeden ďalší diel. Anime je koncipované tak aby sa čo najviac zamýšľal práve divák a nie postavy, ktoré v ňom vystupujú. Nápady sú v anime dobré, ale veľa nie je dotiahnutých do konca. Pokračovanie máte tu : Kino no Tabi: The Beautiful World - Byouki no Kuni: For You. ()

Kwaichi

Príbeh Kinovej cesty je poskladaný z krátkych poviedok, osudov malých krajín. Ich problém tkvie často v etických otázkach, ktoré balansujú medzi životom a smrťou. Domáci obyvatelia, hájaci zvyklosti svojej krajiny nie sú o správnosti ich konania samy presvedčení. V cestovateľoch hľadajú spriaznenú dušu, porozumenie. Kino však cez jednotlivé krajiny len prechádza. Zbiera príbehy aby ich mohol rozprávať ďalej. Do ich osudov nezasahuje, necháva ich napospas ich nezvratnému osudu. Kino je výborne spracovaná postava, plná záhad, ktoré sa postupne odkrývajú a robia tak Kina ešte zaujímavejším. Jeho spoločník Hermes sa dokonalé stará o humornú stránku. Keby sa jednalo o anime zo západu, s najväčšou pravdepodobnosťou by to bol hovoriaci kôň, no do steampankového sveta motorka s darom reči perfektne zapadá. Škoda len že nemá viac senzorov na monitorovanie okolia, bez nich je Hermes takpovediac "slepí", čo mu uberá na jeho dokonalosti. Tým sa však otvára priestor pre Kina, ktorý preňho popisuje krajinu, ktorou práve prechádzajú a to dokáže pri sledovaní navodiť správnu dobrodružnú atmosféru. Bonusové body u mňa Kino no Tabi získal aj za melodický opening. ()

daEmoNickY

Predem upozornuju ze se tento serial tahne jako zvykacka ve vlasech. A je take tezke se ho zbavit jak lepi (dramaticka vlozka). _________ HLAVNI POSTAVA _________ byla chladna "proto", ze je Pozorovatel. Avatar http://en.wikipedia.org/wiki/Avatar , kteremu chybi Kouzelne Schopnosti. Sic! Vzdyt je tu mnohem dulezitejsi co se v dane zemi deje , nez hlavni postava (viz. Vypravne [Epicke] Dilo ; "Odysea" http://cs.wikipedia.org/wiki/Odysseia ) _________ CIZI ZEME _________ jsou velice "zjednodusene". _________ Skoro to vypada ze v jedne zemi maji lide jednu vlastnost. Coz je blbost (ne ta vlastnost, ta myslenka predtim). _________ Rikam si, jestli Cestovatel, a navic takove skvrne jako Kino, by takto jednoduse tu zemi nakonec nepopsal. Pokud se turista vraci z nasi zeme, tak si taky prece rika "Ti cesi jsou ale zlodeji !". _________ ZJEDNODUSENY POHLED NA CIZI ZEME _________ se hodi take proto, ze se zbytecne autor nemusi srat s "emo minulosti" obyvatel. Copak se v anime resi o tolik vic nez v latinskych telenovelach? _________ Zjednodusenim 1) usetri papir 2) muze usetreny papir pouzit k uvaham o tom, jak "Jedinou Vlastnost" {uvest, co z ni vyplyva, co ji zpusobuje, z ceho se sklada, jak ji kdo vnima, jake jsou jeji vyhody a nevyhody, jak ji pouzit, jit do moralit nebo ne? ... } _________ SEBEPOZOROVANI _________ pro zofisty introspekce / sebereflexe _________ Predpokladam, ze autor si byl uz zminenych veci vedom a proto se take v nekterych dilech objevi [ zatim vestim, nevidel jsem vsechny ] pochybovani nad timto zjedodusenym pohledem na svet. _________ VKLADANE TITULKY _________ Jsou jiste dobre k oddechu a pripraveni se na dalsi kapitolu / podkapitolu. Take jsou dobre k pripomenuti ci uvedeni nejakych novych myslenek. _________ NASLEDUJE HODNOCENI JEDNOTLIVYCH DILU _________ Jedna se o komentare z doby, kdy jsem se poslouchal Poetiku http://librivox.org/poetics-by-aristotle/ . _________ 1/13 (odpad!) _________ To nam to pekne zacina! Prvni dil ma zaujmout a nalakat, od cehoz je koneckoncu i uvod k cemukoli jinemu. _________ ZOMG! V prvnim dile kino uvazoval jakoby mu tahlo na 33 rok a mlel s posledniho. _________ 2/13 (***) _________ Ona je to holka !? To jsem mel poznat jako jak? _________ Herci = {Snih predstavuje zakryvani [primo zmineno]; Prsten predstavuje ospravedlneni [ primo zmineno ]; Zajic "predstavuje" obet ; Lovci = vyuzivaji ostatni ; Nakladak ? } Dostal jsem hracky a bavi me hadat co bude dal ... super. _________ Jak uz jsem zminil, fetoval jsem Poetiku. _________ 3/13 (*****) [ obsahuje SPOILERY] _________ Dil co si hraje s uvahami o Predvidani (Vesteni, Dohadovani) a Zkouseni, kterezto dohady vylouci ci potrvdi (anebo prohloubi). _________ V pripade Predvidani / Vesteni je mozne si vylozit "jak vypadaji strivka" poruznu http://en.wikipedia.org/wiki/Rorschach_test . _________ V pripade Zkouseni se jedna o Lid, co furt zkousi nejakou novou "tradici". Lid to dela proto, ze chce prilakat Zakazniky. Coz je sam o sobe "brilantni" napad. _________ Samotne Zkouseni me az tak neprekvapuje http://www.c2.com/cgi/wiki?TestDrivenDevelopment jako to, jak blbe to delali - jeden / prvni clovek, kteremu se to nelibi znamena okamzity neuspech danyho reseni? Ale notak! _________ pozn : Proti memu vykladu mluvi pouze to, ze obe strany (tj. Vyklad a Zkouseni ) nejsou nijak zvlast propletene ci postavene proti sobe. _________ To, jak Autor uvazoval, kdyz to psal se (asi) nedozvim aniz by to Autor sam nerekl. Takze jakykoli vyklad tohoto pribehu muze byt uplny sranec ci k necemu byt (mozna aji odhalit co myslel autor, ale to se overit neda bez autorova "posveceni"). Samozrejme ze Mistr Sefkuchar by sva tajemstvi neprozrazoval komukoli jen tak na potkani. Proc konkurenci odhalovat svoje slabiny a zdroje? _________ Stranou poznamenam jen, ze v Poradne Spolecnosti (ktere se blizi japonske stado) by z mistrovstvi jednoho tezili i ostatni viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Standing_on_the_shoulders_of_giants . ________ () (méně) (více)

Akira777

Tolik krásných příběhů a povídek, spoustě lidem může vadit ta epizodnost, ale myslím si že pro svět Kino to patří. Je to prostě úžasné dílo, s nádhernou hudbou, která podtrhuje atmosféru. Velká škoda byla že se člověk nedozvěděl více o dalších hlavních postavách, jenže o tom naštěstí pojednává více série z roku 2017 ()

Mantis

Mám za to, že vše podstatné, možná i víc než je zdrávo (pokud si člověk chce udělat vlastní názor), o seriálu napsal Subjektiv. 7/10 ()

Cassandra

Sympaticky ujeté, spíš než k Exupérymu bych příběhy ale přirovnala ke Rodarimu - no schválně si přečtěte jeho Pohádky po telefonu. Ale hlavně je nutné příběhy brát jen jako zvláštní, atmosférickou hru jen občas zavadící o nějakou zajímavou myšlenku nebo lidskou vlastnost, reálně se přece nedá věřit tomu, že by se např. SPOILER nechali lidé i se svými dětmi dobrovolně zasypat lávou. ()

D.Snake

I přes svou pomalou povahu mi tento seriál nepřišel ani na vteřinu nudný. Všechny příběhy mají myšlenku, jsou velmi inteligentní a diváka nutí k zamyšlení. Některé úvahy hlavní hrdinky na mě působili dokonce i velmi inspirativně. Celé to navíc bylo završeno naprosto dokonalou poslední epizodou. 9/10 ()

Radek.SCH

Hned po Shigofumi jsem se pustil do Kina. Doteď nevím, jestli je to kluk nebo holka [slovenský překladatel asi taky ne], jestli je mu/jí patnáct, či třicet [problém anime]. Ale zabalil jsem to už po třech dílech. Animace průměrná (až podprůměrná), filozofické vsuvky primitivně jednoduché. Příběhy příliš epizodní, triviální, neřešící žádnou podstatnější věc (třetí díl měl tak chabou zápletku, že se musel vytvořit ze třech skoro samostatných příběhů). S Kinem, motorkou (Shugofumi jsem byl ochoten odpustit mluvící lampu, ale proč tady byla mluvící motorka, netuším) a ostatními postavami jsem se vůbec nezblížil, celkově mě to prostě nebavilo a jen samotná vidina dalších deseti dílů mě znudila sama o sobě. Možná jsem si to jen neměl pouštět po tématicky (?) podobném Shigofumi, které bylo mnohem lepší. - 50 % ()

Candid

Ještě jsem neviděla všechny díly, ale zatím za 3*. Krásná animace a dobrý nápad, ale nemůžu si pomoct, celkově to na mě působí moc mělce a povrchně. Obyvatelé jednotlivých zemí, které Kino na svých cestách potkává, jsou pouze součástí stáda a nikdo z nich není ani kouskem individualita. Z nápadu by se dalo vytěžit mnohem mnohem víc. Uvidím, jak se to bude vyvíjet dál... ()

q66

Filozoficky dost jednoduché a povrchní - a nic jiného bohužel seriál nenabízí (děj je jinak prostě slabý - je mi jasné, že to je záměr, Kino tu plní v podstatě pozorovatelskou roli a moc do toho nezasahuje, ale i tak), takže prostě nemůžu hodnotit pozitivně... seriál je epizodický, některé díly jsou lepší než ty ostatní, některé horší; animace je hezká, asi ten nejlepší aspekt celého seriálu. Není to sice úplná katastrofa jako nový remake, ale 5/10 - sice jsem o té třetí hvězdě chvíli přemýšlel, ale ne. ()

JohnyTrava

Začnem tou horšou stránkou. To, že Kino vychádza pôvodne z knižnej predlohy je po celý čas silne cítiť. Vždy sa nájde nejaký bod, keď sa rozprávanie akoby zasekáva alebo sa snaží byť až príliš účelové - mám tým na mysli najmä "citácie", ktoré by mali nadhadzovať otázku k zamysleniu a nie len parafrázovať zobrazený obsah, tobôž opakovať repliky. Ďalšou chybičkou krásy a tentokrát optickou je kresba. Pravda, takéto diela si na grafickú stránku moc potrpieť nemusia, stačí zvýrazniť vždy nejaký aspekt tak aby dokreslil atmosféru či sám nadhodil ďalšiu otázku a tak vzniklo jedinečné prevedenie. No aj tak sa nedokážem zbaviť pocitu, že tentokrát to odflákli (snáď len posledné OVA, ale tam je skôr čistota kresby, než výrazný aspekt). A posledné chybičky vidím v hovoriacej motorke - nie z dôvodu, že hovorí, ale že autor vybral niečo tak nepraktické. Ktovie možno to bol práve zámer. A samozrejme časom dochádza k istej recyklácií obsahu. A teraz k tej lepšej stránke. Aj keď "dokonalosti" iných diel (Mušiši, Haibane Renmei, Lain...) to nedosahuje, stále sa jedná o zaujímavé rozprávanie plné paradoxov, inotaiov, metafor a inej zbožňovanej hávede (xD), ktorá robí takéto diela tým, čím sú. Možná práve tá menšia (pokojnejšia) náročnosť, robí seriál príjemným na úkor plného využitia spôsobu rozprávania. Menej myslieť a viac sledovať a ono to príde samo. ()

3KAVKY

Tohle ovšem ano. Velmi se mi tento fantasy seriál zamlouval. Každá jedna epizoda byla kouzelná a výtvarné zpracování se mi líbilo stejně tak moc. Kino mi svou dětskou roztomilostí, nezůčastněnou suchostí a vražedným instinktem připomínala Kiriku ze série Noir. A Kiriku jsem měl velmi rád. Když jsem slyšel poprvé promluvit Kinin motocykl Hermese, trochu mě to polekalo, ale rychle jsem nad tím mávl rukou a začal jej tolerovat. Proč by přeci nemohla být v kouzelné fantsy, kouzelná fantasy motorka? Ze všech epizod musím vyzdvihnout tu, ve které Kino potká na železniční trati postupně tři zaměstnance drah. Ten díl byl obzválště ironický. Vřele doporučuji. ()