První díl ukazuje širokou škálu lidských povah v konfrontaci s agónií Třetí říše a s blížící se frontou, přičemž představitelé jednotlivých postav působí velice opravdově … takhle nějak se to mohlo stát. Bohužel druhý díl nastavenou laťku nedokázal udržet - obraz konce války a kapitulace Německa už se nepodařilo zachytit tak uceleně a věrohodně, možná je příliš schematický a plný nepravděpodobných náhod - nebo trochu narychlo šitý na míru "horkou jehlou". Přesto myslím, že celek si 3* určitě zaslouží. Na závěr jenom malé upřesnění k obsahu filmu: Hraběnka Lena nenechala svou dcerku doma - Viktorie žila se svou matkou v bombardovaném Berlíně a právě kvůli náletům spojeneckých vojsk byla společně s dalšími dětmi evakuována na venkov. A Lena po návratu na rodné panství měla docela problém s tím, aby svou holčičku získala zpět.(3.9.2009)

Ne tak úplně špatný pokus zobrazit osudy Němců prchajících z Východního Pruska, i když mě poslední dobou fascinuje, kolik že to bylo v německé veřejnosti antinacistů. :) Jinak výpravou, hereckými výkony a scénářem průměr.(10.9.2009)

Kdyby se přitlačilo trochu na pilu, bylo by to celkem svěží válečné drama. Tohle spíše připomínalo sladkou červenou knihovnu. Ale i tak slušná podívaná se zajímavým nápadem. 50%(6.4.2015)

• Horak

"Plakátové klišé", jestli mám použít nejvíce zpoužívané a odrbané úsloví v hodnocení podobných romanticko-historických slátanin. Zkrátka Rosamunde Pilcher zasazená do Pruska 1944. Hlavně to tam všecko nacpat, morální výčitky, my ne to oni, my hodný, my se staráme o zajatce (ty ruský se bojej dom,pač už věděj,že pudou do Gulagu) a o všechny poddané, do toho příbuzný, kerý jen plněj rozkazy, sověti znásilňujou a po válce všichni převlíknem kabáty a jede se dál, jó a krom toho jezdíme na koni, vlaje za náma blonďatá hříva a sme ta nejromantičtější árijská hraběnka k nakousnutí v celym Východnim Prusku, kerá to má všecko děsně na háku. Chvílema jsem se fakt musel smát. Režisér si zkrátka ukousl příliš velké sousto, měl radši zůstat u televizních kriminálek. Svrbí mě to poměřit s Krví zmizelého, ke které jsem měl také řadu výhrad, ale vedle tohodle Krev působí skoro jak veledílo s hereckými výkony, reálnými postavami a svižným, neklipovitým dějem.(10.9.2009)

• drankeryth

Osudy civilnych obyvatelov na uteku pred Rusmi mi toho zas tak moc nedal, ze by som tento film mal rad. Az druha cast filmu ma viac uputala a bola aj zaujimavejsia, ako ta prva, v ktorej sa toho moc nedialo. V druhej uz bol aj ten pochod prec od Rusov a aj nejaky vystrel padol, co ma troska potesilo. Velmi zdlhava drama o osudoch ludi by aj minutazou mohol byt kratsi.(7.11.2011)