Půjčovna mozků

• slovenský

Požičovňa mozgov

Komedie

USA, 1992, 76 min

"Mám nápad - uděláme balet pro nedoslýchavé! Dáme baletkám dřevěné boty." Natočit komedii bratrů Marxových bez bratrů Marxových je roztomilý nápad. Půjčovna mozků si nevypůjčila jen tři hlavní, ale i spoustu vedlejších charakterů a dějové schéma, včetně jalové zamilované dvojice nebo hudebních čísel. I když se film hemží narážkami na Noc v Opeře, nejde o remake ani parodii - vztah mezi oběma filmy je zhruba stejný jako mezi Leopardí ženou a Co dál, doktore? a jednotlivé gagy jsou zcela nové. Slovní vtipy, svěřené Johnu Turturrovi (pomyslný Groucho) jsou lepší a horší, ale je jich tolik, že i když se zasmějete jen každému druhému, dostane bránice, co její jest. O poznání slabšími články jsou "Harpo" a "Chico", tedy Bob Nelson a Mel Smith. Nelson je příliš korpulentní a těžkopádný, aby mohl plnohodnotně nahradit velké dítě, zakleté do Harpa Marxe, a Smith svým buldočím obličejem a přisprostlými vtipy připomíná víc Johna Belushiho než mazaného drzouna Chica. Film nicméně uhání ve zběsilém tempu a gagy z něj padají horem spodem. Velmi vydařená je choreografie těch vizuálních, založených na přesné návaznosti akcí a reakcí jednotlivých postav, a závěrečné Labutí jezero v ničem nezaostává za podobnou sekvencí téhož tvůrčího týmu - oscarovým ceremoniálem z třetí Bláznivé střely. 70%(22.2.2011)

Tato komedie je vlastně taková taškařice, která se vyznačuje grotesktním humorem. Lze tady rovněž vypozoraovat absurdní prvky, co je ovšem hlavní, je strhující spád filmu, kdy se pořád něco děje a děj přináší spoustu výborných nápadů. Některé vtípky se sice míjí trošku účinku, ale právě díky svižnějšímu tempu a vydařeným gagům film nenudí.(11.11.2015)

S US stylom humoru je to tazke. X krat sa stane, ze tento humor je uplne mimo vkusu europskeho divaka /krasnym prikladom je trilogia Smokey and The Bandit/, ale tuna sa US humor vynimocne trafil tomu europskemu. Dennis Dugan ukazal, ze je sice len priemerny rejza, ktory rozhodne nema na velikanov, ale film dobre odsypa, da sa parkrat zasmiat : 70 %(17.1.2015)

Název mne naprosto nadchl, ale jaksi název nekoresponduje se scénářem => očekávání solidní komedie zůstalo, ale nevěděl jsme o čem to bude. Ze začátku jsem se pouze nalaďoval na tento film a nějak extra jsem se nebavil, ale postupně mne film vtahoval víc a víc a tím pádem jsme se i smál víc a víc. A vybrat jednu scénku, která mne oslovila nejvíce? Tak to je těžké těch scének bylo opravdu hodně.. 4z5(4.9.2011)

skvělá klauniáda, ve svkělém tempu, na nic si to nehraje, jen snaha pobavit je tu víc než vidět. Kratší stopáž, přesto je tu fórků a gagů na několik filmů, doslova se tu hýří nápady. A je to opravdu vtipné, momentů, kdy jsem se s chutí zasmál, je tu celá řada. Slovní, situační i klaunské vtipy jsou velmi dobré, celé je to hodně crazy, ale je to přiznané, takže není třeba si lámat hlavu nad logikou příběhu. Je to tak příjemně šílené a absurdní, jak to mám rád, takových filmů moc není. Velkým plusem pak je, že filmu ani s přibývající stopáží neubývá humoru ( jinak dost častá bolest mnoha jinak kvalitních komedií ) a vydrží s ním až do samotného finále. Výborné, jistě se rád podívám zase znovu(19.10.2014)