Lužinova obrana

Scénografie:

Tony Burrough

Kostýmy:

Jany Temime

Veľmi pekný námet, slušný scenár a úžasné herecké výkony Turturra a Watsonovej. Film je jemný, civilný, inteligentný i intímne komorný. Skrátka správne "anglický". Lenže na to, aby nám utkvel natrvalo v pamäti (a na to, že je kostýmový), je až príliš televízny a obrazovo chudobný a nevýrazný. Keby ho nakrútilo žánrovo spriaznené duo perfekcionistov Merchant / Ivory (SÚMRAK DŇA), mohol byť niečím viac. Škoda.(21.5.2002)

• snob

Nemám rád šachy. Nemám rád ani mustry. Nemám rád chladnou romantiku. Krom jiného nemám rád ani slabé herecké výkony a hloupý scénář stavějící na románu, který zaujal, ale nenadchnul a pitomě ukňouráné konce nemám rád a hloupé snímání bolu v očích a nemám rád ani sex proklikaný s partií šachu a co mi vadí nejvíc, je ta ztráta života při hledění na takový kus, kde se všechno výše vyjmenované vyskytuje. Tak jsme si zajuchali, polívčičku z růžové vaty pojedli a stejně se nemáme rádi.(13.7.2011)

I šachy mohou být brutální sport, pokud jim někdo natolik podlehne, že ho zcela pohltí stovky a tisíce variant tahů a protitahů, že jen těžko zvládá ten šílený nápor na nervy. Takový je i Alexandr Ivanovič Lužin, ruský šachový génius, působící na své okolí jako zanedbaný podivín, který by se nikdy nemohl dostat mezi společenskou smetánku, kdyby nebyl jedním z nejlepších šachystů. Lužin hraje jako o život, nachází lásku svého života, nervově se hroutí... 16 bílých proti 16 černým na 64 polích šachovnice, to je jeho život a jeho prokletí. Král padá, sám sobě dává mat! Nechce se mi použít onen výraz "herecký koncert", ale John Turturro si v tomto filmu prostě krásně zakoncertoval.(13.12.2006)

Čím je film tak zvláštní, že dokáže upoutat? Psychologií postav a kvalitně zpracovaným scénářem. Literární předloha od významného amerického spisovatele ruského původu Vladimira Nabokova je sice jiná, ale navzdory tomu všemu, že se knižního díla režisérka Marleen Gorrisová moc nedržela, se jí podařilo jedinečné a zajímavé filmové dílo.(11.12.2009)

Vynikající a obdivuhodný je John Turturro v roli fenomenálního šachisty, komplikovaného introverta a svým způsobem asociálního psychotika. Křehký a lehce zranitelný Lužin odstartuje svou nejobtížnější životní i profesionální partii náhodným setkáním s Natálií. Její něžný půvab a vlídná náklonnost v něm probudí nečekaně hluboký a silný cit. Mat bláznů aneb šach, ze kterého není úniku.(29.3.2016)