Bohatýr Aljoša

Alyosha Popovich i Tugarin Zmey

Aljoša Popovič a Tugarin Zmej

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

Rusko, 2004, 79 min

Okouzlující bohatýr Aljoša Popovič a jeho otec kněz se díky nevydařené pasti na tatarské nájezdníky, v čele s obrem Tugarinem, který svou podobou připomíná přerostlého Obelixe, vydávají získat zpět jejich zlato patřící městečku Rostově. Jeho stopy následuje i milá nevěsta Ljubava, kterou zas doprovází její babička. Jak už to tak na dobrodružných výpravách v pohádkovém světě bývá, potkají i kouzelného mluvícího koně, který si svou ironií a drzostí nezadá s oslíkem ze Shreka. Vše je zasazeno do klasického kresleného a bohatě barevně podaného prostředí vyobrazeného v 2D animaci. Trochu nadprůměrná oddychová pohádka s provařeným námětem, která ale rychle uběhne a díky několika podařeným pasážím, především zásluhou vtipného mluvícího koně, je příjemným zpestřením v dnešní době komerčních 3D animáků. (7/10)(15.7.2008)

Aljoša je hrdina. Je ztělesněním bojovníka. Je to člověk, který bojuje. Tento animák je jednohubka na víkendové odpoledne. Rusové se snažili. Mohou ho zhlédnout jak děti, tak i dospělí. Jsem rád, že nedávno vyšel v levných DVD. Mohu doporučit všem rodičům, kteří se chtějí se svými dětmi chvíli bavit.(30.1.2010)

No DJ Obelixi, já žádnou paralelu koně se Shrekovským oslem nepozoroval ani náhodou. Pohádka je v takovém velice svérázném a odlehčeném stylu. Synátora hodně baví a rodiče neutrpěli újmu ani při několikerém sledování s ním. Takže proč ne 80%? Po dalších shlédnutích (ano jde to u nás často) ještě zvyšuji. Ten humor je takový laskavý a kdo napsal český překlad, má u mě velikou pochvalu. Ty krásné věty, užívané v průběhu celého příběhu mě moc těší. A když já chválím českou verzi, to je svátek! Dávám rovných pět (a vyhrávám dvě půlcarství : )).(20.7.2008)

Ach, ti ruští bohatýři! Bez nich by se matička Rus neubránila vpádu Tatarů a jiných nájezdníků. Jediný problém spočívá v tom, že chudák bohatýr Aljoša toho stačí rozmlátit a zkazit víc, než horda lupičů. To, co pro western v animované podobě znamená Balada o bratrech Daltonových, to pro ruské byliny znamená animovaný Aljoša. Jde o čistokrevnou žánrovou parodii, která využívá tradiční ruské legendy k pobavení celé rodiny. Kdo chce, může řešit, jestli je Aljošův kůň napodobeninou Shrekova oslíka, ale kdybychom měli v jiných žánrech řešit stejný problém, můžeme rovnou odepsat 90 % filmové produkce. U mě Aljoša boduje i výtvarným zpracováním, které jde vlastní cestou a nesnaží se kopírovat dominantní styl Walta Disneyho. Pro mě představuje tenhle snímek příjemné oživení současné animované tvorby východoevropskými prvky spojenými se spoustou gagů. Celkový dojem: 90 %.(21.6.2010)

Domácí filmy u ruského, již úspěšně popkornizovaného, publika příliš netáhnou, a proto se tamní soudruzi filmaři rozhodli klesnout na úroveň svých diváků. Ne, nebojte se, není to takové hrůza, ale na druhou stranu chválit není moc co. Z ruských bylin o bohatýrech je možno při dnešních technických možnostech vytvořit velkolepý film, který bude mít i myšlenku.Tohle je, nezlobte se na mě, parodie na tyto příběhy. Příběh o Aljošovi si klidně přečtu - pokud tedy vůbec nějaký existuje a nevznikl pouze v hlavách scénáristů. Navíc to celé působí neoriginálně, vypadá to jakási míchanice Shreka a Asterixe a Obelixe. Už jen ten okopírovaný osel, zde v podobě debilního kecajícího koně, je políčkem do obličeje diváka, který netrpí sklerózou. Co se animace týče, ta silně připomíná staré animáky s Asterixem a Obelixem. Nemůžu sice říct, že bych to chtěl vypnout v půlce nebo, že bych se u toho uzíval, ne, problém je totiž v nečem jiném - tenhle snímek nemá duši. Ke vší úctě ke Shrekovi a Asterixovi, animované zpracování ruských pověstí by mělo být na mnohem vyšší úrovni, takhle to vypadá, že z nich mají Rusové jen srandu. //Zhlédnuto v rámci Challenge Tour: 30 dní se světovou kinematografií vol. 2// 65%(26.10.2015)