Boj o Jeruzalém

O Jerusalem

• Francie

O Jerusalem

USA / Francie / Řecko / Itálie, 2006, 100 min

Tento veľkofilm popisuje historický základ konfliktu medzi Arabmi a Židmi, ktorý pretrváva po dnes. Boj o Jeruzalem bol praktický bezdôvodný, film sa pokúša o nestranný pohľad a mapuje prvú Izraelsko-Palestínsku vojnu, tzv. vojnu o nezávislosť. Obdivujem generáciu, ktorá si prešla hrôzami 2. svetovej vojny, prežila holokaust aby potom v Palestíne niekoľko rokov po vojne znova bojovali zo zbraňou v ruke proti svojmu novému zničeniu. O vzniku Židovského štátu hovorí vynikajúci film Exodus.(13.9.2014)

Nieje to nijak bravúrny film, nie sú to nejak bravúrny herci. Boj o Jeruzalem však zobrazuje večný konflikt medzi arabmi a židmi. Film sa pokúša o nestranný pohľad, i keď je v ňom badať jemné naklonenie na židovskú stranu (Keďže ide o americký film, a iba kvôli Američanom v tej oblasti židia ešte vôbec sú). Námet je síce dobrý, ale realizácia je absolútne nedotiahnutá. Elie Chouraqui nedokázal vytĺcť z potenciálu ani štvrtinu. Škoda času to však nieje.(30.3.2010)

Úplně nestranný film to není, Židé jsou ti hodní, kteří si přišli vzít zemi, kterou jim jiné země věnovali s drobným opomenutím, že v té zemi už pár stovek let bydlí někdo jiný. Tvůrcům však nelze upřít snahu o nalezení smíru mezi znesvářenými stranami. Technické provedení připomíná televizní produkci osmdesátých let, špatná barevná korekce, odfláknutá práce kameramana i zvukaře. Škoda, protože scénář měl určitě na víc.(2.10.2017)

V podstate vymyslený - trochu "klišé" príbeh pár priateľov a kamarátov, rôzneho pôvodu a vierovyznania. osadený do historických udalostí druhej polovice 40-tych rokov, kedy vznikal izraelský štát. Film je aj o tom ako sa zachovala taka veľmoc ako boli Briti . ktorí v tom období mali Palestínu pod správou a ako to tam spoločne s ostatným svetom pokakali. Na filme oceňujem dobové dokumentárne snímky, dokresľujúce význam udalostí tých rokov.(11.1.2016)

Veľmi ma tento film prekvapil, čo týka námetu a mal zaujímavé roviny v sebe. Páčila sa mi hlavne psychologická rovina. Začiatok a úvodné boje mali niečo do seba aj keď som sa nezbavil pocitu, že je to skôr taký televízny film, historický pohľad ma zaujal, ale nebolo tam všetko, čo by som od toho čakal. Toto je ťažká téma a hlavne ten priebeh bojov je ťažké ukázať, aby z toho nemal divák guláš a vyznal sa v tom, najmä tomu treba prispôsobiť aktivity postáv, ale 60% dávam. Možno trocha viac pútavosti by to chcelo.(9.6.2012)

• - Film byl inspirován obsáhlou knihou „Ó Jeruzaléme!“ autorů Larryho Collinse a Dominiquea Lapierrea. (prkalil)