Boj o Jeruzalém

O Jerusalem

• Francie

O Jerusalem

USA / Francie / Řecko / Itálie, 2006, 100 min

Jako nástin historického pozadí a rekonstrukce prvních kroků státu Izrael je to neocenitelné. Dnes už si jen těžko představit v jakých podmínkách ta země vznikla, kolik chyb a přehmatů velmoci učinily a vytvořily gordický uzel, který dodnes nikdo nerozetnul. Vtipné je, že většina hrdinů těchto bojů (a to i ti extrémisti) se nakonec dostala do pozdějších izraelských vládních kabinetů. Překvapila mne snaha o pochopení obou stran konfliktu, čekal bych spíš sionistický postoj. Přínosné...80%(2.12.2012)

Nieje to nijak bravúrny film, nie sú to nejak bravúrny herci. Boj o Jeruzalem však zobrazuje večný konflikt medzi arabmi a židmi. Film sa pokúša o nestranný pohľad, i keď je v ňom badať jemné naklonenie na židovskú stranu (Keďže ide o americký film, a iba kvôli Američanom v tej oblasti židia ešte vôbec sú). Námet je síce dobrý, ale realizácia je absolútne nedotiahnutá. Elie Chouraqui nedokázal vytĺcť z potenciálu ani štvrtinu. Škoda času to však nieje.(30.3.2010)

Tento veľkofilm popisuje historický základ konfliktu medzi Arabmi a Židmi, ktorý pretrváva po dnes. Boj o Jeruzalem bol praktický bezdôvodný, film sa pokúša o nestranný pohľad a mapuje prvú Izraelsko-Palestínsku vojnu, tzv. vojnu o nezávislosť. Obdivujem generáciu, ktorá si prešla hrôzami 2. svetovej vojny, prežila holokaust aby potom v Palestíne niekoľko rokov po vojne znova bojovali zo zbraňou v ruke proti svojmu novému zničeniu. O vzniku Židovského štátu hovorí vynikajúci film Exodus.(13.9.2014)

Úplně nestranný film to není, Židé jsou ti hodní, kteří si přišli vzít zemi, kterou jim jiné země věnovali s drobným opomenutím, že v té zemi už pár stovek let bydlí někdo jiný. Tvůrcům však nelze upřít snahu o nalezení smíru mezi znesvářenými stranami. Technické provedení připomíná televizní produkci osmdesátých let, špatná barevná korekce, odfláknutá práce kameramana i zvukaře. Škoda, protože scénář měl určitě na víc.(2.10.2017)

Nikdy jsem neviděl žádný dokument ani film na podobné téma. To byl také jeden z důvodů, proč mě Boj o Jeruzalém tak zaujal. Líbilo se mi, jak se v něm mísí zajímavé scény, kdy žid a muslim se přestěhují do Ameriky, tam se skamarádí a pak se musí vrátit do Izraele aby bránili své rodiny a svoje náboženství. Boj v Jeruzalémě byl prakticky naprosto bezdůvodný, jako boje bývají. Vypadalo ale, že se film snaží natočit nestraně a tak přihazují pozitivní a negativní stránky oboum stranám. Je prostě vidět, že to natočili Američani, Židé ani Muslimové by to nestranně natočit snad ani nedokázali. Možná by mě zajímalo, jestli jsou schopní tenhle film vůbec respektovat. Ta nenávist je tam tak silná, že si to nedokážu představit. A když tak koukám, že ani jeden herec z Izraele nepochází, tak bych se ani nedivil. Každopádně tomu filmu schopnej věřit jsem. Ke konci to sice vypadalo dost nevěrohodně, ale konečný dovětek tomu dal onu podstatu, o které vím z vyprávění i já. Podle mě rozhodně dobře natočeno. S produkcí od Hallmarku bych to určitě nesrovnával, jak to tady jiní dělají. To je ale věc každýho. Pokud Vás dané téma tohodle filmu zajímá, určitě se Vám bude líbit. .Teď jen otázka, jestli je vše tak jak má, ale budu věřit tomu že je.(9.9.2010)