Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historické drama Boj o Jeruzalém nás přivádí do roku 1948, kdy vzniká stát Izrael. Z betonové džungle New Yorku přicházejí do pouštního ráje Svaté země dva mladí američtí přátelé – jeden je Arab, druhý Žid. Oba jsou okolnostmi donuceni bojovat se zbraní v ruce za své sny. Když jsou boje o Jeruzalém v plném proudu, musí se všichni zúčastnění (Židé, Arabové a Britové) vyrovnat s otázkami terorismu, politiky, kuráže a pocitu odcizení. Velkofilm Boj o Jeruzalém popisuje historický základ konfliktu mezi Araby a Židy, který přetrvává až do dnešních dní. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem neviděl žádný dokument ani film na podobné téma. To byl také jeden z důvodů, proč mě Boj o Jeruzalém tak zaujal. Líbilo se mi, jak se v něm mísí zajímavé scény, kdy žid a muslim se přestěhují do Ameriky, tam se skamarádí a pak se musí vrátit do Izraele aby bránili své rodiny a svoje náboženství. Boj v Jeruzalémě byl prakticky naprosto bezdůvodný, jako boje bývají. Vypadalo ale, že se film snaží natočit nestraně a tak přihazují pozitivní a negativní stránky oboum stranám. Je prostě vidět, že to natočili Američani, Židé ani Muslimové by to nestranně natočit snad ani nedokázali. Možná by mě zajímalo, jestli jsou schopní tenhle film vůbec respektovat. Ta nenávist je tam tak silná, že si to nedokážu představit. A když tak koukám, že ani jeden herec z Izraele nepochází, tak bych se ani nedivil. Každopádně tomu filmu schopnej věřit jsem. Ke konci to sice vypadalo dost nevěrohodně, ale konečný dovětek tomu dal onu podstatu, o které vím z vyprávění i já. Podle mě rozhodně dobře natočeno. S produkcí od Hallmarku bych to určitě nesrovnával, jak to tady jiní dělají. To je ale věc každýho. Pokud Vás dané téma tohodle filmu zajímá, určitě se Vám bude líbit. .Teď jen otázka, jestli je vše tak jak má, ale budu věřit tomu že je. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Snímek mapuje první Izraelsko - Palestinskou válku, tzv. válku o nezávislost. I když zde nejsou herci zvučných jmen a celé je to trochu cítit omezeným rozpočtem film mne svým zpracováním solidně zaujal a věrně se držel historické linie. Nesmyslnost celého konfliktu je zdůrazněna dvěma hlavními hrdiny, kteří se vrací do Palestiny z USA kde se náhodně seznámili těsně po skončení druhé světové války. Nyní opouští USA hájit nezávislost své země. Jeden je Žid a druhý Arab. Poté co Britové opustí Palestinu a je radou OSN vyhlášen Židovský stát (později Israel), ocitnou se rázem tito muži každý na jiném konci bojiště proti sobě. Upřímně řečeno vždy jsem fandil Izraeli v jeho boji za svobodu. A obdivuji generaci, která si prošla hrůzami druhé světové války a přežila holocaust, aby pak v Palestině pár let po válce znovu bojovala se zbraní v ruce proti svému novému zničení.... I já mám pocit, že snímek lehce straní Izraeli, ale nijak zásadně mně to nevadí. Obdivuji poctivou výpravu, kdy si filmaři dali práci s nasazením dobových zbraní a především vojenské techniky. Takovou sbírku jsem leckde neviděl ve slavnějších válečných filmech, tady bych to rozhodně nečekal. Je zde možno vidět polopásy M3A hlaftracky, jeepy, nákladní Chevrolety a štábní Dodge a dokonce Bren Carrier MKII! Od příběhu nečekejte žádný Hollywood, i když tam pár zajímavých scén také najdete. Příběh doprovází příjemný soundtrack a vše je povětšinou točeno v malebných koutech Jeruzaléma či přilehlých lokací. Ve filmu je několik přestřelek, nečekejte však žádné masivní bojové scény! Kdo si však chce udělat představu o co vlastně dodnes v tom Jeruzalémě jde a proč se stále mlátí Palestinci s Židy, měl by jej shlédnot. U mně je , to na solidní tři hvězdičky, tentokrát modré, šesticípé na bíllém poli. * * * ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Vcelku dnes už známá fakta o vzniku židovského státu, která jsou sdělována vymyšleným příběhem. Právě onen příběh je největší (alespoň, jak to vidím já) slabinou filmu. Scénárista a režisér se jej snaží kroutit místy až nepřirozeným způsobem a vtěsnávat jej do svého záměru vypovědět, jak ten židovský stát vlastně vznikal a jaké problémy ho stíhaly. Hlavní děj se tak podivně propadá do druhého plánu a celek působí značně křečovitě. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Celkem působivý a hlavně důvěryhodný pohled na události, keré předcházely vzniku státu Izrael a stejně tak i na počáteční fáze První izraelsko-arabské války. Škoda nižšího rozpočtu, který by dovolil pojmout boje o Jeruzalém trošku obšírněji. I tak se ale jedná o nadprůměr a především oceňuji, že se do této tématiky konečně někdo pustil. Pokud nepočítám Exodus, nenašel jsem na tohle, bezpochyby stále aktuální téma, vůbec nic. 80% ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Úplně nestranný film to není, Židé jsou ti hodní, kteří si přišli vzít zemi, kterou jim jiné země věnovali s drobným opomenutím, že v té zemi už pár stovek let bydlí někdo jiný. Tvůrcům však nelze upřít snahu o nalezení smíru mezi znesvářenými stranami. Technické provedení připomíná televizní produkci osmdesátých let, špatná barevná korekce, odfláknutá práce kameramana i zvukaře. Škoda, protože scénář měl určitě na víc. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (1)

  • Film byl inspirován obsáhlou knihou „Ó Jeruzaléme!“ autorů Larryho Collinse a Dominiquea Lapierrea. (prkalil)

Reklama

Reklama