poster

Boj o Jeruzalém

 • USA

  O Jerusalem

 • Francie

  O Jerusalem

Drama

USA / Francie / Řecko / Itálie, 2006, 100 min

 • Big Bear
  ***

  Snímek mapuje první Izraelsko - Palestinskou válku, tzv. válku o nezávislost. I když zde nejsou herci zvučných jmen a celé je to trochu cítit omezeným rozpočtem film mne svým zpracováním solidně zaujal a věrně se držel historické linie. Nesmyslnost celého konfliktu je zdůrazněna dvěma hlavními hrdiny, kteří se vrací do Palestiny z USA kde se náhodně seznámili těsně po skončení druhé světové války. Nyní opouští USA hájit nezávislost své země. Jeden je Žid a druhý Arab. Poté co Britové opustí Palestinu a je radou OSN vyhlášen Židovský stát (později Israel), ocitnou se rázem tito muži každý na jiném konci bojiště proti sobě. Upřímně řečeno vždy jsem fandil Izraeli v jeho boji za svobodu. A obdivuji generaci, která si prošla hrůzami druhé světové války a přežila holocaust, aby pak v Palestině pár let po válce znovu bojovala se zbraní v ruce proti svému novému zničení.... I já mám pocit, že snímek lehce straní Izraeli, ale nijak zásadně mně to nevadí. Obdivuji poctivou výpravu, kdy si filmaři dali práci s nasazením dobových zbraní a především vojenské techniky. Takovou sbírku jsem leckde neviděl ve slavnějších válečných filmech, tady bych to rozhodně nečekal. Je zde možno vidět polopásy M3A hlaftracky, jeepy, nákladní Chevrolety a štábní Dodge a dokonce Bren Carrier MKII! Od příběhu nečekejte žádný Hollywood, i když tam pár zajímavých scén také najdete. Příběh doprovází příjemný soundtrack a vše je povětšinou točeno v malebných koutech Jeruzaléma či přilehlých lokací. Ve filmu je několik přestřelek, nečekejte však žádné masivní bojové scény! Kdo si však chce udělat představu o co vlastně dodnes v tom Jeruzalémě jde a proč se stále mlátí Palestinci s Židy, měl by jej shlédnot. U mně je , to na solidní tři hvězdičky, tentokrát modré, šesticípé na bíllém poli. * * *(13.9.2011)

 • Volodimir2
  ****

  Tento veľkofilm popisuje historický základ konfliktu medzi Arabmi a Židmi, ktorý pretrváva po dnes. Boj o Jeruzalem bol praktický bezdôvodný, film sa pokúša o nestranný pohľad a mapuje prvú Izraelsko-Palestínsku vojnu, tzv. vojnu o nezávislosť. Obdivujem generáciu, ktorá si prešla hrôzami 2. svetovej vojny, prežila holokaust aby potom v Palestíne niekoľko rokov po vojne znova bojovali zo zbraňou v ruke proti svojmu novému zničeniu. O vzniku Židovského štátu hovorí vynikajúci film Exodus.(13.9.2014)

 • Morholt
  ****

  Celkem působivý a hlavně důvěryhodný pohled na události, keré předcházely vzniku státu Izrael a stejně tak i na počáteční fáze První izraelsko-arabské války. Škoda nižšího rozpočtu, který by dovolil pojmout boje o Jeruzalém trošku obšírněji. I tak se ale jedná o nadprůměr a především oceňuji, že se do této tématiky konečně někdo pustil. Pokud nepočítám Exodus, nenašel jsem na tohle, bezpochyby stále aktuální téma, vůbec nic. 80%(22.7.2012)

 • ecceHOMMO
  ***

  Konflikt medzi arabmi a židmi bol a stále pretrváva.....Jerusalem bolo mesto a základný kameň viery v ktorú obe skupiny verili.....Izrael je štát, ktorý bol stvorený na základoch týchto bojov.....arabi vs židia.......boj......a v pozadí hľadanie cesty o zmierenie v podobe pár individualít a nadobudnutí podstaty tohoto mesta Mesta MIERU......(28.3.2010)

 • dr.fish
  ****

  Jako nástin historického pozadí a rekonstrukce prvních kroků státu Izrael je to neocenitelné. Dnes už si jen těžko představit v jakých podmínkách ta země vznikla, kolik chyb a přehmatů velmoci učinily a vytvořily gordický uzel, který dodnes nikdo nerozetnul. Vtipné je, že většina hrdinů těchto bojů (a to i ti extrémisti) se nakonec dostala do pozdějších izraelských vládních kabinetů. Překvapila mne snaha o pochopení obou stran konfliktu, čekal bych spíš sionistický postoj. Přínosné...80%(2.12.2012)