Partizánske brigády v Bosne utrpeli v máji 1943 veľké straty na životoch a márny bol aj ich boj s týfusom. Hlavný štáb vo Vojvodine rozhodol poslať z východnej Bosny tisícky mladých chlapcov a dievčat s nákladom potravín, liekov a oblečenia cez územie obsadené nemeckým Wehrmachtom. Konvoj pod vedením veliteľa brigády Pavla Paroskiho (Steve Railsback) a jeho zástupcu - lekára Emila Kovaca (Robert Vaughn), sa tak vydáva na 300 kilometrovú strastiplnú cestu. Podarí sa im dostať k oslabeným brigádam? (Volodimir2)

Volodimir2

Zlaté obdobie partizánskeho filmu začalo v 60 tých rokoch minulého storočia, keď vznikali filmy Kozara, Boj na Neretve a po 20 tich rokoch nasledoval záver tohto žánru filmami Veľký transport a Ignanský marš. Takže dnes komentujem posledný partizánsky film a môžem hodnotiť, že konečne posledný. Ide o takmer najslabší film z celej tej plejády a nepomohla mu ani cigánska vsuvka, respektíve okamih účasti v partizánskom hnutí adventistov. Opäť je to film o partizánoch v druhej svetovej vojne, komunistickom antifašistickom hnutí a okupovanej Juhoslávii. Vhodným spôsobom sa tu opäť objavili kolaborujúci Žandári alebo Ustašovci. Najzaujímavejšie na filme je, že podáva nám obraz skutočnej udalosti, ale celý film sa zahrabal do rutinného priebehu presunu konvoja, ktorý vojenský chránený nebol a nepriateľ o jeho pohybe vedel. Takže predpokladám, že straty na životoch museli byť obrovské. Historické fakty z tohto konvoja som sa nikde nedozvedel. V zbierke Inštitutu za Istoriju v časti Vojvodská brigáda sú o tejto udalosti celkom 2 riadky. V máji roku 1943 partizánske brigády v Bosne utrpeli veľké straty na životoch a márny bol boj aj s týfusom. Hlavný štáb vo Vojvodine rozhodol poslať z východnej Bosny tisíce mladých chlapov a dievčat s nákladmi potravín, liekov a oblečenia cez obsadené územie nemeckým Wehrmachtom. Veľký transport bol zahájený z Vojvodiny v noci z 21. na 22. mája 1943 a po prejdení 300 km 2. júna zostatok dorazil do Sekovici vo východnej Bosne. ()

PAGE

Film Veljka Bulajiče vypráví o národně-osvobozeneckém boji v Jugoslávii za 2. světové války. Natáčení se zúčastnili i tehdy slavní američtí herci a je natočen podle skutečných událostí. ()