Závody v dobývání vesmíru (TV seriál)

• Česko

Vesmírne preteky

Space Race

Dokumentární / Drama

Velká Británie, 2005, 4x60 min

Skvělý dokument popisující soupeření Sovětů a Američanů o úspěchy v pronikání do kosmu. Jedná se o vynikající počin, který se soustředí na hlavní aktéry tohoto souboje (a to souboje bez uvozovek, bez nadsázky; tvrdého souboje na poli vědy, techniky a mezinárodní prestiže). Dozvěděla jsem se tu spoustu zajímavých informací – a bylo jich právě tolik, aby si je většina diváků zapamatovala a nepustila hned z hlavy. A Steve Nicholson jako Koroljov je skvělý.(3.12.2007)

Výborný dokument BBC. Je na tom zejména vidět technologický souboj tehdejších mocností - USA a SSSR, nicméně USA technologie byly postavené na von Braunových znalostech a testování raket V1 a V2, tedy raket odplaty. Na straně SSSR je krásně vidět jejich specifické chápání světa - prostě urvat vše silou a se stálou hrozbou gulagu, kam svého špičkového technika zavřeli a na co nakonec umřel. Jako dokument je to však strhující.(4.1.2008)

Děják mě po začátku novověku obecně moc nezajímá, ale po tomhle dokumentu jsem se o něj začala zase starat. Upřímně - přijde mi to kapánek proamerický, ale protože von Braun je můj oblíbenej Němec, tak jim to prominu. Kdyby Amíci toho chlapa neměli a Koroljov neumřel, tak by to Sověti vyhráli na celé čáře, což tady není zas tak vidět. Ale líbil se mi von Braunův výrok, když se dozvěděl o Koroljovově smrti (ať už byl autentický nebo ne, to je fuk): ,,Jak se teď bez něj obejdu..." Jó, tak to já teda nevím, doktore...(26.2.2010)

O hviezdičku menej za Komarova /Američania si proste nemôžu odpustiť vymyslenú historku o rozlúčke s manželkou počasu zostupu, kedže sa mu neotvoril hlavný padák a záložný sa zamotal do hlavného, mal možno minútu na to aby si uvedomil čo sa deje a spojenie bolo počas zostupu prerušené/ a pre nezainteresovaných: nie všetko v tomto dokumente je svätá pravda, inak výborný Steve Nicolson ako Koroljov.(16.4.2008)

Pekne zpracovany dokument. Libi se mi, ze spolu soutezi oba hlavni akteri na dalku a pritom musi prekonavat obrovske prekazky ve svych vlastnich zemich. Pekny pohled do minulosti, kde se rozhodovalo o nasi soucasnosti. Asi bychom nemeli zabery z druzic a satelitni televizi, kdyby nebyl Sputnik se svym "pip...pip...pip" :)(1.1.2008)

• - Pri štarte Sputniku 1 na Koroľjovovu žiadosť zneli slávnostné fanfáry na počesť začiatku kozmického veku. (corona)

• - Sergej Pavlovič Koroljov byl ve skutečnosti tlustší postavy než jeho představitel Steve Nickolson. (matej1995)