• Karlos80
  ****

  Celkem kvalitní snímeček a zároveň zatím jediný film který jsem viděl od tohoto u nás nepříliš známého švédského režiséra Alfa Sjöberga. Sjöberg tímto snímkem konečně už prorazil a sklidil tak značné mezinárodní uznání např. cena na MFF v Cannes. Značná podobnost tohoto snímku se starším filmem "Vrah mezi námi" či pozdějším mistrovským Bergmanovým "Pramen Panny" tady byla ale jen proto že Alf Sjöberg působící v Královském divadle ve Stockholmu jako jeden z předních a celkem už uznávaných režisérů vyučoval tehdy ještě mladého Bergmana a to ještě jako scénáristu. Sám Bergman později veřejně přiznal a nějak zvlášť se tím netajil že jako hlavní zdroj inspirace pro své filmy čerpal právě od Sjöberga. Film pojednává o nejednoznačných vztazích mezi muži a ženami a řeší problémy mezi vyššími a nižšími společenskými vrstvami. Jezdecký bičík, flirtík s komorníkem, ale i jedno velké ponížení a poté depresivní stravy, to je tak asi všechno co mi z tohoto filmu utkvělo v paměti.(17.6.2006)

 • MikO_NR_1909
  ****

  Útulne rodinná ale i vzácne znepokojivá atmosféra švédskeho vidieka nám tu dáva veľmi kvalitnú melodrámu z druhej polovice 19. storočia. Prekvapilo ma, že Strindergova scenár je divadelnou adaptáciou, lebo by som aj uveril, že dej je spracovaním nejakej škandinávskej klasiky. Najkrajšie sú rozhodne prechody pozadím, kedy zamilovaní spomínajú nad dospievaním v panskom sídle ako malé deti. Postavy filmu sú zraniteľné. Závidia si a nedoprajú, preto aj láska protagonistov nie je prieč svetom predsudkov o vyšších a nižších spoločenských kást možná. Julie musí znášať nelichotivú situáciu a takpovediac bojovať aj s Jeanovými výčitkami.(25.10.2018)

 • Flego
  ***

  Hra Augusta Strinberga je spracovaná veľmi umným spôsobom, azda najviac zaujali kamerové prechody medzi retrospektívami a skutočnosťou. Snímok je silno melodramatický, rozpráva o triednych rozdieloch medzi slečnou Júliou a rodinným sluhom, ktorých "postihla" vzájomná náklonnosť. Štvrtý komentár.(24.1.2019)

 • BubbleGum
  ****

  Já jsem z toho pochopila úplný prd, protože jsem nikde nesehnala ani sedící anglický titulky, natož český. A moje švédština končí někde u "hej". :D Takže, jak píše Karlos80: "Film pojednává o nejednoznačných vztazích mezi muži a ženami a řeší problémy mezi vyššími a nižšími společenskými vrstvami." - to jsem pochopila, ale to je všechno. Za zmínku ale stojí hlavně dvacetiletý Max von Sydow, i když ten si tu moc nepobyl. Ale má u mě hvězdy.(16.2.2014)

 • Houdini

  Zlatá Palma(9.12.2005)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace