Zbierka prác režiséra Marka Romaneka obsahuje videoklipy:

Madonna - Rain
Lenny Kravitz - Are You Gonna Go My Way
Keith Richards - Wicked as it Seems
En Vogue - Free Your Mind
kd lang - Constant Craving (juditik)

Dadel

Práce Marka Romaneka je zárukou kvality, a přestože skutečně výrazných děl tu tolik není, standardně kvalitní práci se zajímavými nápady odvede vždy. Mezi ty nejlepší patří Madonna - Bedtime Story, výpravný, výtvarně propracovaný surrealistický klip připomínající ty nejlepší věci od Bjork (však také Bjork tuto skladbu pro Madonnu napsala). Další výrazná věc je Nine Inch Nails - Closer, bizarní, saudkovsky zatuchlý klip s hnijícími kusy masa, "plnočelnou nahotou" a ukřižovanou opicí, což asi armáda cenzorů MTV nevydýchala, pročež jsem tento klip viděl poprvé až teď. U NIN ještě zůstaneme, předělávku jejich skladby Hurt natočil těsně před svou smrtí Johnny Cash a z jeho verze jde mráz po zádech i díky Romanekově klipu důmyslně kombinujícímu archivní a nové záběry. A ať už si myslíte o Michaelu a Janet Jacksonových cokoli, jejich klip Scream je stále v Guinnesovce jako nejdražší klip všech dob (7 mil. USD) a ze studijních důvodů byste ho vidět měli (vypnutý zvuk je ale nutností!). Další výrazné klipy jsou: Red Hot Chili Peppers - Can´t Stop (inspirovaný "minutovými sochami" Erwina Wurma), Mick Jagger - God Gave Me Everything (natočený kompletně s kamerami připevněnými na tělech účinkujících), Fiona Apple - Criminal (krásně erotické video), Audioslave - Cochise (s tak gigantickým ohňostrojem, že natáčení zapříčinilo stovky naštvaných telefonátů vůkolbydlících) a Sonic Youth - Little Trouble Girl (nesonicovsky líbezná písnička s malou plešatou holčičkou převlečenou za mimozemšťana). Beck, R.E.M. a No Doubt mají ale lepší klipy než jsou zde přítomné Devil´s Haircut resp. Strange Currencies resp. Hella Good od Romaneka. Plus spousta komentářů a zajímavý dokument. Viz také: Michel Gondry, Spike Jonze, Chris Cunningham, Stephane Sednaoui, Jonathan Glazer, Anton Corbijn ()

Hwaelos

Nemůžu si pomoct, ale vedle Antona Corbijna je to asi nejslabší kus režisérské série. Romankův styl je charakteristický jen skvělou prací se světlem. Videoklipy jsou vizuálně krásně natočené, ale to je vše. Žádný osobitý styl, jakým se proslavili Gondry nebo Cunningham. Jsou tu i skvělé kusy, ale utopené v hromadě balastu. Nejvíc by DVD prospělo, kdyby byl Romanek soudnější a vybral svých videí jen polovinu. I tak ale vypíchnu těch pár, co opravdu stojí za to. Oba klipy Nine inch nails - pochmurné, bizarní a vizuálně úchvatné. Closer byl dokonce zcela odmítnut MTV, přesto vyhrál anketu o nejlepší klip všech dob stanice VH1 a stejně jako Madonnino Bedtime story (inspirované surrealistickými malířkami) je součástí sbírky Muzea moderního umění v NY. Pro mě osobně byl zážitkem klip Constant Craving od k. d. Langa - video, v němž je inscenováno Čekání na Godota. A samozřejmě několikrát zmiňované Can't Stop od Red hotů. Dál jen jmenovitě: Jacksonovi: Scream, Eels: Novocaine for the soul, Jay-Z: 99 problems, Linkin park: Faint. ()