Epizody(5)

Seriál líčí vzestup Texasu od bitvy o Alamo až po bitvu u San Jacinta. Příběh vypráví o mužích, kteří obětovali vše pro obranu nově vznikajícího státu před nemilosrdným diktátorem a divokými domorodci, a tím tak připravili půdu pro vznik nezávislé Texaské republiky. Sedmého března roku 1836, den po kruté porážce a popravách v Alamo, se jediné přeživší Emily D. Westová a Susana Dickensonová vydají za pomoci nově vzniklého oddílu Texas Rangers do vojenského tábora Texaské republiky v Gonzalezu. Zatímco během cesty hlídka bojuje s indiány kmene Karankawa, na základně je v tu chvíli Texaská revoluce pod vedením generála Sama Houstona v plném proudu. Když se ke generálovi donesou zprávy o kruté porážce, rozhodne se spolu se svými texaskými jednotkami pomstít generálovi Santu Annovi a jeho mocné mexické armádě. Aby však vydrželi bojovat i další den, musí ustoupit, opustit svou pevnost v Goliadu a spojit své síly ve Victorii s tvrdohlavým plukovníkem Fanninem, který odmítá plnit rozkazy. V Nacogdoches se poprvé potkají rangeři Jack Hays a Bigfoot Wallace, kteří se záhy proslaví, a vyráží bojovat do pevnosti Defiance. (Filmbox)

Fiftis

Opäť History Channel a znovu strhujúca prehliadka narvaná tvárami známymi z filmových plátien. Ak vás niekedy pri sledovaní filmu Alamo (či už klasického, kde Davyho Crocketta hrá John Wayne, alebo novej verzie z roku 2004, kde skvelú legendu stvárnil Billy Bob Thornton) napadlo, čo bolo ďalej, tento seriál vám odpovie viac než podrobne. Nevadí ani veľké množstvo vedľajších postáv a s tým súvisiacich dejových línií, pretože je stále na čo pozerať. Seriál má skvelé tempo a po nudnejších pasážach nasleduje vždy skvelo natočená akcia. V tomto seriáli umiera naozaj extrémne množstvo postáv, pri ktorých by ste to nečakali, ale taká bola holt doba. V ôsmom diele sa dočkáme bitky pri San Jacinte, kde Texasania s krikom "Pamätajte na Alamo" dokonale zaskočili mexickú armádu a uštedrili jej zdrvujúcu porážku a to sú ešte len jatky. ()

Lmslaver

Seriál mapuje historický vývoj událostí v roce 1836 v Texasu od pádu pevnosti Alamo přes bitvu u San Jancinta až po podepsání mírové smlouvy mezi Spojenými státy a Mexikem. Zaměřuje se zejména na osudy texaských rangerů, kteří prováděli průzkum a diverzní akce proti mexické armádě. V ději nechybí ani postoj indiánů k Texaské válce za nezávislost a bojové střety komančů s příchozími osadníky. Velmi dobře zpracovaná válečná historie. ()

Spooner

Pilot: Texas Rising zatím vůbec nenaplňuje vysoká očekávání a předvádí hodně roztržitý úvod, jemuž se sice nedají upřít řemeslné kvality, slušná atmosféra a známé tváře se pokouší ze svých partů vymačkat, co se dá. S nepřesvědčivým scénářem, jenž se utápí až v nesmyslném počtu postav, to ovšem prozatím vystačí jen k matnému průměru, jenž se až nebezpečně rychle vytratí z hlavy. Doufejme tedy, že jde jen o počáteční tápání a příští epizody nám budou konečně servírovat pořádnou westernovou lahůdku.60% ()

Slasher

Není to průšvih, ale v součtu prostě velká škoda, že si boj o nezávislost Texasu nevysloužil silnější minisérii. Dobrých i známých herců je tu kopa (Morgan, Davies, Martinez, nejvíc mě bavil pomstou posedlý Liotta), jenže většina toho je bez života, utopená v nekonečný taktický vyčkávání a tak nějak bez zápalu. Přitom když by měla budovat solidní momentum k bitvě u San Jacinta. Oddíval jsem ze "studijních" důvodů, ale občas během těch prvních 3 dílů mě to fakt do morku nudilo, než se to nějak rozhýbalo akcí. Možná i ten Bill Paxton jako generál Sam Houston, tu prostě jako hlavní hrdina neobstál. Upřímně, víc smyslu by mi to samé dalo natřískanější, o stopáži dvě hodiny a jako TV film. Navíc ta nejzvučnější a určující událost, Alamo, se tu prakticky vynechala. Takže žádná sláva, sterilní a neucelený dojem, jsem rád že to mám konečně za sebou a chuť si snad spravím obratem zde. 65% ()

Aky

Není to ani tolik western jako spíše historické drama docela věrně popisující spletitou cestu Texasu od součásti Mexika přes samostatnost po dnešní součást Spojených států. Herecky, režijně a scénáristicky výtečně zvládnuté, někdy trochu kulhají dialogy, což je ovšem možná dáno dabingem. Zejména v druhé půli jsem si to fakt užíval. ()

• Brendan Fraser odkoupil koně, kterého většinou používal při natáčení. Jméno koně je Pecas, to ve španělštině znamená „Pihy“, což odpovídá pihatému zbarvení koně. (LaserJet)
  • Ve 27. minutě, kdy je na scéně Deaf Smith (Jeffrey Dean Morgan), můžeme vidět, jak zastřelí muže pár metrů před ním a ten padne mrtvý na zem. Hned na to stejný muž klečí na zemi a velmi uměle umírá. (LaserJet)
  • Bill Paxton byl vzdálený příbuzný Sama Houstona z otcovy strany přes 6 generací. (LaserJet)