Nová země

(neoficiální název)

Nová zem

Drama / Western

Švédsko, 1972, 204 min

Rok 1850. Minnesota. Severná Amerika. Karl - Oskar, jeho žena Kristína, deti a ďalší Švédi, už budú čochvíľa oslavovať výročie pobytu v Amerike, nie je to klasický typ pobytu, že po určitom čase sa vrátia naspäť do svojej vlasti. Nie, oni sa nemienia vracať, aj keď tu prevláda rečová bariéra. Pomaly, ale isto si zvykajú na nové podmienky. Ľahké to zrovna nemajú. Trápia sa, ako vedia. Karlov - Oskarov brat, Robert sa rozhodne s kamarátom Arvidom, že pôjdu spoločne skúsiť šťastie do Kalifornie, kam sa chystajú hľadať zlato, a zbohatnúť. Keď sa Robert, po niekoľkých rokoch vráti, je sám, bez kamaráta, s otáznikmi, ako sa tam mal. Jeho FLASHBACKY sú tak extrémne strhujúce, že normálne nenachádzam slov, s brilantného štýlu Jana Troella, za pomoci ručnej kamery, sa dostáva surový, naturalistický, sugestívny pocit pre diváka, ktorý až takmer odvracia svoj zrak, pritom podotýkam, že to nie je samoúčelné, vôbec tento viac, ako 6 hodinový KOLOS, áno, má to dve vynikajúce časti. Vyznačujú sa väčšinou depresívnou, komplikovanou atmosférou. Max von Sydow a Liv Ullmann zúročili svoje bohaté skúsenosti u Ingmara Bergmana, inak taktiež odborníka na DEPRESIU, ako čert, aby sa naplno PONORILI do svojich postáv, ktoré mi vyrazili DYCH ! Na to, že to má 2 x po TRI HODINY, toho som sa spočiatku vážne obával, ostávam nadmieru prekvapený, užasnutý, spokojný z výnimočného švédskeho DIELA, ako DIAMANT, považujem to za úplne to NAJLEPŠIE, čo ich KINEMATOGRAFIA - dovtedy PRINIESLA, vôbec toto perfekcionistické dielo nemá konkurenciu, ani do dnešného dňa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TLIESKAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(6.11.2016)

Knihy se drží stejně dobře jako předchozí díl. Akorát je vynecháno více věcí, hlavně na konci, což mi trochu vadilo. Když jsem se na oba filmy začal dívat, dobře jsem věděl, že Max von Sydow je skvělý herec a že se mám tak na co těšit. Co mě ale překvapilo, byla Liv Ullmann. Do této doby jsem jí neznal a role Kristýny se zhostila skvěle. Skoro jako by to byla ona. Pokud obě hlavní role zkusím srovnat s knižní předlohou, tak ona byla jistě lepší. Tím nechci říct, že by Max von Sydow hrál nějak špatně, to vůbec, jen jsem si Karla Oscara v knižní předloze představoval trochu jinak.(1.10.2016)

Podobne dejovo jednoduché ako prvá časť a tiež rovnako silné a osudové. Aj v tejto časti sa dbalo na fantastické vykreslenie dobovej atmosféry, dennodennej lopoty a ťažkého zháňania obživy, niekedy i nebezpečného. Často tu rodina Karl-Oskara musela držať pokope viac ako kedykoľvek predtým, pritom sa tu nezabudlo ani na nostalgiu a lásku k domovine reprezentovanej predovšetkým Karl-Oskarovou manželkou Kristínou. To všetko spolu vytvára ucelený obraz každodennej dusivej neistoty prežitia. Jediná vec, ktorá tu trocha uberá na kvalite je dejová linka s Robertom, Karl-Oskarovým bratom o jeho ceste za zlatom do Kalifornie. Mohla byť trocha lepšie a zaujímavejšie spracovaná. Pridal by som aj dialógy. Ale aj tak, veľká spokojnosť a silný nadpriemer. Tento príbeh rozhodne stojí za prečítanie aj v knižnej podobe. 85/100(6.9.2016)

Platí totéž co pro Vystěhovalce. Zajímavý "dokument" o těžké době ale nemožně zastaralé vyjadřovací prostředky. Zajímalo mne, jak se lidé absolutně bez ničeho dokáží dopracovat k vlastním hospodářským zvířatům-a to jsem se nedozvěděla. Taky mne zajímalo, zda Carl-Oscar a Kristina neznali antikoncepční metodu přerušovaného styku, nebo zda ji nemohli aplikovat z náboženských důvodů-a to jsem se také nedozvěděla.(10.1.2013)

Pokračování osudů rodiny Nelsonových, tentokrát v Novém světě. Ten přináší kromě každodenní dřiny a nejistoty i mnoho nových zážitků. Noví sousedé, podivný pastor a na něho navázaní fanatici, všudypřítomní indiáni. Mladší bratr se s kamarádem vydává hledat zlato a po letech se vrací domů. Narodí se další dítě, které už ...? Přichází ale také nemoci a smrt. Druhý díl rozsáhlé ságy je taky dobrý, ačkoli kvalit prvního nedosahuje.(6.5.2017)