Stepní vlk (neoficiální název)

Steppenwolf

Irving Lerner

Scénografie:

Leoš Karen
  • StaryMech

Kdysi jsem ve stopách rozhárané americké mládeže zasedl k Hesseho "Stepnímu vlkovi" ; podnětů jsem v něm moc nenašel, připadal mi jako vleklá esej, rozplynuvší se posléze v jinotajném kabaretu, pro mě nesrozumitelném, a už jsem se ke knížce nikdy nevrátil. Hainesova psychedelická verze postrádá třetí rozměr předlohy, strhující atmosféru a postavy, které budí účast - úhrnem vlastně všechno, co by mě trampotám Harryho Hallera mohlo přiblížit.(18.6.2016)

Velice působivé zpracování stejnojmenného románu Hermanna Hesseho, které se dost věrně drží předlohy. Max von Sydow je ideální typ pro ztvárnění rozpolceného tvora Harryho Hallera, zrovna tak jako Dominique Sanda pro tajemnou Hermínu. Kupodivu ani trikové pasáže neztratily po dlouhých letech na působivosti. Film má i svou československou stopu - animovanou pasáž Traktát o stepním vlku vytvořil Jaroslav Bradáč a ve filmu se v malé roli objeví Eduard Linkers (známý jako nacista ze Vzpoury hraček). Filmu se podařilo zachovat tu jungovskou, existenciální a "psychedelickou" náladu předlohy. Myslím, že jen málo filmů vystihne knihu tak dobře.(13.2.2011)

Vůbec ne běžný film. Scénář podle psychologicko-filozofického románu Stepní vlk, od Hermann Hesse, kde se dostal k slovu i Goethe. Při čtení podobných bych se cítil jako člověk před sebevraždou. Takže nic pro mě, jaký ale byl film? Je to sakra dobře natočený. V hlavní roli Max von Sydow je brilantní. Málokdy mě takhle zaujme. V druhé polovině ale na mě už příliš toho psycha, filozofování, Goetheho, tady platí dvojnásob že není pro každého (včetně mě). 4/5(13.12.2014)