Ten kluk je postrach

• slovenský

Ten chlapec je postrach

Akční / Komedie / Rodinný / Fantasy

USA, 1990, 81 min

Rok 1990 bol na filmy s detským hrdinom celkom plodný. Predovšetkým medzi nás pribudol Sám doma, ale okrem iného tiež Ten chlapec je postrach. Dieťa, ktoré je úplne neprispôsobivé, sa dostane do rodiny, ktorú pochopiteľne obráti úplne naruby. Celkom príjemná porcia zábavy, ktorá ale po rokoch už dosť stratila, takže stačí vlastne vidieť raz a potom už je to zbytočné a to je zle, pretože komédie by sa mali kvôli zábave sledovať neobmedzene. Vtedy to ale bol celkom hit, dokonca ešte existuje druhý a aj tretí diel.(3.2.2015)

• Shit

Šílená kokotina, mě to teda moc vtipný nepřipadalo, všechno bylo strašně přehnaný a ten malej retard Michael Oliver hrál dost uboze, jediný co se mu nemůže upřít je, že měl hnusnou držku, kterou bych mu roztřískal, takže se na toho fakana docela hodil, ale to byl takovej muj sosobní pocit. Tenhle rádoby vtipný film se jenom snaží napodobit takový filmy jako je sám doma a Denis postrah okolí a to se mu zdaleka nepovedlo(15.5.2005)

• Marze

Hrozné. Univerzální pohled na problémové dítě, který za 81 minut nezašel nikam daleko ani hlouběji, se špatnými vtipy. Takové cvičení studia, které natočilo neuvěřitelný zmatek. Ale nějaké hlášky mě pobavily jako třeba "jsi jasné úvěrové riziko". V dnešní době má film nepříjemnou konotaci s rozšířením ADHD u dětí. V době natočení filmu se ukrývalo pod souhrným názvem LMD, tedy lehké mozkové disfunkce. Byl to kompromisní pojem, pod kterým se skrývala porucha pozornosti, hyperaktivita, pohybová motorická neobratnost, specifické poruchy učení. Tedy potíže, které nesouvisí s intelektem. Nejčastěji se setkáváme s ADHD, což je porucha pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. V 50.-60.letech se uvádělo, že ve třídě se 30-40 účastníky jsou tři děti, které vyžadují péči dětského psychiatra. Z toho vyplývá, že dnes těchto dětí z biologických příčin moc nepřibývá. Určitý nárůst může být daný tím, že si medicína dokáže poradit i při komplikovaných porodech, u dětí s nízkou porodní vahou je riziko vyšší S tohoto úhlu pohledu je třeba se na film dívat. ADHD porucha je spektrální, tedy od potíží mírných až po výrazné. Tyto děti jsou velmi empatické, pokud nemají záchvat vzteku. Silný nárůst je v USA i u nás a ani my důvody neznáme. Ještě k tomu některé dny jsou klidné, jiné na zbláznění.ADHD je dědičná, v některých rodinách se předává diabetes či vysoký krevní tlak, v jiné zase autismus, ADHD či schizofrenie. Z tohoto pohledu je tento film o raubíři z raných devadesátek aktuální.(18.6.2019)

• JohnnyD

Home Alone vs. Omen. Hmm. Môj film detstva, ktorý žiaľbohu stihol zostarnúť skôr než ja. Oproti dvojke je level nechutností ešte na relatívne udržateľnej úrovni, no už tu je viditeľný trend, akým sa budú rodinné komédie v nadchádzajúcom desaťročí poberať. A to preč od Spielbergovskej snoch za návratom do detstva k rodinným blbostiam á la Beethoven.(30.7.2013)

Nemôžem nedať tomuto filmu 3x*, lebo hoci viem, že je dosť stupídny, ale predsa patri k tým filmom, ktoré si vždy pozriem rád aj desiaty raz. Infantilný humor, keď sa niečo rozbíja, niekto padá je v tomto filme použitý tiež a pripadá mi úplne trápny, ale Juniorove hlášky proste nemajú chybu. Ak by tento film nebol až tak podpriemerný, aký v skutočnosti je, dám mu aj viac hviezdičiek. Ale takto sa musí uspokojiť s tromi.(9.1.2007)

• - O roli Juniora (Michael Oliver) se ucházel i Macaulay Culkin. (juras03)

• - Během filmu čte Ben (John Ritter) několik příruček o výchově dětí, přičemž každá na zadní straně obsahuje fotku autora. Na všech je John Ritter v různých kostýmech. Podobně se potom inspirovali tvůrci i v druhém dílu, kde všechny bývalé manžely Lawandy Dumoreové (a href="http://www.csfd.cz/tvurce/5813-newman-laraine/">Laraine Newman) představuje na fotkách opět John Ritter v kostýmech. (HappySmile)

• - John Ritter (Ben) a Amy Yasbeck (Flo) se v roce 1999 vzali. (HappySmile)