Studená ocel

Blue Steel

Stolen Goods

Western

USA, 1934, 54 min

Klasický béčkový western značně poplatný své době - bitky v náznacích, občas divné pohyby kamery, problematický zvuk - t ale neznamená, že by to byl špatný film.(22.3.2009)

Na snímku je strašně moc vidět, že je ze začátku éry zvukového filmu, protože těch "hluchých" scén je zde velké množství. Zvuky jsou sosány následně, anebo je použita hudba, která by se celkem hodila i ke keatonovské grotesce. Nic to ale nemění na to, že zde snaha byla a John Wayne je skvělý mladý stejně jako starší.(3.12.2014)

Klasická waynovka ze 30. let, pro níž je charakteristické obsazování stejných herců, užívání stejných kostýmů, hudby, koně hlavního hrdiny, ale i prostředí. Moje hodnocení je jistě přehnané a neobjektivní, ale já mám zkrátka pro toto období Johna Wayna slabost. Snímky z této doby jsou plné dobrodružství, pohody, tehdejšího humoru, příjemných zápletek, naivních dialogů, romantiky a hrdinské akce. A přesně tohle mám rád. Dokonalá westernová oddechovka, v níž máme možnost sledovat filmové počátky jedné z největších ikon amerického západu. Pokud se dovede divák oprostit od znatelného stáří snímku a s tím i všech úskalí, co k tomu patří, má možnost zhlédnout idylické příběhy. Na závěr bych rád poznamenal, že většinu takovýchto westernů z 30. let jsem viděl ve svých snad 10-12 letech, kdy ve mně zanechaly hluboký dojem. Studenou ocel jsem poprvé viděl až v dospělosti a měl jsem tudíž obavy, zda mě dokáže podobně zaujmout, protože přeci jen pohled dětského diváka se liší a jak známo, nostalgie také dělá svoje. S čistým svědomím mohu konstatovat, že i nyní mě Bradburyho počin dokázal něčím okouzlit. Objektivní hodnocení 4*, avšak je to moje krevní skupina, tudíž 5*.(8.5.2011)