Veľkolepé a farbisté zobrazenie čarovného cirkusového sveta v réžii hollywoodskeho mága Henryho Hathawaya.  Na začiatku 20. storočia sa Matt Masters (John Wayne) vydáva so svojou cirkusovou show na turné po Európe. Dúfa, že počas svojich ciest natrafí na Lili Alfredovú (Rita Hayworth), ktorá zmizla pred štrnástimi rokmi po smrti svojho manžela. prezývaného Lietajúci Alfredo (Richard Conte). Ľudia, ktorí tento príbeh poznali, verili, že Alfred si vzal život dobrovoľne, keď sa dozvedel, že jeho žena namiesto neho miluje Matta.
Toni (Claudia Cardinale), nádherná a výborná artistka, je Lilina dcéra, ktorú Matt vychoval ako vlastnú. Je zamilovaná do Steva McCabea (John Smith), jedného z cirkusových umelcov. Počas prvého predstavenia v Barcelone, ktoré sa odohráva na palube lode, sa plavidlo náhle potopí a Matt príde o svoju show i všetky peniaze. Spolu s Toni, Steveom a dlhoročným priateľom Capom Carsonom (Lloyd Nolan) odchádza do Paríža, aby sa zamestnal v Show divokého západu plukovníka Purdyho. O rok neskôr sa mu podarí získať dostatok prostriedkov na vybudovanie novej show. Jej prvou hviezdou sa stane pozoruhodná 12-ročná chodkyňa po lane menom Giovana, ktorá do cirkusu prichádza spolu so svojím strážcom, klaunom Tojom. Klaunovo skutočné meno je Aldo Alfredo, predtým známy ako Lietajúci Alfredo. Matt neprestáva pátrať po Lili a so svojou novou show navštívi mestá ako Brusel, Viedeň, Praha, Kodaň, Rím či Miláno, až nakoniec dorazí do Madridu. Na madridskom predstavení sa v obecenstve ukrýva známa tvár, ktorá bola odjakživa Mattovým osudom... (Incantator)

brasek

Autori filmu na povesť Johna Wayna nezanevreli a vo filme vystupuje ako cowboy v cirkusovej westernovej show. Na film sa dá pozerať aj keď je zo života cirkusu, nechýbajú akčné scény ako prevrátenie lode, horiace šapitó... Kedže som postrádal silnejšiu zápletku, tak stopáž je trošku pridlhá, ale je to film, ktorý sa dá pozrieť a nielen raz. ()

Martin741

Chcel som dat 4 hviezdy, ale odradil am minutaz - 135 minut je fakt vela+ v strede filmu vladne nuda, dialogy klesli do vatoveto prazdneho plkania a odradilo ma aj pomale a rozvlacne tempo. Celkovo vask cista pohoda, taketo filmy mam rad- o cirkuse, ich predstavenia a cisla, plus som dlho nevedel, ze spolu hrali aj Rita Hayworth /manzelka Orsona Wellesa, hrala vo filmoch ako lady from Shanghai, Gilda/ a John Wayne /El Dorado, Rio Bravo, Brannigan/. Dejova zapletka na urovni, zaverecny poziar bol vyborny, preto dam aspon teda slusny priemer : 65 % ()

rikitiki

Pokud nemáte rádi cirkus, nedívejte se! Pokud nejste fanoušek Johna Wayne, vyhněte se filmu obloukem! Pokud vám k zábavě nestačí krásná Claudia Cardinale a ještě pořád ucházejícně krásná Rita Hayworthová, vypněte film a jděte raději na procházku. ____ Kromě výše jmenovaného, film nabízí ještě taková lákadla jako nestoudně přepálenou stopáž, nevyšetřovanou detektivní zápletku záškodníka pod šapitó, roztahaný příběh a spoustu cirkusáckých pověr. ___ Číslo klauna na laně bylo ohromující, ale zbytek už nestál za nic a předváděné výkony sice byly pro artisty náročné, ale pro diváka nezajímavé. /13. 10. 14./ ()

• Špekulovalo sa, že v čase, keď bol tento film natočený, mohla už Rita Hayworth trpieť skorými štádiami Alzheimerovej choroby. Často meškala a mala problém zapamätať si svoje repliky. Dokonca vraj bola často opitá a urážala ľudí na natáčaní. John Wayne sa tešil na spoluprácu s ňou, no jej správaním opovrhoval. (Dale)
  • Claudia Cardinale cvičila kaskadérske kúsky na vysokej hrádze bez záchrannej siete: "Je to príšerné a mimoriadne nebezpečné. Navyše som po natáčaní mala dlane celkom čierne, tak silno som sa držala. Ale mám rada nebezpečné veci, takže som sa pobavila."  (Arsenal83)
  • John Wayne počas natáčania filmu trpel rakovinou pľúc (aj keď vtedy to netušil). Mal chronický kašeľ a po takmer smrteľnej nehode pri požiari stanu začal kašľať krv. Ďalej však pokračoval v hromadnom fajčení cigariet, pričom si stále neuvedomoval skutočnú príčinu svojho stavu. (Dale)