Cesta pouští

The Desert Trail

Western

USA, 1935, 54 min

Samozřejmě z dnešního pohledu nemůže být o 5* řeč, ale na starých klasických westernech s Johnem Waynem má pro mě půvab ta naivita, jednoduchá zápletka, romantika, stále se opakující herci a oblečení, znamení pro promítače, aby vyměnil pásku, atd. Cesta pouští patří z těch starých westernů ze 30. let mezi ty nejslabší, ale jsem rád, že jsem ho viděl.(30.3.2013)

• dopitak

V jednoduchosti je často síla, což ovšem není případ tohoto středněmetrážního snímku, který si s pojmy "napětí", "logika" či "zápletka" hlavu příliš neláme. Mladý John Wayne a jeho kumpán Eddy Chandler tak běhají sem a tam jako na divadle a věci se dějí přesně tak, jak je potřeba pro přímočarý postup. Rozlučte se s napětím, tento film ještě příliš připomíná nedávnou éru němého filmu (právě onou stavbou zápletky, ale i líčením herců a zvláště hereček).(23.4.2011)

Chlapík z rodea (John Wayne) a gambler, jeho přítel, se ocitnou v nesprávný čas v nesprávném městě a jsou obviněni z toho, že sejmuli pokladníka. Tohle ale není všechno. Šerif v Poker City je nenechá vydechnout. Je to slabší kousek, celkem normální v rámci Dukovi tvorby, ale prostě si nemůžu pomoct, i ty normální kousky jsou u něj pořád ještě nadprůměrné. Přestřelky jsou hodně suché, ani sklo se netříští, ale tak na svou dobu je to vlastně klasické, nenásilné pojetí.(10.12.2013)