Zelené barety

The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

S tou propagandou v tomto snímku to zase není tak horký. Je sice charakterově černobílý a jednostranný, byl však natočen v době, kdy Vietnamská válka vrcholila a s tím se musí tak nějak počítat. Západ slunce do moře ve finální scéně je sice taky úlet, ale méně všímavému divákovi to ani nepřijde. A co se týče patriotizmu, v "Pearl Harboru" nebo "Dni nezávislosti" toho najdete víc. Po filmařské a příběhové stránce je to velmi dobře odvedené řemeslo s asi půlhodinovou akční scénou v polovině filmu a celkově se nuda taky nedostaví. Když jsem tento film viděl prvně jako asi desetiletý, konec filmu při proslovu plukovníka s malým Vietnamským chlapcem mě dojal. Dnes jsem sice trošku uvážlivější a více jsem toho viděl, ale v žádném případě nemohu zatratit "Zelené barety", napínavý film s vynikajícím hudebním doprovodem Miklose Roszy a skvělým Johnem Waynem v hlavní úloze plukovníka Kirbyho. 55%.(5.11.2006)

MRTVEJ KOMOUŠ-DOBREJ KOMOUŠ, ALE KOMOUŠ CO BLIJE VLASTNÍ VNITŘNOSTI JE LEPŠÍ. Velmi silná propagandistická masáž, kdy je Severní Vietnam a jeho vojácí absolutním zlem, co vrážejí dýku do zad humálnímu a demokratickému Jižnímu Vietnamu a to za pomocí munice od hajzlíku zČSSR. V dnešní době je to film pro zasmání, po technické stránce je brilantní, po obsahové ne.(26.7.2007)

John Wayne byl opravdový americký patriot, což mělo i za následek, že když se veřejné mínění ostře stavělo proti americké intervenci v Vietnamu, rozhodl se natočit film, který má odpůrcům ukázat proč a taky ho natočil. A cože to vlastně už značně nemocný Wayne natočil? No prostě klasickou válečnou agitku, se slušným rozpočtem, jednou pořádnou dlouhou akční scénou a opět výbornou hudbou klasika Miklose Rozsy ("to není western, ale eastern").(7.11.2006)

• blitzer

Tu agitku bych byl ochoten snad i přejít, ale zejména špatné technické provedení (ty jehličnatý stromy všude v "džungli" (což mi teda opravdu nepřipomínalo hru Vietcong jak píše monolog), postřelený voják, který ani nehlesne a až po chvíli slušně odpoví na dotaz "jestli to schytal?", apod.) sráží mé hodnocení až na 2*. PS: snad jedinej film o válce ve Vietnamu kde nepadne ani jedno sprostý slovo :-)(1.2.2008)

Absurdní proválečná propaganda, která je silně ovlivněná dobou ve které vznikla. Navíc zpracování je dost amatérský a působí to v dnešní době fakt jak hrozně starej film. Jasně psal se rok 1968, ale i tak vznikali už v této době filmy na který se i dneska dá po technický stránce úplně v pohodě koukat. No prostě je to béčko tý doby šílený amatérský a napraný agitačníma kecama. Nicméně kouzlo nechtěného z toho dělá relativně zábavný film a já taky zvýším hodnocení za to, že filmy z tématikou Vietnamský války mám prostě rád.50%(2.2.2014)

• - Film byl natočen ve státě Georgia, kde Pentagon pro filmový štáb zpřístupnil vojenskou základnu Fort Benning. (raininface)

• - Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)