Zelené barety

The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

• JohnSmith

Ajajajaj, tak to byla slabotka. První polovinu filmu se naprosto nic neděje,druhá je sice plná akce,ale dost špatně natočené. Wayne jako necowboy je poněkud mimo mísu. Ve srovnání s jinými válečnými filmy ze 60.let je tohle opravdu bída. Za zajímavost stojí snad jen to,že to je jeden z prvních,ne-li první film o válce ve Vietnamu.(31.8.2010)

Při čtení zdejších komentářů mám pocit, že se všichni zastávají komoušů, a že vlastně komouši ani vlastně tak zlí nejsou. Což mě tedy děsí. Ale možná svá slova myslíte jinak a já to jen nepochopil. Ale k filmu. Není ani dobrý, ani špatný. Prostě takový průměr. Na můj vkus příliš dlouhý. Od chvíle, kdy chtěli Američané vyhodit do vzduchu ten most ( zhruba dvacet minut před koncem filmu ) jsem se už docela nudil a těšil jsem se na závěrečné titulky. Nejvíc mě asi zarmoutila ( na lepší slovo si momentálně nemohu vzpomenout ) smrt jednoho z hlavních hrdinů, kterému jsem fandil nejvíc. Mám na mysli toho, co se nejvíc spřátelil s tím vietnamským klučíkem. Ale co chci na tomto filmu hlavně vyzvednout, je podle mě vynikající český dabing ( Bohumil Švarc, Petr Svoboda, Ilja Prachař, Radan Rusev, Ivan Richter ). Když si vezmeme, že film vyšel na vhs hned začátkem roku 1992, kdy vlastně nastal ten pravý video boom, velmi slušná práce. Ale jedna věc mě přece jen u dabingu naštvala. A to, že herce Jima Huttona, kterého daboval Petr Svoboda, v jednom úseku daboval někdo jiný. To nechápu proč. Ale jinak před tímto českým dabingem fakt smekám. Na svou dobu prvotřídní český dabing. I když bych si tento film asi na dvd nekoupil, překvapuje mě, že se zatím nenašel nikdo, kdo by o autorská práva projevil zájem.(17.1.2005)

• MikO_NR_1909

Lacná propaganda americkému hrdinstvu v najkontroverznejšej občianskej vojne. Ani by tak nevadila plochosť a jednotvárnosť naivného filmu, ale spôsob argumentov. Divák sa nedozvie, ako sa vojaci pripravovali na ťažkú depku, nedozvie sa oprávnene opačnému postoju naproti tomu republikánskemu a technicky nie je tiež čo vyzdvihnúť. Je to len také rozprávkové plynutie času.(7.4.2014)

Roku 1967 se N.Mailer v titulu svého alegorického románu ptal Proč jsme ve Vietnamu? J.Wayne mu odpověděl svým válečným eposem, který je oslavou příslušníků speciálních jednotek a zároveň (ve druhé třetině) moderní verzí hercova předchozího režijního kousku Alamo. Zmínka o české munici pěkně koresponduje s ukořistěnými československými kulomety ve Stoneově Četě, ač Stone pochopitelně stojí na zcela opačné ideové straně barikády, než kterou celý život hájil Wayne.(7.8.2010)

MRTVEJ KOMOUŠ-DOBREJ KOMOUŠ, ALE KOMOUŠ CO BLIJE VLASTNÍ VNITŘNOSTI JE LEPŠÍ. Velmi silná propagandistická masáž, kdy je Severní Vietnam a jeho vojácí absolutním zlem, co vrážejí dýku do zad humálnímu a demokratickému Jižnímu Vietnamu a to za pomocí munice od hajzlíku zČSSR. V dnešní době je to film pro zasmání, po technické stránce je brilantní, po obsahové ne.(26.7.2007)

• - Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)