poster

Zelené barety

 • anglický

  The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

 • drankeryth
  **

  Stary suchar John Wayne v tomto slabom filme odohravajucom sa vo Vietname bol na moj vkus az prilis dlhy a to uplne zbytocne.Zdlhave nic nerobenie vo Vietname ma pomaly nutilo k samovrazde. Jedine co by stalo za rec bol ten utok vietnamskych vojakov na tu americku zakladnu uprostred lesa. Boj bol docela slusne dlhy a aj plny akcie, ale po skonceni tohoto boja sa uz len vo filme odohrala taka chaba akcia na spionazny sposob, kde uniesli nejakeho generala, co aj bolo podla mna zbytocne zakomponovane do filmu. Lepsie by bolo, keby bol este nejaky podobny boj, aky sa odhral na tu americku zakladnu. Takto to len bolo vacsinou nudne, z coho to len ako tak vytrhlo z tej biedy ten spomenuty boj, ktory sa im fakt vydaril. Skoda premarnenej sance, ktora tento film mohla vyzdvihnut medzi dobre vojnove filmy z Vietnamu.(23.3.2012)

 • dzej dzej
  **

  Tento militantní film je jednou dlouhou odpovědí na jedinou otázku: "Proč válčíme ve Vietnamu?" Stárnoucí John Wayne nám v roli plukovníka didakticky představuje metodiku a smysl vietnamské války. Celý film je plný nejrůznějších klišé - vztah asijského dítěte a amerického vojáka, pacifistický novinář, který poznává pravdu až na bojišti, krutost příslušníků vietkongu versus lidští američtí vojáci atd. Záměr tohoto díla je jednoznačný a koresponduje s dobou vzniku: v době skomírající víry ve válečný úspěch přichází ikona filmového machismu John Wayne a režíruje proválečnou propagandistickou agitku... Něco úsměvného na závěr: Američané v orce 1968 samozřejmě nemohli točit přímo ve Vietnamu. Film se natáčel v Americe a podle toho také vypadají lokace. Místo subtropické vietnamské džungle se tak vojáci prohánějí mezi jehličnatými stromy a kanadskými jezery...(28.1.2006)

 • Valdorffun
  odpad!

  Yeah, John Wayne rules, aneb jak válčit s lišáckým úsměvem a s rukama v kapsách. Neuvěřitelné. V mé divácké historii srovnatelné snad jen s tureckými hvězdnými válkami ( http://www.csfd.cz/film/203234-dunyayi-kurtaran-adam/ ). Krev jako z vodovek, vietcong ozbrojen kušemi a kuchyňáky. Před shlédnutím doporučuju dlouhého jointa, budete mít o zábavu postaráno:-)(27.3.2009)

 • Djkoma
  **

  Nehledě na propagandu(bez které by neměli tvůrci ani jedno letadýlko nebo autíčko s napísem US Army a bez které by pravděpodobně film ani neměl smysl...) jde o pokažený film. Nejhorší na něm je, že se nejdříve tváří jako film o obraně jednoho bodu na Vietnamské mapě, a když tohle přetvařování pomine najednou se objeví nepochopitelný úkol, který film o půl hodiny prodlouží a teprve v něm se snaží ukázat jak ty kluci v zelených baretech jsou vlastně dobří. John Wayne film nezachraňuje a přímo ho možná potápí. Jako westernový herec byl slavný, ale jako plukovník je průměrným obličejem ve vojenské mašinérii, v které jak se sám tváří podle sebe hraje velkou roli. Pokud máte možnost sežeňte si filmy jako jsou Tora, Tora a nebo ne tak starou Tenkou červenou linii.(8.11.2006)

 • dobytek
  *

  Že je to hodně přiblblá propaganda o tom, jak John Wayne odletí do Vietnamu a nakope tam těm vietnamskejm komoušům prdel, to asi nemusim zdůrazňovat. Jenže i kdybych si propagandu odmyslel, tak zbyde jen taková parodie na válečnej film. První polovina je bez bojů, bez akce, bez napětí, prostě o ničem. Měl jsem spíš pocit, že se koukám na nějaký přerostlý skauty na táboře. Zaujalo mě tam akorát, když tam řikali, že vietkongové používaj náboje z Československa. Ve druhý polovině se to konečně aspoň trochu rozjede. Nejdřív se odehraje docela dlouhej boj o vojenskej tábor a to je asi vrchol celýho filmu. Jenom bych rád podotknul, že v tuto chvíli už máte za sebou cca 80 minut totální nudy, takže budete nejspíš rádi za to, že se tam vůbec "něco" děje. Potom ještě John Wayne a několik dalších hrdlořezů vyskočí z letadla někam do "džungle" (to prostředí vůbec nevypadalo jako neprostupná vietnamská džungle, ale spíš jako Riegrovy sady) a unesou nějakýho důležitýho rákosníka, což jsem nějak moc nepochopil, jakou to vůbec mělo spojitost se zbytkem filmu. Ale tak aspoň jsem se dočkal celkem efektní smrti jednoho z hlavních hrdinů. Pak už následuje jen slavnej závěr se západem slunce a the end. Určitě to je nejhorší film o válce ve Vietnamu, co jsem kdy viděl. Jinak já westerny nesleduju, takže John Wayne je pro mě v podstatě neznámej herec. Tady na mě působil chvílema až komicky. Výrazy v obličeji vystřídal za celej film dohromady dva (neutrální xicht a úsměv), až jsem si řikal, jestli to od něho později neodkoukal samotnej Steven Seagal. Navíc na něm bylo vidět, že svoje nejlepší roky už má dávno za sebou, takže při scénách, kdy se měl aspoň trochu pohybovat, vypadal hodně těžkopádně. Když se třeba měl přikrčit, tak jsem měl pocit, že má nejspíš střevní problémy a bojí se, aby se neposral... Zelený barety jsou opravdu špatnej film, na kterym je těžký najít cokoliv pozitivního. Když se k tomu navíc přidá, že tahle hrůza trvá skoro 2,5 hod, dílo je dokonáno. I ta jedna hvězdička je možná až moc.(14.11.2008)

 • - Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

 • - John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace