Zelené barety

The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

Poměrně nespravedlivé je, že ČT v rámci "propagandistických nedělí" srovnává ty prakticky nejhorší československé škváry tohoto "žánru" s americkou soft propagandou. Proč neuvádí veledíla jako The Red Menace, I Married a Communist, My Son John či I Was a Communist for the FBI? Tedy ne že by Zelené barety nebyly po ideové stránce poměrně hrozné dílko, nicméně podoboných hrůz, které pějí ódy na americkou zahraniční politiku, se točí stále celá řada (Slzy slunce s Brucem Willisem, Údolí stínů s Melem Gibsonem...). - Jinak John Wayne se rád vychloubal tvrzením, že za život nepřečetl jedinou knihu. Podobně vzdělané osobnosti (a to je sociologicky prokázaný fakt) dnes volí neokonzervativce George Bushe - takže čemu se v Zelených baretech divit?(5.11.2006)

• astraal

Rozmýšlím se jestli dát 5 jako komedii nebo odpad! když budu brát ZB vážně. Hm..vyhrává odpad! Patos je všude. Ve "vietnamské džungli", v táboře baretů, v očích malých vietnamců...všude. Nechce se mu z hlavy pryč. Bude tam nejspíš ještě ze rok možná i za dva. John vyskočí ze sestřeleného vrtulníku čiperně jak číňanka na kladinu nebo přelomí cosi jako M16 o strom. Zlomyslný smích se u mě mísil s kroucením hlavou nad masochismem s jakým se na ten film koukám. Uá.(19.5.2009)

• DaViD´82

Tak to dopadá, když pro potřeby proválečné propagandy použijete podzimní severoamerické lesy suplující neprostupnou vietnamskou džungli a když obtloustlého jedenašedesátiletého Johna Waynea obsadíte do role, proti které je i Rambo v nejlepších letech srabácké tintítko. A to prosím bez jediného náznaku nějaké nadsázky. Právě díky tomu je to však perfektní, i když nechtěná, komedie.(18.3.2008)

• blitzer

Tu agitku bych byl ochoten snad i přejít, ale zejména špatné technické provedení (ty jehličnatý stromy všude v "džungli" (což mi teda opravdu nepřipomínalo hru Vietcong jak píše monolog), postřelený voják, který ani nehlesne a až po chvíli slušně odpoví na dotaz "jestli to schytal?", apod.) sráží mé hodnocení až na 2*. PS: snad jedinej film o válce ve Vietnamu kde nepadne ani jedno sprostý slovo :-)(1.2.2008)

John Wayne byl opravdový americký patriot, což mělo i za následek, že když se veřejné mínění ostře stavělo proti americké intervenci v Vietnamu, rozhodl se natočit film, který má odpůrcům ukázat proč a taky ho natočil. A cože to vlastně už značně nemocný Wayne natočil? No prostě klasickou válečnou agitku, se slušným rozpočtem, jednou pořádnou dlouhou akční scénou a opět výbornou hudbou klasika Miklose Rozsy ("to není western, ale eastern").(7.11.2006)

• - Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)