Zelené barety

The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

Roku 1967 se N.Mailer v titulu svého alegorického románu ptal Proč jsme ve Vietnamu? J.Wayne mu odpověděl svým válečným eposem, který je oslavou příslušníků speciálních jednotek a zároveň (ve druhé třetině) moderní verzí hercova předchozího režijního kousku Alamo. Zmínka o české munici pěkně koresponduje s ukořistěnými československými kulomety ve Stoneově Četě, ač Stone pochopitelně stojí na zcela opačné ideové straně barikády, než kterou celý život hájil Wayne.(7.8.2010)

• DaViD´82

Tak to dopadá, když pro potřeby proválečné propagandy použijete podzimní severoamerické lesy suplující neprostupnou vietnamskou džungli a když obtloustlého jedenašedesátiletého Johna Waynea obsadíte do role, proti které je i Rambo v nejlepších letech srabácké tintítko. A to prosím bez jediného náznaku nějaké nadsázky. Právě díky tomu je to však perfektní, i když nechtěná, komedie.(18.3.2008)

• kagemush

,,Tak dem nato chlapi,nakopem jim prdele,zabijeme šecky,pušky na to máme.Co je žlutý ať je mrtvý a vy se žloutenkou holt máte smůlu. Kdo není zelenej není chlap! Kolikrát to mám prostitutka opakovat?!" -Tohle je opravdu trapný dílko od začátku do konce a na rozdíl od Zachraňte vojína Ryana to ani moc lidí pánům zadavatelům nesežralo.Tedy jestli to mělo ukázat , alespoň část americké armády jako partu dvrdých ale správňáckých chlapíků se srdcem (nepřítele) na dlani.(17.5.2009)

Asi jeden z prvých filmov o vojne vo Vietname. Taká typická vojenská verbovačka, ktorá sa odohráva v toľko proklamovanej nepopulárnej vietnamskej vojne. Obstojí len po technickej stránke, vojnové scény vyzerajú až na to nedžunglové zasadenie dostatočne akčne a americkí vojaci ako hrdinovia, čo bol samozrejme zámer. Pupkatý obstarožný Wayne sa do role hodí asi rovnako ako vo všetkých svojich westernoch - vyvoláva skôr úsmev. Po nudnom a komediálne ladenom začiatku sa film od polovice rozbehne, aj keď pri tej predlhej stopáži to nie je až také zjavné.(28.1.2019)

Jeden z nejzapálenějších propagandistických filmů USA od konce druhé světové války. Když si odmyslíme kobercovou ideologickou masáž - která je sice průhledná, ale neuráží - zbyde nám hodně matný válečný film natočený ve slušném tempu. Dědek Wayne se nám tu ukázal ve svém slabším světle - bez koně a za kamerou.(23.5.2003)

• - Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - Film byl natočen ve státě Georgia, kde Pentagon pro filmový štáb zpřístupnil vojenskou základnu Fort Benning. (raininface)