Hondo

John Wayne jako osamělý jezdec na pláních plných indiánů... Americký western Hondo (1953) vznikl podle povídky Louise L'Amoura "Cochisův dar", uveřejněné poprvé v časopise Collier's. Titulní postava v podání slavného Johna Waynea pracuje pro armádu jako kurýr a při jedné ze svých cest se seznámí s obyvateli osamělého ranče uprostřed indiánského území, mladou ženou Angií a jejím synem Johnnym. Když Apačové povstanou, Angie ho vydává za svého manžela, takže se na něho vztahuje ochranná ruka apačského náčelníka Vittoria, který z malého Johnnyho učinil svého pokrevního bratra... Snímek, jehož děj trochu připomíná známý western Shane z téže doby, režíroval Australan John Farrow pro produkční firmu Johna Waynea. Populární herec obdařil svého hrdinu všemi atributy soběstačného muže prérie, který si nenechá nic líbit, ale vždy stojí na straně potřebných. Jeho partnerkou v roli Angie byla ve filmu začínající broadwayská herečka Geraldine Pageová (překvapivě nominovaná za svou roli na Oscara). Ve vedlejších úlohách se objevují Wayneovi kumpáni Ward Bond (Buffalo Baker) a Paul Fix (major Sherry). Snímek, jenž je na svou dobu pozoruhodný relativně férovým zobrazením indiánů, byl natočen v exteriérech Mexika a Utahu v tehdy populárním 3-D. Snaha nečekaně šokovat diváka je patrná zejména v několika kuriózních záběrech v sekvenci Wayneova souboje s Apačem Silvou i v některých dalších akčních scénách. (Česká televize)

gogo76

Je ťažké nájsť western s J. Waynom, ktorý nie je dobrý. Zatiaľ som mal šťastie len na samé vydarené kúsky a tento je jeden z jeho najlepších. „Polovičný“ indián Hondo je zásadový a tvrdý chlap, ktorý všade chodí so svojím verným psom. Škoda, že scénu, kde o psa príde tvorcovia trochu nevygradovali. Ako „polovičný“ Apač nemá pri strete s týmito bojovníkmi žiadnu výhodu a spoliehať sa musí iba sám na seba. Veľká bitva medzi Apačmi a belochmi visí vo vzduchu, ale zostaňte pokojní...je tam John Wayne a ten vždy vie , čo treba robiť. Navyše Apači nemajú Winnetoua ....aja-jáj...to neskončí dobre. 80%. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Tady není proč nad plným bodováním váhat - plnokrevný western, poutavý příběh, tragédie, slitování i láska (sblížení cizího muže s chlapcem i ženou tématem nepatrně přimomíná film Shane rovněž z roku 1953), k tomu patrně i dobová věrnost v bitvách s Apači. Navíc indiáni zde jsou vykresleni jako charakterní divoši, kteří bojují kvůli nedodržování dohod bělochy. Vše korunuje přesvědčivý John Wayne jako samotářský bývalý zvěd Hondo Lane se svým psem Samem po boku... Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x2j5hz_hondo-trailer_shortfilms ()

Ajantis

Your life is meaningless compared to Hondo! Od nejzbožňovanějšího filmu Ala Bundy, kvůli jehož sledování pokaždé tolik zakusil, jsem čekal něco trochu jiného. Více >správných< amerických chlapů, jejich zápolení, střílení rudochů a znásilňování rudošek... Chybí zde pořádná porce xenofobie, šovinismu, buranství a, k čertu, vždyť se tu vůbec nehrál americký fotbal!!! Namísto toho jsem se dočkal citovky plné ideálů a dokonce shovívavosti vůči rodině! Ale Bundo, zklamal jsi mě. Nechť prodáváš boty do nejdelší smrti a zápach bizonního trusu už z nohou nikdy nesmyješ. ()

Cervenak

Dávno pred Johnom Wickom zabili psa inému JW. Jedna z najlepších waynoviek s výborným príbehom - úvod je pomalší, ale potom to naberie ostré tempo plné zvratov a akcie. Na svoju dobu je to výborne natočené, pomerne zaprášené, s realisticky zobrazenými Indiánmi. Veľmi dobré bojové scény a kaskadérske a jazdecké výkony. Western ako lusk. ()

cheyene

Dobrý western, který nesmírně pozvedl John Wayne, který opět potvrzuje, že role kovbojů a drsných mužů ze Západu, mu sedí jak ušité. Pokud bychom měli vybrat z lidského druhu nějaký prototyp muže, pak by Wayne jistě neměl chybět na prvních příčkách výběrového řízení. V tomto westernu je jeho postava poměrně spjata s přírodou a životem indiánů, avšak i přesto se musí v boji postavit proti nim. Líbilo se mi, že Apačové zde nejsou vylíčeni jako krvelačné bestie, ale také jako lidé čestní a schopni dodržovat své slovo, respektovat bílé a projevit velkorysost. Chvíli jsem přemýšlel, zda nedát plné hodnocení s přihlédnutím na perfektní hudbu, výborné prostředí a perfektního Waynea. ()

• Film je několikrát zmíněn v seriálu Ženatý se závazky jako nejoblíbenější film Ala Bundy. (ČSFD)
  • John Wayne v jednom rozhovore spomenul, že ak by si mal vybrať postavu, ktorá najlepšie vystihuje jeho osobné hodnoty, vybral by si práve Honda. (MikO_NR_1909)
  • Geraldine Page v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)