Legenda o ztraceném

Henry Hathaway

Bert Bates

Kostýmy:

Gaia Romanini

Dobrodružný snímek, tří hereckých postav, kde se řeší hlavně, jak říká John Wayne : dva chlapi a jedna ženská je vždy problém. Vydat se hledat ztracené město s pokladem v nekonečné poušti je nápad Paula (Rossano Brazzi), který chce dokončit to, co se jeho otci nepovedlo. Zkušený průvodce pouští Joe (John Wayne), je svérázný a do akce jde jen pro peníze. Do toho všeho se k nim přidává mladá pohledná Dita (Sophia Loren), bývalá dívka pro všechny, kterou uchvátí "čistá duše" Paula, ale Joe to vidí nerad. Nádherná poušť a kamerové záběry.(8.5.2012)

Tento romantický a dobrodružný snímeček z let velmi minulých mě kupodivu potěšil. Sophia tam svou krásu teprve nabírá, geniální socha kinematografie ještě není hotova. Přerod Brazzima z charaktera na stvůru vlivem pokladu se mi opravdu líbil. Vůbec jsem to nečekal. Trochu mi vadila nereálnost zásobování chlastem Johna Waynea. Odjel s jednou flaškou a totožných na Sahaře vychlastal min. 5. Na to si režisér měl dát pozor-asi mu bylo líto Waynea, že neměl co do huby. Tzv. charakterní hledač kostry mu jednu rozstřelil a min. 2 rozbil. Nakonec se stejně pomátl...Aha...... Už to mám, protože nechlastal.(5.8.2012)

"Dvaja chlapi a ženská sú pohromou pre každú civilizáciu."V líbyjskej púšti natočená Legenda o stratenom je takou rozprávočkou, kde sa z kladného hrdinu stáva darebák a z dvoch stratených duší zase kladné postavy.Westernový John Wayne ma neoslovil,zato Sophia Loren bola nádherná i v tom podivnom účese i v roztrhaných šatách.Je to asi najkrajšia žena našej planéty.(26.4.2012)

Nemám rád JW, naopak mám rád dobrodružné filmy i filmy, ve kterých se nevyskytuje moc postav. Zde, když si odmyslím prvních deset minut, jsou jen tři lidé. Prvotní oťukávání a desert trip do ztraceného města včetně pobytu tam mě velmi bavil. Pozdější změna rolí a charakterů se dala vytušit, přesto potěšila. Proč tedy dávám pouze tři hvězdy? Je to kvůli posledním dvaceti minutám, které jsou vysloveně trapné včetně toho konce. Jo a PS. ve starých filmech mě vždycky štve, když někdo do někoho napálí čtyři pět kulek nebo ho probodne nožem a oběť přesto že má bílou košili, neutrousí ani kapku krve. Já vím, tvůrci proti dementním cenzorům asi nic nezmohli, přesto mi to dost vadí.(21.8.2015)

Příjemná, dobrodružná oddechovka s Johnem Waynem a Sophií Loren v hlavních rolích. Plně souhlasím s názorem, že se jedná o jakéhosi praotce Indiany Jonese, ačkoliv kvalitativně na něj zdaleka nemá. To však nic nemění na tom, že má řadu skvělých okamžiků a pro fanoušky Johna Waynea se určitě jedná o povinný snímek.(3.1.2016)

• - Revolver, ktorý používa Joe January (John Wayne), je značky Bodeo Model 1889 - talianska zbraň vyrobená podľa francúzskeho vzoru Chamelot-Delvigne 1873. Mimo talianskych filmoch sa tento model objavuje len veľmi zriedkavo. (beso74)

• - Dita (Sophia Loren) se ve snímku vydala do pouště bez jediného zavazadla jen s tím, co měla na sobě. Přesto je zřejmé, že zelené šaty, které nosila, nejsou pořád ty samé. V jednotlivých záběrech se mění díry na šatech. (rikitiki)

• - John Wayne si během natáčení zlomil nohu. (Mr.Hudson)