poster

Muž z Utahu

 • anglický

  The Man from Utah

Western

USA, 1934, 55 min

 • RHK
  **

  Laciná poloamatérsky natočená westernová detektivka z roku 1934 se začínajícím Johnem Waynem v roli superdetektiva, superstřelce a superskokana. Na začátku jede Wayne romanticky na bělouši, pěje píseň a hraje u toho na kytaru. Pak zjistí, že má v peněžence jen poslední minci, takže začne hledat práci. A hned dostane úkol dělat tajného agenta pověřeného likvidací bandy ovlivňující rodeo. Dál jen doplním, že scény typu "John Wayne projel kolem na koni" a "jiní jezdci projeli kolem na koni" zabírají dobrou polovinu filmu, dalších 10 minut pak zabírají krávy :). Hodně smíchu ve mně vzbudilo také několik desítek indiánských náčelníků na přehlídce rodea - víc náčelníků - výpravnější fim :-), no a korunuje to naivní love story s dívkou na té správné straně zákona. Bod dávám za příjemnou stopáž 55 minut (když na delší film už došly nápady) a druhý za povedené akční scény. Ukázka : http://www.youtube.com/watch?v=rmGmfKlem4U(4.3.2013)

 • liquido26
  ****

  Tomuto snímku dávám čtyři hvězdičky. Nejsou to stejné čtyři jaké jsem dal třeba Temnému rytíři, neboť se jedná o zcela jinou ligu, ale v rámci žánru (tedy béčkový western z 30. let) zcela jistě obstojí. Muž z Utahu je dalším ze série westernů, které John Wayne natočil ve 30. letech pro společnost Lone Star a mě osobně bavil mnohem víc než Jezdci osudu, který jsem taky před pár měsíci viděl. I tak se ale jedná o záležitost na jedno kouknutí.(31.7.2012)

 • vypravěč
  *****

  Charakteristický raný western, který vyniká svižností, naivitou a pestrostí – a ovšem také příznačnou atmosférou, jíž nedosahuje ani tak montáží filmu s dokumentárními záběry z rodeí, jako naprostou absencí scénické hudby. Ta zde krom úvodní kovbojovy písně a závěrečných tónů nezazní a děj doplňují všemožné zvuky prostředí. Tento postup by mohl založit temnou, realistickou náladu, nicméně tu zcela vylučuje idealizující konstrukce hlavního hrdiny, dokonalého muže Západu, nejednou připomínajícího svým důvtipem (i neskutečností) Léona Cliftona. Opět rodokaps, nicméně tentokrát „čtivý“ - současně napínavý, vtipný, okouzlující – a s notným kouzlem nechtěného.(2.12.2011)

 • kaylin
  ****

  Prostředí rodea je alespoň trochu oživení, navíc místy je to celkem drsné, takže to rozhodně stojí za kouknutí, i když ten začátek je prostě stejný. Samotný jezdec, osamělý v krajině, trochu si prozpěvuje hlasem, který patří kdoví komu, až nadejde chvíle něco řešit a nejspíš se stát i obviněným, i když je člověk nevinný.(26.2.2015)

 • rikitiki
  ***

  Ranná Wayneovka natočená za laciný peníz a s typickými vlastnostmi Wayneových film z tehdejší doby: naivní, dějově dokonce až hloupá, bez napětí nebo zajímavých charakterů. Detektivní zápletka z prostředí rodea je průzračně ubohá. Lister z Červeného trpaslíka by řekl: „Vždyť je to prosté jak bulharská striptérka!“ Prostě jen odsýpá děj určený nejspíš dospívajícím klukům. Přiznávám, tu třetí hvězdu jsem dala jen za to, jak je film stařičký. /1. 6. 15./(1.6.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace