Reklama

Reklama

VOD (1)

Snadnější je zkrotit Divoký západ než jednu svéhlavou ženskou... John Wayne (1907–1979) byl ztělesněním pravého Američana a jeho lakonický herecký projev se asi nejlépe uplatnil ve westernech. Natočil jich ve své kariéře pěknou řádku a některé z nich patří ke klasickému odkazu žánru (Přepadení, Fort Apache, Rio Bravo apod.). S postupujícím věkem, který se nijak nesnažil skrývat, se Wayne přehrával do bodrých, patriarchálních hrdinů, kteří sice nejdou daleko pro nějakou tu ránu, ale jinak věci řeší většinou s klidným nadhledem. K takovým postavám patří i zámožný rančer McLintock ve stejnojmenném komediálním westernu (1963). Své dobytkářské impérium kočíruje pevnou rukou, ale vlastní manželku zvládá jen stěží. Jejich tvrdohlavé nátury na sebe znovu narazí, když se Kate vrací po delším odloučení na ranč, aby strávila nějaký čas s jejich dcerou, přijíždějící z univerzitních studií na východě. Jak napovídá náznak příběhu, autoři se tentokrát nechali volně inspirovat klasikou, a sice Shakespearovou komedií "Zkrocení zlé ženy". Wayneovou partnerkou je tu herečka irského původu Maureen O’Haraová (je to čtvrtý z pěti jejich společných filmů), jeho dceru hraje Stefanie Powersová a jejího (dceřina) nápadníka Wayneův syn Patrick. Snímek vznikl ve Wayneově vlastní produkci (společnost Batjac) a režií byl pověřen syn starého Wayneova přítele, herce Victora McLaglena. Andrew V. McLaglen (nar. 1920) se k filmu propracoval přes režii epizod westernových seriálů a tomuto žánru zůstal věrný i později; známé jsou např. jeho westerny Shenandoah (1965), Vzácné plemeno (1966), Bandolero! (1968) nebo Chisum (1970). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Han22 

všechny recenze uživatele

Možná trošku nezasloužené 4*. McLintock rozhodně není western podle mých představ plný akce či se vzrušujícím příběhem. Je to v podstatě čím dál bláznivější komedie, ve které hraje ústřední roli bručounský a trošku buranský velkofarmář v podání Wayna a jeho "ohnivá žena", která přijela z východu. Kolem nich se motá spousta více či méně vtipných postaviček, dojde na indiány, pár pěkných bitek (ta s jámou plnou bláta nemá chybu) pár crazy scén (schody). No finále? SPOILER? Kdo by dneska natočil film, ve kterém hlavní hrdina nahání manželku po celém městečku aby ji dal na zadek? :D Konec SPOILERu. Slušně jsem se pobavil a to mi stačí. V prakticky nulové konkurenci western roku 1963. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Keep it. You may need it. Aneb Waynova odpověď na emancipaci ženy je spanking. Ani western, ani komedie, ale maloměstský žánrový obrázek. Wayne chodí po městečku a přímým, až buranským, způsobem řeší všechny problémy - politické i rodinné. Film určený pro americký venkov, kde se mluví venkovským přízvukem, a i humor je venkovský. Je to vlastně takový Woody Allen pro "red necky". ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Western jako komediální oddechovka - není to příliš časté - ovšem nic to nemění na tom, že i do tohoto žánru se hodí humor skloubený s jednoduchostí. Děj pokulhává, není tu vážná zápletka, jde spíše o příběh jedné netradiční rodiny na divokém západě a jejich momentální problémy (neproblémy). Veškeré nedostatky zachraňuje vynikající Wayne, atmosféra filmu a v té době půvabná Stefanie Powers (skutečně "roštěnka";-)), která vždy zpříjemňovala minuty na obrazovce. Mít kratší stopáž o dobrých 20-30 minut, byl by to větší zážitek, chvílemi se film stával nudným. Rvačka v blátě, opilý Wayne a mnoho dalších scén s Becky, G.W. McLintockem a jeho ženou bylo skutečně extrahováno v komediálním žánru se vším všudy. Příjemná podívaná - 3,5*. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pohodová westernová komedie s velkým Johnem Waynem v roli bohatého rančera otravovaného nastrojenou náladovou manželkou, místními politiky a problémy s farmáři. Náladu mu spraví jen trocha alkoholu, pěkná žena, šachová partie, nebo chlapská bitka. A taky příjezd dcery, záhy pronásledované nápadníky. Zábavné a milé i přes použití až příliš tradičních komediálních rekvizit (jáma s blátem, peří, utržená sukně). Lze třeba přirovnat ke známějšímu Waynovu filmu Na sever Aljašky. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=04Rlv4xawRY ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Komediální western s Johnem Waynem. Chybí v něm únosy, vypálené indiánské vesnice, koňské bitvy a přestřelky,  jaké bývají v klasických westernech. Jsou nahrazeny skvělou bahenní rvačkou a vtipnou košilatou honičkou, jako ze Zkrocení zlé ženy. Bylo to docela fajn, jak nejsem milovníkem tohoto žánru, jen pro současného diváka asi trochu zdlouhavé. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (5)

  • John Wayne (George Washington 'G.W.' McLintock ) trval na tom, že jméno guvernéra (Robert Lowery) musí být Cuthbert H. Humphrey. Byla to parodie na liberálního senátora Huberta H. Humphreyho, kterého Wayne neměl rád. (Mol)
  • Propagační akce na film byly o týden odloženy kvůli atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho. (Mol)
  • Scéna rvačky u díry plné bláta se natáčela týden. Nejednalo se však o skutečné bláto, ale o horninu zvanou bentonit, která se používá při vrtání ropných vrtů a má konzistenci čokoládového sirupu. (Mol)

Reklama

Reklama