Reklama

Reklama

Snadnější je zkrotit Divoký západ než jednu svéhlavou ženskou... John Wayne (1907–1979) byl ztělesněním pravého Američana a jeho lakonický herecký projev se asi nejlépe uplatnil ve westernech. Natočil jich ve své kariéře pěknou řádku a některé z nich patří ke klasickému odkazu žánru (Přepadení, Fort Apache, Rio Bravo apod.). S postupujícím věkem, který se nijak nesnažil skrývat, se Wayne přehrával do bodrých, patriarchálních hrdinů, kteří sice nejdou daleko pro nějakou tu ránu, ale jinak věci řeší většinou s klidným nadhledem. K takovým postavám patří i zámožný rančer McLintock ve stejnojmenném komediálním westernu (1963). Své dobytkářské impérium kočíruje pevnou rukou, ale vlastní manželku zvládá jen stěží. Jejich tvrdohlavé nátury na sebe znovu narazí, když se Kate vrací po delším odloučení na ranč, aby strávila nějaký čas s jejich dcerou, přijíždějící z univerzitních studií na východě. Jak napovídá náznak příběhu, autoři se tentokrát nechali volně inspirovat klasikou, a sice Shakespearovou komedií "Zkrocení zlé ženy". Wayneovou partnerkou je tu herečka irského původu Maureen O’Haraová (je to čtvrtý z pěti jejich společných filmů), jeho dceru hraje Stefanie Powersová a jejího (dceřina) nápadníka Wayneův syn Patrick. Snímek vznikl ve Wayneově vlastní produkci (společnost Batjac) a režií byl pověřen syn starého Wayneova přítele, herce Victora McLaglena. Andrew V. McLaglen (nar. 1920) se k filmu propracoval přes režii epizod westernových seriálů a tomuto žánru zůstal věrný i později; známé jsou např. jeho westerny Shenandoah (1965), Vzácné plemeno (1966), Bandolero! (1968) nebo Chisum (1970). (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dost nestastne spojenie westernu s komediou + John Wayne /Man who shoot Liberty Valance, Brannigan/ nemal komedialny talent. Maureen O´Hara bola este slusna , ale tempo bolo nudne a malo sa toho tam dialo. Reziser Andrew V. mcLaglen natocil veru daleko lepsie filmy - Shenandoah 1965, Bandolero 1968 a popripade aj Last hard men 1976. Tento film patri do priemeru sediveho : 69 % ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pohodová westernová komedie s velkým Johnem Waynem v roli bohatého rančera otravovaného nastrojenou náladovou manželkou, místními politiky a problémy s farmáři. Náladu mu spraví jen trocha alkoholu, pěkná žena, šachová partie, nebo chlapská bitka. A taky příjezd dcery, záhy pronásledované nápadníky. Zábavné a milé i přes použití až příliš tradičních komediálních rekvizit (jáma s blátem, peří, utržená sukně). Lze třeba přirovnat ke známějšímu Waynovu filmu Na sever Aljašky. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=04Rlv4xawRY ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Spíše než western je to úsměvné rodinné drama zasazené do "westernové doby" více než do "westernové atmosféry." Jestli nechcete přistoupit na to, že se budete bavit, tak vás film sám o sobě nestrhne, a jestli vám vadí John Wayne, tak také nemá smysl si ho pouštět. Ale jestli budete ochotni přijmout snahu autorů o příjemnou pohodovou zábavu, pak je to ono. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Ke stažení volně na: http://www.archive.org/details/Mclintock.avi ___Mnohem víc komedie než western. Nečekejte akci, ale spíš vysmátého Wayna a velice pohlednou Stefanii Powers. Párkrát jsem se od srdce zasmál (například "pětadvacet na holou pro Becky"), ale na dvě hodiny stopáže je to sakra málo. Stříhat, stříhat, zkracovat. Vlastně to nemá téměř žádný děj. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Western jako komediální oddechovka - není to příliš časté - ovšem nic to nemění na tom, že i do tohoto žánru se hodí humor skloubený s jednoduchostí. Děj pokulhává, není tu vážná zápletka, jde spíše o příběh jedné netradiční rodiny na divokém západě a jejich momentální problémy (neproblémy). Veškeré nedostatky zachraňuje vynikající Wayne, atmosféra filmu a v té době půvabná Stefanie Powers (skutečně "roštěnka";-)), která vždy zpříjemňovala minuty na obrazovce. Mít kratší stopáž o dobrých 20-30 minut, byl by to větší zážitek, chvílemi se film stával nudným. Rvačka v blátě, opilý Wayne a mnoho dalších scén s Becky, G.W. McLintockem a jeho ženou bylo skutečně extrahováno v komediálním žánru se vším všudy. Příjemná podívaná - 3,5*. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (5)

  • Střelba na bažanty byla skutečná. Byli vypuštěni na povel na určených místech, tak aby John Wayne (George Washington 'G.W.' McLintock) věděl, kam má mířit. (Mol)
  • Scéna rvačky u díry plné bláta se natáčela týden. Nejednalo se však o skutečné bláto, ale o horninu zvanou bentonit, která se používá při vrtání ropných vrtů a má konzistenci čokoládového sirupu. (Mol)
  • Gordon Jones, který tu hrál Matt Douglase, zemřel na infarkt krátce po dokončení natáčení. Ještě před tím, než se film dostal do kin. (Mol)

Reklama

Reklama