Na sever Aljašky

North to Alaska

Na sever Aljašky

Western / Komedie

USA, 1960, 122 min

Čekala jsem drsný zlatokopecký příběh plný chlapských intrik, čekala jsem prostě něco úplně jiného, když jsem se rozhodla koupit tento film. Dostalo se mi komedie plné vtipkujícího Johna Waynea (a já jeho hlášky hodně ráda), jedné příjemné Francouzky, která mi byla okamžitě sympatická, několika salónních rvaček a naštěstí i těch intrik. A navrch jednoho zjištění, které si nechám pro sebe. Čekala jsem všechno možné, ale ne to, že se budu tak parádně bavit a že ta dobrá nálada mne ani po čase neopustí. "Jó, Sam McCord byl silný chlap, když na Aljašku jel "... jen v lásce byl malinko nedůvtipný. Film samotný za 4*, ta pátá je za luxusní náladu, kterou z něj mám. Není to samozřejmost! P.S. Ta komedie byla romantická.(9.12.2008)

John Wayne tu dokázal, že měl skvělý komediální potenciál. Svojí role se dokonale zhostil a přímo zazářil. Jedna z jeho nejlepších rolí. Ostatní, Stewartem Grangerem počínaje a country zpěvákem Fabianem konče, mu úžasně nahrávají na smeč a zároveň nejsou v jeho stínu. Westernový režisér Henry Hathaway dokázal natočit ve westernovém prostředí s westernovými herci skvostnou romantickou komedii alá Billy Wilder.(20.2.2005)

John Wayne je ikona westernu. Natočil ich desiatky. Preto asi nebol problém prehovoriť ho na jeden komediálne ladený. Pukať od smiechu nebudete, ale úsmev a dobrú náladu navodí spoľahlivo. Pekná baba dokáže poblázniť hlavy a v tom chaose sa rozdá i slušné množstvo úderov. Iste prekvapí, koľko ich schytal i J. Wayne, ale čo čakáte od žiarlivého chlapa, ktorý sa prvý krát zamiloval? 70%.(3.1.2013)

S krásnou francúzskou - CAPUCINE, s rajcovným prízvukom, by som si dal nielen kapučíno, ale trebárs by sme poklábosili na rezkú notu. Capucine, sa občianskym menom volá - Germaine Lefebvre, nádherná dračica, z ktorej sú všetci, tam na Aljaške - paf ! Capucine, si zahrala - zvodnú krásku - Angel - Michelle Bonnet, ktorá sídli v Seattli, v podniku - Slepačiareň, čo je niečo na spôsob - nevestinca, kde je ako prostitútka, ktorá ošálila množstvo chlapov. Tam zamieri i John Wayne, ktorý si zahral - Sama McCorda, chlapíka, ktorý spolu s partnerom - rozprávkovo zbohatli na hľadaní, kopaní - zlatej horúčky. Zlata tam bolo požehnane, a tak - spomínaný Sam, ďalej jeho spoločník - George Pratt - Stewart Granger + jeho mladší brat - Billy - Fabian, si žijú rozprávkovým životom. Ale taktiež sa objaví na Aljaške, v oblasti - Nome, i podvodník - Frankie Canon - Ernie Kovacs, ktorý sa bude miešať do biznisu, ale lož má krátke nohy, však. George vyšle Sama, aby mu priviedol jeho snúbenicu - Jenny, ktorá je francúzska, žijúca v Seattli. Ale ani jeden z nich - netuší, že Jenny, sa zatiaľ vydala. Sakra, čo teraz ? Sam pôjde zapiť smútok, kde natrafí na Angel, ktorú prehovorí, aby s nim odišla na Aljašku, čo by bolo jednak - vyriešenie problému za Jenny, zábezpeka, ktorú by dal - Georgovi, zatiaľ, aby sa do nej zabuchol, jeho mladší brat - Billy. Sam ignoruje - nátlak, ktorý vyvíja Angel, a tak sa chystá odísť, lebo miluje Sama, George na to príde, pričom pôvodne sa do nej i on - zabuchol, že sa jej bude snažiť pomôcť, aby to bolo medzi obidvoma vzájomné ! Nebude to jednoduché, budú bitky, šarvátky, kolotoč bizarných situácii, sa práve začal... Úvodná scéna, ponúka vynikajúcu bitku v krčme, že i na záver príde taktiež - záverečná bitka, ktorá je ešte lepšia, ako tá úvodná ! Geniálna, zohratá, náramná - ústredná pätica hercov, ktorí predvádzajú - herecký koncert s množstvom hlášok ! Capucine, Wayne, Granger, Fabian a Kovacs, sú vskutku - obdivuhodní ! Najlepšia, je Capucine, na ktorej som si išiel oči - vyočiť, dám jej ďalšiu šancu, a pozriem si ťa znovu ! Výborný obraz, kamera ! Utekajte a mrknite sa na toto všetko, lebo sa to extrémne oplatí, verte mi !(23.1.2016)

Vo westerne málokedy vidíte scény na lodi a tým pádom na mori, čo je rozhodne potešujúce. Potešujúca je aj solídna výprava a John Wayne v tak trochu netradičnej úlohe. Ono hrá v podstate tú istú postavu čo vždy, len okolnosti sú iné. Chlapík sa nám totiž zamiluje a Wayne tu občas musí hrať aj žiarlivostné scény. Bohužiaľ je nám jasné, kam to všetko smeruje, takže odporúčam film začať pozerať ako romantickú komédiu zasadenú do netradičného prostredia. No a toho tlieskajúceho tuleňa si mohli tvorcovia vážne odpustiť.(11.4.2019)

• - Ve scéně, kdy Sam (John Wayne) zapíná blůzu Angele (Capucine), vrazí dovnitř srubu George (Stewart Granger). Angela nemá blůzu zcela zapnutou, ovšem o pár střihů oizději již ano. (Mol)

• - Na stejném místě, kde v tomto filmu leží srub u potoka, byl natáčen i film Maršál (1969), ve kterém hrál také John Wayne. Jednalo se o scénu, ve které zemře postava Dennise Hoppera a jeho bratra. Poté bylo stejné místo ještě použito ve filmu Nevada Smith (1966) se Stevem McQueenem, konkrétně ve scéně, kdy se postava McQueena poprvé potká s postavou ztvárněnou Brianem Keithim. (Mol)

• - Scéna, kde George (Stewart Granger) lechtá na nohou Angelu (Capucine), nebyla předstíraná. Skutečně jí lechtal, a tak byl její smích opravdový a nehraný. (Mol)