John Wayne tu dokázal, že měl skvělý komediální potenciál. Svojí role se dokonale zhostil a přímo zazářil. Jedna z jeho nejlepších rolí. Ostatní, Stewartem Grangerem počínaje a country zpěvákem Fabianem konče, mu úžasně nahrávají na smeč a zároveň nejsou v jeho stínu. Westernový režisér Henry Hathaway dokázal natočit ve westernovém prostředí s westernovými herci skvostnou romantickou komedii alá Billy Wilder.(20.2.2005)

S krásnou francúzskou - CAPUCINE, s rajcovným prízvukom, by som si dal nielen kapučíno, ale trebárs by sme poklábosili na rezkú notu. Capucine, sa občianskym menom volá - Germaine Lefebvre, nádherná dračica, z ktorej sú všetci, tam na Aljaške - paf ! Capucine, si zahrala - zvodnú krásku - Angel - Michelle Bonnet, ktorá sídli v Seattli, v podniku - Slepačiareň, čo je niečo na spôsob - nevestinca, kde je ako prostitútka, ktorá ošálila množstvo chlapov. Tam zamieri i John Wayne, ktorý si zahral - Sama McCorda, chlapíka, ktorý spolu s partnerom - rozprávkovo zbohatli na hľadaní, kopaní - zlatej horúčky. Zlata tam bolo požehnane, a tak - spomínaný Sam, ďalej jeho spoločník - George Pratt - Stewart Granger + jeho mladší brat - Billy - Fabian, si žijú rozprávkovým životom. Ale taktiež sa objaví na Aljaške, v oblasti - Nome, i podvodník - Frankie Canon - Ernie Kovacs, ktorý sa bude miešať do biznisu, ale lož má krátke nohy, však. George vyšle Sama, aby mu priviedol jeho snúbenicu - Jenny, ktorá je francúzska, žijúca v Seattli. Ale ani jeden z nich - netuší, že Jenny, sa zatiaľ vydala. Sakra, čo teraz ? Sam pôjde zapiť smútok, kde natrafí na Angel, ktorú prehovorí, aby s nim odišla na Aljašku, čo by bolo jednak - vyriešenie problému za Jenny, zábezpeka, ktorú by dal - Georgovi, zatiaľ, aby sa do nej zabuchol, jeho mladší brat - Billy. Sam ignoruje - nátlak, ktorý vyvíja Angel, a tak sa chystá odísť, lebo miluje Sama, George na to príde, pričom pôvodne sa do nej i on - zabuchol, že sa jej bude snažiť pomôcť, aby to bolo medzi obidvoma vzájomné ! Nebude to jednoduché, budú bitky, šarvátky, kolotoč bizarných situácii, sa práve začal... Úvodná scéna, ponúka vynikajúcu bitku v krčme, že i na záver príde taktiež - záverečná bitka, ktorá je ešte lepšia, ako tá úvodná ! Geniálna, zohratá, náramná - ústredná pätica hercov, ktorí predvádzajú - herecký koncert s množstvom hlášok ! Capucine, Wayne, Granger, Fabian a Kovacs, sú vskutku - obdivuhodní ! Najlepšia, je Capucine, na ktorej som si išiel oči - vyočiť, dám jej ďalšiu šancu, a pozriem si ťa znovu ! Výborný obraz, kamera ! Utekajte a mrknite sa na toto všetko, lebo sa to extrémne oplatí, verte mi !(23.1.2016)

Komedie: 50%_ Groteska: 30%_ Western: ten zbytek_ Zábava: 100%ní____ Některé lokace byly roztomile kýčovité až umělé (údolí s jejich dolem, piknik u jezera v Seattlu).___ senor"Hlavní záporák na konec dostane pěstí do koulí a ukážou se i kozy". Omyl, film se naopak odehrává ve vší počestnosti a tak nic takového jako ženská ňadra erotikychtivý divák na severu Aljašky nenalezne. Neříkám ovšem, že by to v podání tehdy dvaatřicetileté kostičky Capucine nebylo miloučké zpestření.(11.9.2008)

Johna Wayne-a mam zakodovaneho ako klasickeho drsneho kovboja, a cuduj sa svete, on tocil aj komedie. Tuna je jedna v plnej krase. Vyzdvihujem vybornu reziu Henry Hathawaya, kvalitne dialogy, dobre vykreslene realie roku 1890. Pribeh nenudi, dialogy na urovni. Ako mylovnik klasickych westernov musim ist vysoko : 92 %(21.6.2014)

Čekala jsem drsný zlatokopecký příběh plný chlapských intrik, čekala jsem prostě něco úplně jiného, když jsem se rozhodla koupit tento film. Dostalo se mi komedie plné vtipkujícího Johna Waynea (a já jeho hlášky hodně ráda), jedné příjemné Francouzky, která mi byla okamžitě sympatická, několika salónních rvaček a naštěstí i těch intrik. A navrch jednoho zjištění, které si nechám pro sebe. Čekala jsem všechno možné, ale ne to, že se budu tak parádně bavit a že ta dobrá nálada mne ani po čase neopustí. "Jó, Sam McCord byl silný chlap, když na Aljašku jel "... jen v lásce byl malinko nedůvtipný. Film samotný za 4*, ta pátá je za luxusní náladu, kterou z něj mám. Není to samozřejmost! P.S. Ta komedie byla romantická.(9.12.2008)

• - Při závěrečné bitce vběhnou mezi rváče kozy. V jednom se záběrů je vidět, jak má jedna koza na rohou přivázány lanka kterými je pohybováno její hlavou. (Mol)

• - Billy (Fabian) při otevírání šampaňského zhasne na stole jednu svíci. V následujícím střihu svíce opět hoří. (Mol)

• - Na stejném místě, kde v tomto filmu leží srub u potoka, byl natáčen i film Maršál (1969), ve kterém hrál také John Wayne. Jednalo se o scénu, ve které zemře postava Dennise Hoppera a jeho bratra. Poté bylo stejné místo ještě použito ve filmu Nevada Smith (1966) se Stevem McQueenem, konkrétně ve scéně, kdy se postava McQueena poprvé potká s postavou ztvárněnou Brianem Keithim. (Mol)