V píscích Iwo Šimy

V písku ostrova Iwo Jima

Sands of Iwo Jima

Akční / Drama / Válečný / Romantický

USA, 1949, 100 min

Povalecny snimek o jedny cete vedeny tvrdym serzantem Johnem M Strykerem v podani charismatickyho Wayna. Serzant je tvrdej a jeho muzstvo ho nenavidi, presto se prubezne v boji jejich nazor meni a zacinaji si uvedomovat, proc je jejich velitel takovy, jaky je. Film je samozrejme predevsim vlasteneckym snimkem, presto se ale stale da mluvit o herectvi a nikoliv propagande. Bojovy sceny obsahuji mix hranych a skutecnych zaberu z bitev o Tarawu a Ivo Jimu (kdo vymyslel Šimu by mel bejt hozenej do oceanu a zanechan napospas osudu). Snimek ma dobove celkem slusny efekty, za exploze by se nemusel stydet ani Bay, a smrt behem filmu potka vic nez polovinu cety. John Wayne si pravem zaslouzil svym vykonem nominaci na Oscara, ale nebyl jedinym, jehoz vykon stoji za vyzdvihnuti. John Agar pravdepodobne ve sve nejlepsi roli a Tucker, Webb a Jaeckel rovnez hraji s viditelnym zapalem. Tenhle film je zkratka poctou tem, kteri se z ostrovu jiz nikdy nevratili..(2.1.2017)

Teď, v době, kdy sleduji seriál The Pacific, se snažím skouknout i jiné filmy o válce v Pacifiku. Sands of Iwo Jima je dálší poválečný snímek, který se nám snaží ukázat hrdinství Námořní pěchoty. Celý film se točí okolo seržanta Johna Strykera a popisuje jak osobní život mariňáků, tak život na cvicišti někde v táboře. Vše je pak prokládáno dvěma bitvami, a to o Tarawu a Iwo Jimu. Jelikož je film černobílý, tvůrci zkombinovali natočené scény ss skutečnými a v tomto případě to funguje velmi dobře a realisticky. Chvílemi mi připadlo, že tak natočené scény se jen tak nevidí i ve filmech natočené o několik let později. A John Wayne v roli Strykera je drsný a i když s vojáky moc dobře nevycházel (tedy alespoň podle tohoto filmu), ti v něm viděli opravdového válečníka. Takže pro mě hodně silné 3*.(22.4.2010)

Tak samozřejmě, že tohle bude patetický film jako blázen, ale to vůbec nevadí, protože tu jsou zajímavé postavy, ano, samozřejmě, že v čele s Johnem Waynem, ale hlavně tu jsou také výborné válečné scény, které na svou dobu vyznívají nesmírně dobře, což mě až překvapilo. Konec by mohl být asi emotivnější, ale i tak jsem byl spokojený.(17.2.2015)

Přesně co bych čekal od (po)válečného filmu konce čtyřicátých let. A proto komu vadí jednostrannost nebo "američanství", začněte brát v potaz dějinný kontext a fuck you. Skrze seržanta Strykera (charismatický Wayne) a jeho partičku mariňáků se podíváme jak na invazi na ostrov Tarawa, tak na legendární sopečnou Iwo Jimu, kde už je akce přehlednější a scenérie vylodění v rámci možností stejně velkolepá jak ji o půlstoletí později ztvárnil Clint Eastwood. Nechybí ani chlapácký spory a udobření, ani hrdinský činy, morální poselství či románek a vztyčení vlajky. Jednoznačně paráda.(9.11.2014)

Film, který se s oblibou promítá jako výukový na amerických vojenských školách, představuje J.Wayna v roli tvrdého (narozdíl od Full Metal Jacket nikoli psychopatického), ale spravedlivého a "otcovského" seržanta (jemuž se vlastní rodina pochopitelně rozpadla) s citlivým nitrem (epizoda s "prostitutkou"). Zejména s jeho výkonem (a zručně natočenými bitevními sekvencemi) celý snímek stojí a padá.(7.3.2007)

• - Do role Johna Strykera byl původně obsazen Kirk Douglas. (oje)

• - Ve filmu jsou použity skutečné válečné záběry z ostrovů Tarawa a Iwodžima. (Mol)

• - Ve scéně vztyčování vlajky ztvárnil Ira Hayes sám sebe. Události se totiž skutečně účastnil. (Indy21)