Cheon gun

Heaven's Soldiers

Akční / Komedie / Dobrodružný / Sci-Fi

Jižní Korea, 2005, 110 min

Joon-ki Min

Je to celkom dobrý mierne sci-fi ladený akčný historický film. Má veľmi dobrý príbeh o skupine severokórejských vojakov na čele s hrdým majorom, ktorým sa nepáči príkaz odovzdať jadrovú bombu vytvorenú spolu s juhokórejcami západným mocnostiam a tak ju ukradnú a utečú, pričom juhokórejskí vojaci sú im na stope, ale počas vzájomného stretu sa vplyvom kométy, ktorá práve letí okolo Zeme prenesú do minulosti a tam sa stretnú s významnou osobou kórejských dejín, budúcim generálom, ktorý má zastaviť inváziu Japoncov a tak spoja svoje sily, aby ho pripravili na budúce vojenské úspechy, ale musia čeliť aj práve trvajúcej hrozbe čínskych bojovníkov, ktorí ohrozujú okolie. Spracovanie je celkom dobré, ale dalo sa z toho získať aj viac. Podobné zápletky o cestovaní v čase mám rád a vždy sa najviac teším práve na tie, kde sa v čase presunie nejaká vojenská jednotka, ale zase to nedopadlo presne podľa mojich predstáv. Chválim úvod zo súčasnosti, kde sa aspoň čiastočne dá zoznámiť s výraznými postavami, hlavne veliteľmi na oboch stranách, páči sa mi aj začiatok z pobytu v minulosti, ale potom to na dlhší čas pomerne upadne, aj potom sa na to dobre pozerá, stále je to minimálne priemerná zábava, ale problém je, že dej prakticky zostane na mieste, je tu až príliš moc humoru a tu by som skôr ocenil vážnejšie podanie, legendárny generál ma v tejto časti vôbec nezaujal, takže celá stredná časť je skôr sklamaním. Ale po hodine filmu sa to konečne výrazne vylepší, film už zvážnie, začnú sa riešiť skutočné problémy a už sa je na čo pozerať, celý zvyšok filmu sa mi už dosť páči. Akcie tu moc nie je, ale je vydarená. Je tu prakticky len trochu akcie v úvode a potom až v závere, ale hlavne celé finále musím určite pochváliť, síce nie je nijak zvlášť nápadité a ani o výraznejšom použití súčasnej techniky sa tu moc hovoriť nedá, postavy majú len pár ručných zbraní, do ktorých aj tak munícia dlho nevydrží, ale pôsobí dosť drsne, viacero likvidácií sa vydarilo a celé je to slušne natočené, tu som spokojný. Čo sa týka spomínaného humoru, síce by som bol radšej, keby tu nebol, ale zase ho nemôžem ani kritizovať, nenájde sa tu ani jedna skutočne vtipná situácia, ale tých úsmevných je dosť. Herecké obsadenie je na tom dobre, bavila ma hlavne severná strana, obzvlášť môj obľúbenec Kim Seung-Woo, ktorý je tu s prehľadom najcharizmatickejšou postavou, ale zaujal ma aj Ma Dong-Seok, Hwang Jung-Min, jediná výraznejšia ženská postava Kong Hyo-Jin, sklamal ma jedine budúci generál Park Joong-Hoon, ale aj ten iba v prvej hodine filmu, potom už konečne začne baviť, či už postavou alebo aj herecky. Réžia a technická stránka mohli byť aj lepšie, ale na ten slušný blockbuster to stačí. Škoda, že až polovica času filmu je len mierne nadpriemerná, inak ten zvyšok sa mi už dosť páči a zachránil filmu toto nadpriemerné hodnotenie. 72%(1.11.2012)

Tady lze naprosto souhlasit s Adrianem, jež rozebral snímek dopodrobna. I jeho srovnání s vynikajícím Welcome to Dongmakgol je taktéž přesné, neboť i zde se řeší vztahy a napětí mezi vojáky severní a jížní Koree. Celý snímek má velice krátký úvod, v němž je skupina vojáku přenesena spolu s nukleární hlavicí zpět do minulosti, konkrétně 16 století. Ihned po přenesení na bitevní pole, kde zvrátí výsledek bitvy pomocí jejich zbraní, jsou oslavováni jako Heaven's Soldiers. Pak už následuje rychlý sled děje, během něhož se vojáci seznámí s legendárním generálem Lee (jež je momentálně looser a hledá své místo ve společnosti), pomohou mu stát se tím, kým bude a vzájemně se sblíží i vojáci obou znepřátelených národů. Konci filmu kraluje vynikající bitva, jež co do velikosti a brutality není pozadu za americkými Blockbustery. Tady by ani nebylo moc co vytýkat, kamera je detailní a čistá i v davových scénách, exteriéry a krajina sedí minulosti jako ulitá, hudební stránka se taky povedla a herci odvádí dobrou práci. Takže jedinou výtku mám vůči samotnému závěru, kde bitva mohla být ukončena podrobněji (přece jen tam ještě někdo na bojišti zbyl, když se děj přenesl opět do současnosti), a k té památné chvíli, když si Lee uvědomil, kterou cestou se bude jeho budoucnost ubírat (jedna věta a krátký okamžik je přeci jen málo). Ale i tak má film krásných 4 a něco *...(25.8.2006)

Krásný film, ukazující na nesmysl boje mezí Severní a Jižní Koreou. Stejně jako hlavní hrdinové (vojáci z jihu a severu) jsme přeneseni z 21.století do 16. Setkáváme se zde s velkou postavou korejských dějin a to s generálem Lee, který ještě neví, co pro svoji zemi udělá a jak slavným se stane. Ve filmu je několik krásných a vtipných scén, kdy se vojáci z obou táborů dohadují a dívákovi nezbývá nic jiného než se nad tou absurditou zasmát. Velké přednosti tohoto filmu jsou již zmíněný humor ale i bitvy a poznání jak se žilo v 16.století. Navíc se i díky historické postavě generála Lee člověk přiučí něčemu z historie :) Mimochodem tento film šel do kin téměř společně (dělilo je pár týdnů) s Welkeom tu Dongmakgol, který byl komerčně mnohem úspěšnější ale pro mě jsou vítězové "Vojáci z nebes" neboli Heaven's Soldiers :)(24.6.2011)

Vážené kolegyne a kolegovia archeológovia vítam vás na konferencii, ktorú som musel zvolať kvôli môjmu najnovšiemu objavu. Ako iste viete vediem vykopávky z bojov o Kóreu zo 16. storočia, a práve sa kukáte na najdôležitejší objav z nich. Áno tento obal z tatranky sme našli hneď vedľa snajperky a vojenskej prilby so znakmi vojska našich severných komnačovských susedov. Pri dôkladnom skúmaní sme zistili že rok výroby nájdenej tatranky je 2005. Nakoľko je však rok 2000, musím konštatovať že súdruhovia z KĽDR i napriek hladomoru sú nedosiahnuteľne pred nami... Toľko vydarených fórkov na tak vážnu tému sa tak často nevidí. Navyše historické šermovacie jatka ktoré ja veľmi veľmi môžem, i keď sú v menšom oslabení. Celkovo sa na film dá pozerať a tie (takmer) dve hodinky ubehnú veľmi rýchlo.(31.5.2012)

Tak ja pridam k Adrianovmu vysvetleniu preco asi nebol tento film az tak uspesny dalsi dovod. A to oproti Welcome to Dongmakgol podstatne horsie prekreslenie postupneho zblizovania sa juhokorejskych a severokorejskych vojakov. Vlastne je tomu venovany minimalny priestor v par naznakoch. Vacsinu filmu si len robia srandu z toho legendarneho hrdinu. To mi prilis vtipne nepripadalo a radsej by som prijal vazne pojate demytizovanie legendy. Co sa týka mixovania zanrov v tomto filme. Tak ziadny zaner neprebíjal druhy, ale zaroven ani jeden nema poriadny priestor vyniknut. Proste sa vzajomne neobohacuju, ale iba sa postupne striedaju. Takze finale, ktore malo byt velkolepo emotivne islo uplne mimo mna a zimomriavky nadsenia ake som zazival pri finale Welcome to Dongmakgol sa tu v ziadnom pripade nedostavili. 6/10.(26.6.2011)