poster

Lino Ventura

 • Francie

  Ventura dit... Lino

Dokumentární / Životopisný

Francie, 1997, 85 min

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • borsalino
  *****

  Velmi poutavý a ucelený dokument o jednom z výjimečných herců 20. století v evropské i světové kinematografii. Místy jsem měl až dojem, že sedím u Venturových u stolu, oni mi pouští rodinná videa a Lino vypráví, jak se dostal k filmu, s jakými herci a režiséry rád pracuje, jakým způsosobem si vybírá role a dále se podílí na vývoji své postavy a taky že ho baví vaření a degustování vín. Když trochu poodkryje svou drsnou slupku, je pod ní plachý, tichý, rodinný muž, na druhou stranu velmi hrdý, zásadový a zdravě sebevědomý, což je přímo pozoruhodná kombinace a je mi stále blíž. Jeho slova doplňují o různé osobní zážitky lidé z branže jako Pinoteau, Sautet, Molinaro, Lautner, Miller, Mireille Darc, Claudia Cardinale a další. Z dokumentu přímo čiší pohoda, radost a vyrovnanost, což smazává zaškatulkování do spíše susšího žánru "dokumentární". Na závěr lze snad jen dodat dva citáty. První pochází od jeho velkého přítele Jeana Gabina: "Pokud chceš natočit dobrý film, potřebuješ k tomu tři věci: 1/ dobrý příběh, 2/ dobrý příběh, 3/ dobrý příběh". Druhý citát: "Nebojím se smrti, mám strach, že už nebudu dál žít". Hvězdičky v tomto případě ani z dálky nevyjadřují, jak nás tato herecká osobnost filmově obohatila a mohu se jeho dílu jen pokorně poklonit.(28.12.2011)

 • LiVentura
  *****

  Dobrý dokument o dobrém člověku a herci.(13.8.2011)

 • Aky
  *****

  Dokument, jehož kvalita je determinována už osobností Lino Ventury, na kterou jsem byl zvědavý, a ačkoliv mi ji film vylíčil úplně jinak, než bych byl čekal, byla ta hodinka a půl s ní příjemnou chvilkou. A jestliže pomohly dotvářet atmosféru takové osobnosti jako Claudia Cardinale, Jean-Paul Belmondo, Annie Girardot, Claude Pinoteau, Claude Sautet, Edouard Molinaro, pak už by stěží šlo něco vylepšovat.(31.7.2012)

 • Šakal
  *****

  „Jak je?... Fajn....Takže za chvíli“. Tolik stručný, všeříkající, představovací úvod, Ventura versus Gabin, díky kterému (prý) Lino zůstal u filmu a dal tak vzniknout (ne)jednomu velkému přátelství. __Překvapivě velmi osobní (byť podíváte-li se na jméno režisérky, zase tak překvapivé to není) exkurze do Linova (pracovního i soukromého) života. Do jeho nesnadného dětství, následného dospívání neodmyslitelně spjatého se zápasem, přes jeho herecké začátky (seznámení se s J. Gabinem) až po jákési závěrečné bilancování a úvahami o životě jako takovém. Navíc doplněno o poutavé vzpomínání jeho hereckých kolegů resp. partnerek a samotných režisérů, kterým se Lino tak nesmazatelně vepsal do jejich životů a naopak. Osobně mě potom velmi pobavilo, vzpomínání C. Pinoteau na jejich domácí konkurzy, v místnosti příznačně nazvané „mučírna“, kde se na jedné pohovce vždy sešli režisér, scénárista, tvůrce dialogů a z vyvýšeného direktorského křesla je poslouchal a nemilosrdně pohledem propichoval, zarytě mlčící Lino, aby následně pronesl „ bude to vynikající film, ale.....beze mě“ :-) Vše podstatné, už tu, více než výstižně, popsal kolega borsalino a tak za sebe už pouze (soukromě) dodám vzkaz: bylo mi nesmírným potěšením a ctí, být tu necelou hodinku a půl ve vaší společnosti resp. vašich přátel, kteří se tak vzácně shodli, že se jednalo o tvrdohlavého, zásadového, ale přitom citlivého, téměř plachého, milovníka dobrého jídla a vína, ale zejména člověka s velkým srdcem a nakažlivým úsměvem, který nadevše miloval svou rodinu a život. A jentak mimochodem, jednoho z nejlepších herců, (nejen) jeho generace. Díky Lino!(25.12.2014)

 • Courtemanche
  *****

  Vynikající dokument, kde ne někdo ,,málo známý,, mapuje tu dobu po letech -jak se to stává kolikrát. Tento dokument úplně se ponoří do těch let, dozvíme hodně toho ne jen o filmu, navíc, -a podle mě to je to hlavní-, hodně často mluví k nám sám Lino. 5/5(29.8.2014)