poster

Arete hime

 • Japonsko

  アリーテ姫

 • Japonsko

  Arîte hime

 • anglický

  Princess Arete

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 2001, 105 min

 • zelvopyr
  *****

  Chvíli jsem vzpomínal, jestli teď nekecám... ale je to letos nejpříjemnější film, který jsem viděl, z oněch, které jsem neznal. Nikoli nejlíbivější. A nevím ani sám proč, byl tak jednoduchý... Každý musí vyprávět příběh, aby se osvobodil -- ale svůj vlastní, ne nějakou cizí pohádku. Spousta situací skončí úplně jinak, než byste odhadovali a spoustu děje mění úhel vypravěče.(2.8.2007)

 • Jirka_Šč
  ****

  Začínám psát komentář, aniž bych věděl, jak ohodnotím. Je to takové zvláštní. Prázdný pocit. Hezký příběh o dívce, která nechce být princeznou a chce žít obyčejný život s lidmi "v této zemi" a kterou odnese kouzelník, ovládá ji a ona musí usilovat o znovuzískání své identity. Ale současně takové nijaké. Uvažuju, jestli přihodit jednu hvězdu jen proto, že to bylo jiné, než například Miyazaki ... závěr nebyl zlý ... hezká animace ... ale ... nějak se mi víc, než 3* dát nechce. ■ Výsledek: Dal jsem 3* a % spadla z 78 na 77. Tak nakonec 4*. Snížení ratingu si toto dílko nezaslouží. ■ Podle mého názoru je jazyk v písních doopravdy ruština. Možná tvůrcům zněla středověce :). ■ Doplněno dodatečně: Je to ruština. Píseň se jmenuje Krasno Solntse a zpěvačka Origa. Působí v Japonsku, v Rusku nemá aktivity.(20.6.2013)

 • Mr.Elmo
  ****

  Je typ lidí, který pod takovým filmem vidí jen nesmyslnou kupu žvástů, po 10 minutách film vypnou a proklinaji se ze ztratili tech pár minut k ničemu. Já jsem ten druhý typ, co je nadšený že našel další hezký, japonský, animovaný, ne moc známý film, udělám si půl litru horkého čaje a nadšeně sleduju co se odehrává. Není toho moc k odehrávání, ale spoustu k přemýšlení. " Budu žít...žít v této zemi. Mezi lidmi" Arete..(20.10.2012)

 • Subjektiv
  *****

  Děj - Princezna Arete žije ve zlaté kleci hradu jejího otce. Ráda by poznala okolní svět, něco se naučila, ale nesmí. Jednoho dne si ji však odveze čaroděj, možná poslední čaroděj na světě, který kouzlem potlačí její svobodnou vůli a zamkne jí ve své polozřícené věži. Poznámky k ději a postavám - Mírně (dospěle) pohádkový děj sám o sobě není nijak složitý, nicméně poskytuje dobrou kostru pro celý film. Čaroděj i Arete jsou v podstatě velmi osamělí, Arete proto, že jí uzavřeli před světem a čaroděj proto, že se před světem uzavřel sám. Tempo vyprávění je pomaličké a dává prostor k rozjímaní a zasnění, které film vyvolává. Animace a kresba - Kresba je ne zcela typická, jak už je u Studia 4°C zvykem. V každém případě je moc hezká. Animace vypadá jako stará dobrá 2D ruční práce, docela plynulá a krásná. Všechno, co by se mohlo hýbat, se sice nehýbe, ale i tak je to pěkné. Hudba - Středověce znějící, posmutnělá, dojímavá a IMHO se k filmu dokonale hodící. Shrnutí - Film je dle mého názoru velice zdařilý a doporučuji ho každému, kdo nevyžaduje rychlý spád a akci. Konečně zase jednou mohu s chutí dát japonskému animáku 5.(29.3.2007)

 • Sysel_CZ
  *****

  Skoro se mi až zadrhává myšlenka, že Arete je anime, protože kromě kresby zbytek anime tvorby ničím nepřipomíná. Nejde v něm ani tolik o děj jako spíš o abstraktní poetiku, o tichost celého díla, o sílu, kterou znázorňuje prázdnotu jak rozpadlého hradu, tak i prázdnotu v duši starého čaroděje. Vím, že když jsme Arete viděli, tak se hodně lidem nelíbila, nebo spíš přišla jim nudná. Kamarád u ní dokonce usnul; mne ale probrala a uvrhla do kouzelného rozpoložení. 5/5(15.3.2007)

 • - Jednou z ústředních písní ve filmu i v traileru je rusky zpívané "Krasno Solntse". Interpretka se jmenuje Origa, narozena v roce 1970 v novosibirské oblasti, od začátku devadesátých let působící v Japonsku. Několik jejích dalších písní zní také například ve snímku Ghost in the Shell (1995). (Jirka_Šč)