Tristan a Isolda

Tristan & Isolde

Tristan a Izolda

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Velká Británie / Německo / USA / Česko, 2006, 125 min

Pro mě je tento snímek docela zklamání. Opět zde máme příběh zakázané lásky ale tentokrát se to moc nepovedlo. Vztah hlavních hrdinů mi připadal takový bez lásky a jakéhokoliv citu a bylo to spíše o tom skočit na to a jít si zase po svých. I konec mě nechal chladným a bylo mi úplně jedno jak to s jejich vztahem dopadne (i když to je v takovém filmu jasné už od začátku). Pochvalu si ale zaslouží poměrně slušně zpracované akční scény (klidně jich i mohlo být více) a také Rufus Sewell, který mi byl více sympatický než hlavní hrdina.(26.12.2006)

Na filmu jsme byli dneska se školou a jelikož se mi už pěkně dlouho válí doma a pořád jsem ho neviděla, výběrem jsem byla mile potěšena:-). Věděla jsem, že původní legenda bude trochu okleštěná a pozměněná, takže mě to jako některé nijak nerozhodilo. Narozdíl třeba od slečny praktikantky, která nás má na děják a říkala, že je to úplně jiné než skutečnost. Ale kdo taky říká, že zrovna ta legenda, co se všichni učí, je zrovna ta skutečnost jak to bylo... Asi taky není... Takže ještě něco k filmu. Na to, že to měl být historický film, to místy bylo dost komické, i když to možná dělá to prostředí, samotnému to nepřipadá tak srandovní. Taky to místy bylo dost postavené na hlavu a nereálné. Ale celkově? Líbilo se mi to. Sice se mnou nijak necloumaly emoce, ale třeba narozdíl od Tróje, Krále Artuše či Alexandra Velikého se mi to prostě líbilo více.(26.6.2013)

Je to film jak časovaná bomba . která na vás vybuchne směs dramatických bojových scén a velkých citů.Film mi připomína tak trochu Romea Julii.Taky šlo o lásku silnější než život a smrt.Jinak je to skvěle vytvořený film ze vším všudy, jak herecky tak i po stránce scénáře.(5.11.2006)

• wipeout

Klasický príbeh, v klasickom spracovaní, proste všetky jeho atribúty sa udržujú na priemere, no v ničom podstatne neviniká. Bitky sú minimalistické, ani partnerská chémia medzi Tristanom a Izoldou nie je dychvyrážajúca. A čuduj sa svete, aj keď viem, že s tím tvorcovia nič nenarobia, mi hlavný párik dvoch hrdličiek neúmerne liezol na nervy. On si nevie udržať v nohaviciach svoj reproduktívny orgán a aj napriek svojej proklamovanej láske k svojej krajine sa správa ako malé decko čo stratilo hračku na pieskovisku. A ona napriek tomu, že sa hovorí o ženách ako o rozumnejších a pragmatickejších polovičkách ako malé dievčatko princeznička sníva o nejakom princovi, aj ke´d vie že to bude stáť životy tisíce ľudí. Proste aristokracia a jej šábesy a zase len ludia trpia. Ale no ja viem, že proste autori pracovali už s vopred danou dejovou líniou ale no musel som to tu povedať lebo v podstate som len celý čas nadával.(24.12.2006)

• lekr

Bezpochyby nejtupější historický film hned po Jánošíkovi. Britská kravinka, která legendu totálně zmršila. Nahlouplý scénář, který líčí vztah Tristana a Isoldy jako vztah dvou lidí, kteří se scházejí výhradně kvůli sexu, nevěrohodné herecké výkony a tupá filmová akce...(1.11.2009)

Ničím vyjímečná adaptace pověsti, kterou mám moc rád... protože už samotný příběh je vyjímečný a myslím, že se tvůrcům jeho převedení na filmové plátna podařilo. Není to přehnaně přeslazené, ale taky žádný akční blábol. Kdybych měl nějaké city, možná bych i zabrečel:-D(12.1.2008)

Má to skvelú formu, ale akosi nedotiahnutý obsah. Kedysi točil Reynolds skvelé ´´costnerovské ´´ blockbustery ( ROBIN HOOD : KRÁĽ ZBOJNÍKOV a VODNÝ SVET ), mali presne to čo Hollywood najviac ponúka, v tomto prípade ale len z polovice.(31.1.2011)

• Flaxik

Přišlo mi to podivně zprzněné, ale nejsem schopen argumentovat, co všechno konkrétně mi tam vadilo. Nelíbil se mi film jako takový, Tristan a Isolda mi vůbec nepřišli jako milenci, bitky byly nějaké komorní, takže by to byl takový zapomenutelný průměr. Nezapomenutelný průser z toho pro mě vytvořil naprosto odporný Rufus Sewell, z jehož vytřeštěného výrazu mám kopřivku i na chodidlech a zkurví mi každý film kde hraje. Tenhle hnusný prdelní ksicht tomu sebral jednu hvězdu, takže se to do průměru prostě nenacpe.(1.3.2014)

Ještě před Romeem a Julií tu byli Tristan a Isolda. Jen možná v tomhle provedení to není až tak zajímavé, jak by člověk chtěl. Hezká romance na pozadí historických událostí, kdy na vás trochu dýchne atmosféra artušovské Anglie, stejně jako příběhů ze severských legend. Romance mě ale nedostala a ani do dějinné pozadí mě nějak neoslnilo.(20.3.2015)

mozno nebyt US spoluprace, bol by tento film mensi, no zaroven aj menej klisovity. vecna skoda.(27.6.2006)

Po přečtení úryvku z čítanky jsem byla na film opravdu zvědavá. James Franco je bezva, ale to je tak všechno. Nic zapamatovatelného, aspoň pro mě ne.(22.4.2008)

Taková historická romantická jednohubka s dobrými bojovými scénami, vynikajícím Sewellem, půvabnou Myles a překvapivě ne zas tak dobrým Francem. Na romantický večer ve dvou ideální.(5.8.2007)

• selviskhed

Nechutné znásilnění velkého příběhu do pusy. Za prvé, film nemá s komplexním, poctivě vystavěným a především moudrým eposem společný víc než jména postav. Tristan a Izolda je příběhem, ve kterém severozápadní Evropa objevila jednu naprosto novou ideu - ideu romantické lásky. Ideu, která nakonec z prožívání lidí téměř úplně vytlačila ideu zbožnosti. Tristan má být první moderní člověk - člověk který nehledá zkušenost sjednocení v náboženství, nýbrž ve vztahu k ženě. ___ Co mi vadí zejména je to, že postavy jsou úplně zeschématičtělé. Tristan se ve filmu do Izoldy zamiluje hned jak ji uvidí. Epos ale vypráví o Tristanovi, který Izoldu nejdříve využije, když potřebuje, aby ho jako čarodějka vyléčila a pak ji navíc coby ctižádostivý sobec veze jako pouhou trofej králi Markovi, který navíc o žádnou ženu nestojí. Do Izoldy se zamiluje až když náhodou (doslova) vypije nápoj lásky, který nebyl připraven pro něho, ale pro krále Marka. ___ Izolda se v eposu zamiluje do Tristana, který ji zneužil jako čarodějku a utekl, poškodil ekonomické a mocenské zájmy její matky a její rodiny, zabil jejího strýce Morholta (dobrého strýce, žádnýho odpornýho nastavajícího manžela, proboha!) a pak ji podvedl tím, když si jí získal ne pro sebe (jak si myslela), ale pro krále Marka a to jen proto, že měl v plánu uplatnit svou ctižádost a předvést své kvality před jeho dvorem. ___ Nejen že film úplně zastírá ambivalentnost postav, ale zastírá také ambivalenci samotné romatické lásky. Kde epos představuje sobecký charakter romantické lásky, tam film mlčí a opomíjí tak všechny témata, který by mohly být pro moderního diváka objevný proto, že by ho seznámily se starší, původnější a zdravější pohledem, který si dnes nepřipouštíme. Film nemá pochopení pro fakt, že když někoho milujeme v romantickém smyslu, tak v tomto člověku vždy milujeme pouze své představy o něm a tedy že milujeme sami sebe. Vůbec nechápe, že vztah k předmětu romantické lásky je vztah k jakémusi přeludu a ne vztah k člověku z masa a kostí. Že si romanticky zamilovaný člověk, který je odmítnut přeje (zdánlivě nepochopitelně) utrpení předmětu jeho lásky a ne jeho štěstí. Že romantická láska vždy stojí v opozici ke všem velkým morálním hodnotám a ničí je ve jménu nejasné fantazie. To všechno jsou nejzajímavější témata eposu, ale film se věnuje pouze naprosto banálnímu příběhu o nenaplněné lásce, který jsme viděli tisíckrát. Naprosto zbytečné zpracování.(8.11.2010)

Trochu mě překvapilo celkové hodnocení fillm. Čekala jsem, že bude mít minimálně o 5 procent více. No mě se to prostě líbilo, hodně líbilo. Prostředí je nádherné. Atmosféra ponurá/ občas hřejivá - přesně taková jaká by podle mě mla být. herecké výkony jsou dobré a James Franco mě vážně mile překvapil.(17.6.2012)

Režisér Kevin Reynolds a scénárista Dean Georgaris vytvořili magie zbavený, ale citů plný film, který se dá směle považovat v rámci historického filmu k tomu lepšímu, co vzniklo. Přestože Reynolds netvoří žádné geniální dílo plné skvělých záběrů (pár se jich najde – například Isoldina plavba na svatbu), řemeslně tvoří dobře a herci hrají pod jeho vedením bravurně.(30.1.2007)

• ZoltanCZ

Mám tento krásný příběh rád. O to víc mě tento film zklamal. Hlavním mínusem je absence jakýchkoliv emocí, což je u milostného příběhu "docela" důležité. Bylo mě úplně jedno, co se s Tristanem a Isoldou stane. Jakýkoliv citový výlev na mě působil chladně, navíc mne velmi nemile překvapilo průměrné herectví Jamese Franca, kterého mám jinak velmi rád. Naopak Sophii Myles to sluší, její Isolda je daleko přesvědčivější než Francův Tristan. Celé to působí jako levný televizní film, navíc je to všechno, podobně jako Troja a Král Artuš, natočeno ve stylu "jak to mohlo asi být", takže se člověk nedočká žádné magie, což mě jako fanouška fantasy mrzí. Kevin Reynolds asi nehodlá od Robina Hooda natočit zajímavý film... 4/10(12.1.2008)

Příběh to je skutečně krásný, ale jako žena musím nechápavě kroutit hlavou nad pitomou Isoldou, která podvede Rufuse Sewella s takovým uchem, jako je James Franco.......to mi prostě můj ženský mozek nebere.....Buď měli zvolit jiné herecké obsazení nebo to snad netočit vůbec nebo jsem se měla narodit jako muž.....až na tento ,,detail'' (který mi to totálně zkazil) to bylo docela dobré...60%(17.8.2010)

Za sebe : co může být krásnější a dojemnější než stará dobrá legenda o osudové lásce .... vlastně ještě musím dodat : I Love You, Sophia Myles ...(16.10.2010)

S těžkým srdcem nedávám větší hodnocení, protože mě tam dost věcí zklamalo (např. ta blbá atmosféra). Sophia Myles, James Franco byli na hlavní představitelé jak ušití. Mimo ně byl pro mě hodně zajímavý Rufus Sewell, do takových filmů se snad narodil!(28.11.2011)

Slusna romanticka podivana opeprena par akcnimi momenty. Skoda ze me u filmu musel porad nekdo rusit a ja co pul hodiny musel davat na prehravaci pauzu, treba by me jinak konec dostal vice. Ale i tak zaslouzenych 70%.(16.3.2007)

Ucházející historicko-romantické drama založené na staré legendě. Svým způsobem mi to i připomíná Romea a Julii...Ztvárnění obou hlavních postav bylo dostačující natolik, aby jsem se do filmu zakoukal. Navíc smutný konec, u kterého jenom málo očí zůstane suchých, také udělal své...(12.1.2008)