Tristan a Isolda

Tristan & Isolde

Tristan a Izolda

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Velká Británie / Německo / USA / Česko, 2006, 125 min

Už jsem film kdysi viděla a mám z něj tentýž pocit. Celým dějem byl cítit silný odér erotična, který ovládal mysl a rozum všech tří hlavních hrdinů. Když si představím lascívní Isoldu, smyslného Tristana a uhrančivého Marca, pohonné síly svádivé nutně překonají veškeré bariéry života v zajetí protokolu, pomocí důmyslných lstí a intrik ve jménu vášně a milostné touhy. Až na ten zpackaný závěr, povinného asketismu už bylo dost ne?!☻(17.10.2011)

Nevím proč pět hvězd, ale je tu takový pocit. Víte takový, který mám jen u pár filmů. A u tohoto vždycky brečím. Pro ten krásný příběh, pro ten konec, pro tu nádhernou hudbu. Navíc jsem moc ráda, že to s knihou má v podstatě společné pouze jména. Je to příběh o lásce, který je velmi uvěřitelný, u kterého se mi tají dech. A víte co? Sem jenom žena, při pohledu na Jamese Franca bojujícího, umírajícího, jakýhokoliv, jsem zapomínala dýchat.(14.8.2008)

kdyby nehrál hlavní roli toporný špalek s nulovým charizmatem, možná bych snad uvažoval i o 5 *. na režiséra Vodního světa velmi dobrý výkon. Film obsahuje pěkné efektní akční scény, ale není jich zase moc. Také romantická linie, není až tak výrazná. Tristan a Isolda je nejvíc ze všeho film o politice a boji o moc, ovšem nechybí uslzený závěr. Z tohoto pohledu je scénář velmi povedený. Navíc Sophia Myles je nejen velmi krásná ale i talentovaná, takže Francova herecká impotence (obsahující pouze tři, navíc velmi podobné, výrazy obličeje - smutný, naštvaný, hodně naštvaný) těžce bije do očí.(5.5.2006)

Když jsem dal tři hvězdičky i podobně zprzněné Troji, tak je dám i tady. Oba filmy mají společnou i nezajímavou režii a rozhárané herecké výkony. Tady je suverénně nejlepší Rufus Sewell, zato Tristan mi přišel zajímavý tak prvních deset až patnáct minut. Kdyby tu legendu radši zfilmovali se vším všudy...(50%)(23.6.2006)

Pri tomto filme som veľmi vážne uvažoval o 4*, nakoniec som nútený vplyvom okolností od toho upusti a to najmä z dôvodu, že počas sledovania som nadobúdal dojem, že sa pozerám skôr na nejaké lepšie hallmarkovské spracovanie. Je ozaj vidieť, že peniaze tu chýbali ako soľ a zamrzí to snáď ešte viac, že inak je veľmi zaujímavo nakrútený. Čo mi viditeľne kazilo sledovanie bola farebnosť filmu . Príliš vyblednutý obraz mal zrejme parafrázovať pochmúrnosť doby, v spojení s írskymi lokáciami sa však takéto riešenie nehodí už len z dôvodu, že Írsko býva nazývané Zeleným ostrovom a len si stačí spomenúť ako vizuálne jedinečným sa stal Excalibur, ktorý sa taktiež nakrúcal v týchto exteriéroch (obdobie kedy sa príbeh odohráva je historicky najpresnejšie vymedzenie Artušovskej éry). Veľkým plusom filmu je ústredná dvojica, a aj keď by Isolda mohla byť krajšia a ich láska nemá až taký osudový rozmer, veľmi ľahko si získa diváka (Tristan však už predtým musel vyhrať šťastie v lotérii, keď prežil plavbu na horiacom člne). Žiadalo by sa tiež povedať, že Tristan + Isolda sú snáď najznámejším milostným párom, ak neberieme v úvahu Rómea a Júliu, ktorí vznikli až po nich a kto vie, kde vlastne Shakespeare bral inšpiráciu. Ak by bol film čisto českým produktom tak klobúk dole, takto však ostáva sklamane poznamenať: škoda, že sa toho neujal Ridley Scott, ktorému obdobné kúsky vždy dobre išli.(28.8.2008)

• James Franco

• - Úvodní scéna, při níž hoří dřevěný hrad, se natáčela nedaleko Průhonic u Prahy, u obce Zdiměřice. Objekt byl postaven speciálně pro tuto scénu a na svém místě stál hotový zhruba jeden týden než jej tvůrci podle scénáře doopravdy spálili. Byly do něj zakomponovány i největší detaily, a to včetně interiérů. Vnitřek hlavní části hradu však neexistoval, zde bylo jen prázdné místo, scény z interiéru hradu se tak dotáčely ve studiu. Milostné a jiné scény v parku se natáčely taktéž v Průhonicích, konkrétně v Průhonickém parku, který byl kvůli natáčení samozřejmě dočasně zčásti uzavřen. (Broxigar)

• - James Franco bol počas natáčania v Česku zranený a musel byť ošetrený v pražskej nemocnici. Na tento zážitok nespomína práve s nadšením, keďže mu lekári zle diagnostikovali poranenie a musel si dať koleno do poriadku doma. (Deftie)

• - Historické drama vydělalo během prvních třech dnů (13. – 15. 1. 2006) promítání 7,6 mil. dolarů a celkový zisk v USA se vyšplhal na 14,7 milionu. (imro)