Po pádu Římské říše si Irové podmanili rozdrobené britské kmeny. Aby si udrželi nadvládu, nesmí dopustit sjednocení britských kmenů. Na britském hradě Tantallon vede lord Aragon jednání mezi rozdrobenými kmeny a navrhne jako krále sjednocených Britů lorda Marka. O jednání se dozvědí Irové, a zaútočí pod vedením krvelačného Morholta. V bitvě padne Aragon i jeho žena. Z jejich syna Tristana je rázem sirotek, kterého zachrání lord Mark. Ale při záchraně přijde o pravou ruku. Mark odveze Tristana na svůj hrad, kde ho láskyplně vychová jako vlastního. O devět let později Irové v čele s Morholtem opět přepadnou Brity a získají i zajatce. Tristan vymyslí léčku, jak je osvobodit. V těžkém boji nejen osvobodí zajatce, ale také zabije Morholta, který se za věrné služby měl stát manželem irské princezny Isoldy. Tristan je v boji zasažen mečem s otrávenou čepelí a považován za mrtvého. Jeho tělo je podle tradic uloženo do člunu a vysláno na moře. Člun uvízne na irském pobřeží, kde ho najde Isolda. Pečuje o něj v opuštěné chýši a zamilují se do sebe. Isolda mu ale zatají svůj původ. Zotavený Tristan s pomocí Isoldy prchá před Iry a vrací se domů. Irský král chce překazit hrozící sjednocení Britů a vyhlásí turnaj, v němž vítězi připadne ruka jeho dcery Isoldy. Tristan Markovi slíbí, že pro něj vybojuje ruku irské princezny, a tím zajistí mír. Netuší, že irská dívka, kterou miluje, je princezna Isolda. Turnaj vyhraje a Isolda se podrobí svému poslání a vdá se za Marka. Ten se do ní také zamiluje a je k ní velmi pozorný... (TV Prima)

Trailer

Mahalik

Výbornej romantickej film. James Franco a Sophia Myles jsou mladí a nadejní herci. Určitě to dotáhnou daleko. Dobrých historických filmů se dneš točí minimum, takže jsem rád, že se našla malá myška, která mi po hnusné Troji zvedla náladu. Skvělé záběry studeného Irska mi doslova vzaly dech. Na hercích bylo vidět, že někdy doslova trpí zimou (např. když Isolda pomáhá Tristanovi s lodí do moře). Hudba byla skvělá, kamera taky, no co víc si přát. Doporučuju! ()

M.a.t.t.

Film, ktorý je veľmi problematické hodnotiť. K vyššiemu hodnoteniu sa prikláňam aj preto, že osudový príbeh Tristana a Isoldy má isté neodškriepiteľné čaro a svoju úlohu zohráva aj fakt, že iné spracovanie tohot svetoznámeho príbehu som zatiaľ nemal možnosť vidieť. Epickú monumentálnosť ako v Trójii však radšej nečakajte, aj špinavý stredovek ala Kráľ Artuš má v tejto historickej verzii legendy isté čaro. Komorné poňatie bitevných scén už mrzí viac a v tomto smere obzvlášť tragický záver je len zákonitým vyústením zjavného nedostatku financií. Ústredná dvojica si našťastie dokáže rýchlo získať sympatie a kvalitne spracovaná milostná línia zahreje romantikov u srdca. Len škoda tej prílišnej televíznosti, vyslovene sklamaný som ale nebol. ()

Allien.9

No, asi takhle. Nejedná se vyloženě o špatný film (najdou se světlé momenty), ale ať se snažím, jak se snažím, víc než tři hvězdy dát prostě nemůžu. Kamenem úrazu je scénář, který tuto "nesmrtelnou legendu" sice nepotopil, ale rozhodně ji ani nevryl do povědomí diváků. A přitom by bývalo úplně stačilo, kdyby páni scénáristé trošku zapracovali na výpravnějším pojetí, nebo alespoň - když už nic jiného - na pořádnějším finále. ()

Psema

Legendární příběh lásky mezi angličanem a irkou se po nějaké době opět objevil na plátně a romantické sukno mu celkem sluší. Na pozadí přitom zůstává hrozba válečného konfliktu, jenž se Irové snaží vyvolat. Z počátku film funguje prakticky bezproblémů. Marek Vašut si střihne své tři věty než zemře mimo záběr, malý Tristan vyroste, po domnělé smrti dopluje v bárce do Irska, kde potká krásnou Isoldu... Kevin Reynolds odvádí poctivou práci, jenž ovšem negraduje na konci, ale někde uprostřed, při konání rytířského turnaje. Od této chvíle celý příběh upadá až do naprosto předvídatelného závěru, jenž nakonec ukáže i jisté nesmyslnosti ve scénáři. Celý příběh na sobě prakticky nesou právě titulní hrdinové a dá se říci, že jejich představitelé, tedy James Franco i Sophia Myles hrají velmi vyrovnaně a rozhodně působí dobrým dojmem, který obyčejný divák, klidně pochválí. Reynolds snímek natočil opravdu poměrně zajímavě, ovšem právě ve zmíněné polovině snímku mu dochází dech a proto film upadá do vod průměru, ze kterého se už nevyhrabe. ()

Darneth

Dříve, než Shakespeare napsal svou první řádku. Dříve, než Romeo s Julií zažehli onen osudový plamen lásky, byli-Tristan a Isolda. První z prvních, navěky prolnuti v jeden kmen, v jednu žílu země. "Ta, jež tě nosila, tě zrodila. Mnou zapečetila srdce tvé a já na tvé paži zpečetím, že láska je silná jako smrt." ()

• Po svadbe nosí Izolda (Sophia Myles) a Marke (Rufus Sewell) obrúčky. V časoch, keď sa film odohráva (5. storočie nášho letopočtu), vydaté ženy nenosili snubné prstene (tento zvyk sa objavil v neskorom stredoveku). Navyše, muži ich po stáročia vôbec nenosili, keďže manželka bola považovaná za ich majetok. (Arsenal83)

Související novinky

Na co do kina v XVIII. týdnu?

Na co do kina v XVIII. týdnu?

05.05.2006

Ač se to může zdát podivné, odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. První květnový týden totiž připomíná bonboniéru, která je sice malá, ale všechno co v ní najdete je vynikající, i když je… (více)