Pán času - Série 7 (2012) (série)

Sněhuláci (S07E06)

(epizoda)
  • Velká Británie The Snowmen

Utopit sníh dokáže jediná síla na Zemi. Vánoční speciál kultovního britského sci-fi seriálu. Anglie roku 1892 prožívá opravdu bílé Vánoce. Blíží se Štědrý den a na Londýn se snáší sněhové vločky. Do zimní pohádky to ale má daleko. Sníh z neznámých příčin vytváří krvežíznivé sněhuláky. Je na Doktorovi a mladé guvernantce Claře, aby zachránili Vánoce i lidstvo jako takové. Má to ovšem háček – Doktor se totiž zařekl, že už nikoho zachraňovat nebude. (Česká televize)

Jano...

Moffat dokázal tradíciu vianočných špeciálov dotiahnuť ešte ďalej. Vinou rozdelenia 7. série na dve polovice, tieto Vianoce neboli zlatou bodkou za sériou, ale jej priamou súčasťou, premostením z jednej polovice do druhej, a tým pádom aj súčasť story-arcu. A Moffat z toho vyťažil, čo sa dalo. Paternoster gang sa okamžite stal mojou srdcovkou. Majú krásne šestákové čaro. Škoda, že sme ich neskôr nevideli viac. Krásne dialógy, výprava , odkazy na Mary Poppins. Geniálne! ()

Petike

Spolu s Vianočnou koledou bezkonkurenčne najlepší vianočný špeciál. :-) Ak by som mal vybrať jeden diel Moffatovej a Smithovej éry, na ktorý naozaj pasuje označenie "ponurá rozprávka", bol by to tento. Áno, je tu aj humor a hromada heftov a hlášok, intertextové odkazy či pastiše na každom kroku a nájde sa tu nádych (nielen vianočnej) romantiky, no až do druhej polovice dielu prevažuje atmosféra miernej melanchólie. Hoci tu máme zaujímavý a vítaný návrat jedného z klasických antagonistov ešte z čias Troughtonovho Doktora (tentokrát bez robotických yetiov, ale zato s démonicky sa škeriacimi snehuliakmi), táto zápletka je pre samotný dej špeciálu skôr postrannou záležitosťou. Citové a ľudské gro príbehu tvorí Doktorove trápenie sa s hlbokou depresiou a existenčnou ľahostajnosťou po strate jeho predchádzajúcich spoločníkov. (Kvitujem, že to nie je vykreslené ako niečo nedávne, ale ako stav, v ktorom sa hlavná postava nachádza už aspoň niekoľko rokov.) Doktorovým nadviazaním priateľstva s Clarou sa začína nielen menšia smršť situačnej komiky a až detsky roztomilej chémie medzi oboma postavami, ale aj podprahová téma celej nasledujúcej série - potrebnosť a sila priateľstva v ústrety zdanlivo nezdolateľných výziev. Keď Doktora prvýkrát vidíme v tomto vianočnom špeciáli, je z neho smutná, rezignovaná, zatrpknutá troska. Keď ho vidíme o rok neskôr, v nasledujúcom vianočnom špeciáli, stal sa z neho medzitým optimistickejší, ale tentokrát aj oveľa zodpovednejší muž, a má za sebou nielen rozhodné a veľkolepé vyrovnanie sa s vlastnou minulosťou, ale aj vyrovnanie sa so strachom z blížiacej sa smrti. Všetko vďaka prakticky obyčajnej, ale obetavej kamarátke, a vďaka znovuzískanému pocitu, že niekomu na ňom záleží. Niekedy na depku asi niet lepšieho lieku... ;-) (Úprimne, keby ma z depresie mala ťahať takáto milá a ukecaná fešanda, tiež by som hneď rýchlo ožil... :-)) ) Scéna s jednoslovným testom pre Claru je jednou z najlepších v celej epizóde. Na Snehuliakoch je sympatické aj to, že sú po dlhšej dobe prvým vianočným špeciálom, ktorý neexistuje len tak, "vo vákuu", ale má nádväznosť na viacero predchádzajúcich dielov a veľmi citeľný a jednoznačný dopad na ďalší vývoj deja seriálu. Tlieskam. Jedinú väčšiu výčitku adresujem na margo využitia Richarda Granta v role Waltera Simeona. Na to, že je sluhom antagonistu, sa o jeho minulosti a motivácii nedozvieme takmer nič. Možno by to nebolo až tak na škodu, no tento problém pretrváva aj pri dvoch krátkych návratoch jeho postavy v epizódach nasledujúcej siedmej série. V konečnom dôsledku je to však len menšia výčitka. //// "It's smaller on the outside !" "OK... That's a first..." //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, maie, VitaG, Beckett51, PanCitron ()

Jinny

Atmosféra je podobná jako ve Vánoční koledě a to je jenom dobře. Zápletka je typicky whoovská (přitažená za vlasy a trochu kouzelná), ale působivá je tentokrát hlavně interakce Doktora a jeho nové (a nebo vlastně ne) společnice, která jediná ho dokáže dostat z deprese. Na tu kombinaci flirtování a přátelského pošťuchování je radost pohledět. Mezi Clarou a Doctorem funguje skvělá chemie a na rozdíl od Amy je to děvče se smyslem pro humor, které se každému kolem sebe nesnaží rozkazovat a je plné pozitivní energie. Moffat ovšem co se týče ženských postav příliš široký repertoár nemá, a tak se zase jednou setkáváme se samostatnou zlobivou holkou (jako by ten part už nehrála River Song). ()

Nevka

Zatraceně jsem se bál, jak bude série pokračovat bez Amy, ale pravdou je, že Clara (Jenna Coleman) je perfektní společnice a k Smithovi se náramně hodí. Interakce mezi jejich postavami je dokonalá a hlášky sednout jako prdel na hrnec. Zřejmě jeden z nejlepších dílů, které jsem zatím viděl. Moffatovy scénáře mi totiž sedí dokonale. ()

Milano33

Vydarený vianočný špeciál, krásne vyčačkané viktoriánske Anglicko odeté do vianočného šatu. Clara ako nová spoločníčka mi ihneď padla do oka a Jenna-Louise Coleman je veľmi pekná tvárička. Ide o dosť slušnú náhradu za nezabudnuteľnú Amy, s Mattom Smithom ma vskutku iskrivú chémiu. Pri ich vzájomnej interakcii sa neraz začervenám a pousmejem. Scénka, kedy Clara pobozká Doctora, aby mu ukázala, že k nej prechováva city, bola jednou z tých najlepších. Strax to svojimi božími hláškami a podareným mi fórkami neskutočne ťahal. Z Straxa sa stala taká zábavná postavička, ktorá je dobrá na pobavenie. Desivejší snehuliaci snáď už ani nemohli byť a pekne sa vyhrali s ich telepatickými vlohami. A ten plačúci dážď bol mimoriadne dojemný. A záver nám nastienil niečo nemožné, dve Clary v jednom vesmíre. ()

• Vo tomto vianočnom špeciáli z decembra 2012 sa v úlohe záporáka objavil Richard E. Grant (Dr. Simeon). Práve tento herec sa v minulosti predstavil v animovanom výročnom príbehu Doctor Who: Scream of the Shalka (od r. 2003) v roli Deviateho Doktora. Táto inkarnácia sa však nikdy nerátala ako oficiálna, nakoľko neskôr vzniklo oficiálne pokračovanie Doctora Who, v ktorom hral Deviateho Doktora Christopher Eccleston. (The M)