Pán času - Série 9 (2015) (série)

Seslán z nebe (S09E11)

(epizoda)
  • Velká Británie Heaven Sent

Na místě, jaké nikdy před tím nespatřil, ve světě stvořeném jen k tomu, aby mu naháněl strach, musí Doktor čelit té nejtěžší zkoušce jeho života. A bude na ni úplně sám. Dokáže utéct zlu, které touží po jeho zpovědi a nalézt cestu ven z hradu, který se neustále mění? (Filmbox)

mcleod

Tak nevím, jestli jsem viděl lepší díl Doctor Who, než je Heaven Sent... nebo jich je jen velmi málo, jako třeba díl Blink s Davidem Tennantem. Každopádně Peter Capaldi si mě nadobro získal (po nepříliš přesvědčivé osmé sérii)... i přes nedosažitelné kvality předchozích dvou herců (především zmíněného desátého Doktora) si je v této roli a v tomto úžasně atmosférickém příběhu zkrátka neumím představit... nebo aspoň si neumím představit, že bych u toho seděl se zadrženým dechem přikován ke každému záběru od začátku až do strhujícího konce. K čemu vedle perfektní režie Rachel Talalay přispěla i výborná podkreslující hudba... https://www.youtube.com/watch?v=fXo47CIUuFg ()

Milano33

Naprostý strop Doctora Who a seriálovej tvorby všeobecne. Toto bol jeden z výstavných klenotov tohto seriálu. Neskutočne chytro napísaný a dychberúco spracovaný masterpiece! Do tohto intenzívne silného zážitku som sa skrátka vžil a ani na sekundu som nedokázal odtrhnúť oči od obrazovky, normálne ako keby som bol k nej prikovaný. Pocítiť Doctorove utrpenie a strach na vlastnej koži, vo vás zanechá nezmazateľný dojem a citeľný emocionálny dopad. Psychologické rozpoloženie a skutočnosť, že si Doctor siahne na samotné dno svojich síl, je niečo, s čím sa Capaldi popasoval naozaj bravúrne. Všetko to stojí a padá na geniálnom hereckom výkone Petra Capaldiho, ktorý nám po celý čas predvádza neuveriteľný herecký koncert. Ten Doctorov vnútorný hlas, tie jeho dumavé monológy a časté kladenie si existenčných otázok, to všetko by sa dalo nazvať esenciou tohto veľdiela. Je to temná a psychicky dosť náročne stráviteľná epizóda o tom, ako čeliť svojmu strachu. V tomto mechanickom bludisku je Doctor obklopený svojimi nočnými morami a zlými snami, ktoré ho nútia k priznaniu a spovedi. Musí vyriešiť smrteľnú hádanku, ktorá je navrhnutá tak, aby ho vydesila k smrti. Časom si uvedomí, že celý hrad je uväznený pod akousi energetickou smyčkou, a jediná cesta von je neustále opakovanie tých samých udalostí. To však divák zakaždým znášal horšie a horšie, a na záver bol už dozaista v ťažkých depresiách. Po tom strhujúcom a mrazivom konci ešte doteraz ledva lapám po dychu. A hudobný podkres bol po všetkých stránkach dokonalý. Na tento ohromujúci diel nikdy nezabudnem, a to nie iba kvôli pôsobivému uchopenie deja a hlbokým myšlienkam, ale predovšetkým kvôli tým bezkonkurenčným citátom! “As you come into this world, something else is also born. You begin your life, and it begins a journey towards you. It moves slowly, but it never stops. Wherever you go, whatever path you take, it will follow - never faster, never slower, always coming. You will run; it will walk. You will rest; it will not. One day, you will linger in the same place too long; you will sit too still or sleep too deep. And when, too late, you rise to go, you will notice a second shadow next to yours. Your life will then be over“ ()

mp5991

Tady je mi docela líto, že je to "jen" díl seriálu a tak se o něm asi nikdo kromě fanoušků nedozví. Tohle by totiž z větší části mohlo fungovat jako samostatný horor a byl by snad nejlepší, co byl kdy natočen. Jednoduchý, ale geniální nápad, silný děj i zpracování a bezkonkurenční výkon Petera Capaldiho (už jen pro tenhle díl jsem rád, že ho obsadili, i když jsem měl z počátku pochybnosti) z toho dělají s přehledem nejlepší díl celého seriálu. ()

Kucndo

Peter Capaldi po tomto díle už nemůže mít normální kritiky, kteří tvrdí, že není dobrým Doktorem, protože jeho výkon v tomto díle patří mezi to absolutně nejlepší, co se dá co se týče televizní produkce zažít. Možná právě naopak se vyšvihl minimálně mezi tu lepší polovinu. Jeho monology jsou v této epizodě. úžasné a je až skoro k nevíře, jak je tento herec po celou kariéru podceňovaný. Závěr epizody neskutečně strhující, až mi z toho naskakuje husí kůže ještě teďko. Důkaz, že Moffat prostě umí, když se mu zachce, tohle je snad lepší než Blink. Naprosto geniální! ()