Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Recenze uživatele Dan9K k tomuto seriálu (31)

Pán času (2005)

Omlouvám se za asi poněkud roztěkaný komentář, ale k tomuto roztěkanému seriálu to snad nevadí. Doctor Who je seriál, který toho má v sobě mnoho dobrého i zlého. Naprostá většina dílů je průměrných, menšina je výborná, asi pět dílů je naprosto brilantních, a pak je tu ještě nezanedbatelná porce dílů, které se velmi blízko blíží břečkovitosti, zvláště v první sérii. Obecně start tohoto obnoveného dílka se vůbec nepovedl, kdyby to byl seriál s menší mírou kultovnosti, tak ho snad i utnuli. Doctor Who sází na jeden z nejlákavějších a nejtvárnějších námětů, co vůbec existují, cestování časem. Paradoxně je velmi málo dílů, kde cestování časem hraje nějakou zásadnější roli, zvláště v éře Daviese, která mi prostě neseděla a těšil jsem se na každý díl, který nebude dělat on. Za Moffatovy éry, se z toho stalo více sci-fi a méně brak, což jsem pouze kvitoval. Seriál se vyrovnal, ale jak ubylo těch opravdu špatných epizod, tak ubylo i těch stoprocentních. Seriál má obrovský potenciál pro scenáristy, že mohou vymyslet takřka cokoliv, nemají prakticky žádné omezení. Proto mě v průběhu sledování fascinovalo, že naprostá většina dílů jede podle takřka totožného mustru a jen jednou za čas je tam něco jiného, neokoukaného. Většina dílů je o tom, že se někam teda vypraví, vždycky se tam stane něco nenormálního, a může za to většinou jeden a ten samý mimozemšťan (myšleno charakterem), který je strašně zlý a buď je z nějakého papundeklu anebo se převléká za lidi. Chybělo mi více spřátelených ras, které by něco v seriálu znamenaly a tvořily tak uvěřitelnější univerzum, včetně přehledného uspořádání mocenských skupin, časového a místního zasazení tam a tam, politiky, prostě tak nějak všeho. Výsledek je totálním zmatkem, ve kterém si scenáristé mohou napsat cokoliv, protože se v tom nikdo nevyzná a nikdo neví, co teda vlastně určitě bylo, co bylo vymazáno, kam se to podělo, co se zapomnělo atd. Chybělo mi více kreativity v Doctorových hrozbách. Velmi málokdy se jednalo o nějakou fyzikální záležitost, ať už s časem, či s něčím ve vesmíru. Obecně vesmírné reálie se tu prakticky neřeší, to asi není pro Doctora výzva. Ve všem špatném mají prsty emzáci a i když to z počátku vypadá zajímavě, téměř pokaždé z toho vzejde celkem trapná pointa. Výjimky existují a i zde je celá řada zajímavých entit, ze kterých mrazí. V naprosté většina případů však rasy, které se do seriálu pravidelně vrací, jsou ty nejméně zajímavé ze všech a ty nejzajímavější jsou tam jen jednou. Jsem naopak rád, že si seriál láme hlavu nad základními pravidly cestování v čase a i když na ně často kašle, neopomene vysvětlit, že to vlastně takhle nejde. Sice to pak nakonec jde, ale aspoň to nějak omluví. Ve většině jiných pořadů tohoto tématu na to kašlou úplně. Pak je tu ještě ten základní problém se samotnou koncepcí seriálu, a sice, že jediný pevný bod ve vesmíru je modrá budka. Tady se na žádné velké ztotožnění s postavami nehraje, protože sotva si člověk zvykne na jednu postavu, už je tam někdo jiný a všechno se to několikrát prostřídá včetně hlavní postavy. Je fajn, že s výjimkou Ecclestona, je výběr Doctorů precizní, a všichni mají něco do sebe a dá se na ně snadno zvyknout (nejsnáze u vynikajícího Tennanta, Capaldi se do role dostával trochu déle a Matt Smith měl výhodu ve skvělé vstupní epizodě), ale není úplně snadné to přijmout. Co se seriálu povedlo, že je často překvapivě velmi emotivní. Jednak za to může fakt, že cestování časem a dlouhé časové úseky, které postavy občas překonávají a také setkání se známými historickými postavami, to umí být emotivní samo o sobě. Ale také za to může právě časté střídání různých herců a loučení s nimi. Toto dělá seriál opravdu dobře. Pak je tu ještě fakt doctorových společnic. Tady zase musím casting zkritizovat, protože jediná, která mě opravdu vzala za srdce, byla Amy Pond a její Rory a snad ještě Clara ve své první sezóně. Zbytek je pro mě celkem zaměnitelný a bylo by úplně jedno, která z nich by zrovna kde byla. Jsou jen prostředkem pro to, aby si Doctor nepovídal jen sám se sebou a aby tam mohla být nějaká "kočka", nad kterou budou nerdi slintat. I proto je asi top společnicí River Song, která vlastně společnicí v pravém slova smyslu není, ale jako jediná se vyrovná i hlavní postavě. Mohl bych "Pána času" rozebírat ještě asi dlouho, ale asi to ukončím s obecným konstatováním, že je to dílo velmi nevyrovnané, v lecčems výjimečné, ale také často velmi hloupé, nesmyslné, a někdy naopak geniální. Je asi divné o něm napsat, že je to vlastně průměrný sci-fi seriál, bohužel jeho stinné stránky ho do té průměrnosti dávají, i přesto, že by o něm měl asi každý sci-fi fanoušek něco vědět a že některé díly patří do zlatého fondu. Je si na ně ale potřeba často dost dlouho počkat a přežít spoustu kravin, které si nezadají se stylistikou sci-fi padesátých let. () (méně) (více)

Dívka v krbu (2006) (S02E04)

Jeden z nejemočnějších dílů. Cestování v čase je mimojiné úžasná berlička k tomu, jak z diváka vydojit velmi silné pocity nostalgie, smutku, deziluze ale i zadostiučinění, a aby člověk zapřemýšlel o prchavosti života. Nejlépe to dokazuje tento díl, ale třeba i epizody jako Blink či Vincent and the Doctor a pár dalších. ()

Ani mrk (2007) (S03E10)

Tohle je opravdu s přehledem nejlepší díl seriálu. Skvěle naplňuje potenciál toho, že jde o seriál, kde by se mělo vyskytovat cestování v čase. Většina dílů o cestování v čase vůbec není, nebo je to jen způsob, jak dostat postavy do určitého místa v časoprostoru a rozjíždí tam jiný příběh, který by se ale často mohl odehrávat klidně někde jinde a jindy.. Zároveň se jedná o první setkání s úžasnými protivníky, anděly. Všechna další setkání s nimi produkují dobré díly, ale tohle bylo poprvé, bylo to záhadné, dechberoucí, svíravé. V těch další dílech už člověk tak nějak ví, do čeho jde. Zároveň hrátky v čase zde mají smysl a logiku. Je to tu skoro podobné, jak ve filmu Frekvence, ale tam to smysl nedávalo. Zároveň je tu místo i pro citové pasáže a nějaké to strašení. Vyústění není vycucané z prstu na poslední chvíli, ale má také svoji logiku. Prostě fakt dobré. K celkovému dojmu přispívá i fakt, že Doctor zde není hodně dlouho ústřední postavou a hodně dlouho se objevuje jen tak mimochodem, což přispívá k udržení a budování napětí. Zvlášť v kontextu prvních čtyř sérií novodobého doktora je to fakt exkluzivní záležitost. ()

Poslední z pánů času (2007) (S03E13)

Díl sám o sobě mi byl velmi nesympatický, ale všechno to obrací na pozitivní notu samotný závěr s Capt. Harknessem, který považuji za největší čeloplesk, co jsem v tomto seriálu kdy viděl. Zůstal jsem pět minut sedět s otevřenou pusou a už se nemohl dočkat dalšího sledování Torchwoodu. Škoda, ale vlastně možná i dobře, že Russel T. Davies se rozhodl tuto pointu již nikdy více rozebírat, ba ani zmiňovat. Zrodila se legenda, Jack Harkness :-) ()

Další doktor (2008) (S04E14)

Ty speciály jsou vždycky nejhorší. Nacpou tam vždycky už stokrát viděné nepřátele, vždycky strašné ohrožení celé planety, ale nemá to žádný zajímavý příběh, je to prostě hlavně o akci se špatnými efekty, celkově dost nuda. Na Doctorovi mám nejraději ty komorní příběhy se zajímavou zápletkou. Když jde o velkolepé věci, tak se to povětšinou hroutí jak karty z domečků. Konce sérií a speciály, kdy se snaží o blockbusterové pojetí, jsou skoro vždycky příšerné. ()

Konec času - 2. část (2010) (S04E18)

Celý dvojdíl je neskutečná zhovadilost, která má ke sci-fi tak daleko, jako mají Dalekové k dalekohledu. Naštěstí je v druhé části ona rozlučková část. Vůbec by mě nemrzelo, kdyby to bylo celé jen o ní. Ten předchozí neděj si mohli odpustit, ale tak je to takový trademark Russella T. Daviese - fantasmagorická megalomanie, kterou není schopen či ochoten ukočírovat v byť jen trochu smysluplný a fungující celek. Jen nechápu, jak je možné, že se mu to jednou za rok povede (jako v případě epizody Midnight či celé třetí řady Torchwoodu) a pak desetkrát ne. ()

Dinosauři na vesmírné lodi (2012) (S07E02)

Celý seriál jsem netrpělivě čekal, kdy v něm budou dinosauři, ale tak nějak jsem předpokládal, že to bude spíš výlet do minulosti. Pro mě mimořádně vtipný díl, ale taky trochu nelogický a překomplikovaný a Nefertiti je pouze scenáristickou berličkou. Je tady několik věcí dohromady, z nichž každá by mě samotná zajímala víc, než když je to všechno dohromady (doba Achnatona, doba dinosaurů, pokračování Silurianského příběhu). Ale potěšila pírka u raptorů a celkově efekty lepší, než by člověk od seriálu čekal. ()

Město jménem Milost (2012) (S07E03)

Nelze si nevzpomenout na film Westworld s Yulem Brynnerem, ačkoliv námětově jiné, westernů s roboty zase tolik není. Ale celkově víceméně výplňová záležitost, i když to zabaví. Za zmínku stojí zejména přítomnost Bena Browdera, hvězdy ze sci-fi klasik Farscape a StarGate. ()

Síla na třetí (2012) (S07E04)

Velmi zajímavý námět, chvílemi celkem veselé. Bohužel to zkazí závěr, kdy přijde tradiční záporák a deus ex machina v podobě sonického šroubováku. Všechno moc na rychlo, promarněný potenciál. ()

Sněhuláci (2012) (S07E06)

Ještě, že tam byl ten zajímavý aspekt postavy Clary, jinak je to hrozné béčko, zvlášť poslední desetiminutovka to strašně zkazila. Poslední minuta je naopak zase fajn, moc jsem však nepochopil, proč se Doctor na konci tak divil, když podle jeho jednání to měl vědět celou dobu...Vůbec nechápu zdejší nadšené ohlasy, tuctový díl. ()

Schovávaná (2012) (S07E10)

Napínavé je to až k prasknutí, úžasná epizodka s cestováním napříč historií (tak rád bych měl nějaký díl, který by byl jen o tom, bez monster a tak), ale celkově to vlastně moc nedává smysl a je tam spousta věcí, který jakože nejdou a pak jdou, a věcí, který nějak mají být a pak nejsou... ()

Cesta do středu Tardis (2012) (S07E11)

Ukázkový příklad dějové megalomanie, kdy by jediná ze všech potenciálně dějotvorných věcí (černošská posádka s androidem, vnitřní problémy Tardis a zombíci) vystačila na samostatný díl, ale všechno dohromady je jen načrtnuté, odfláklé, zkratkovité, ubíjející. Proč prostě musí do úplně všech epizod cpát ta stupidní monstra. Proč prostě nemůže být díl, který jen řeší nějaký vědeckofantastický problém, vždyť se to nabízí úplně samo, tyhle monstra to akorát stahují do vod žánrových béček, už mě to na tomhle seriálu dost štve. ()

Noční můra ve stříbrné (2012) (S07E13)

Ne, prostě dobrý díl se Cybermeny pro mě prostě asi neexistuje. Tenhle je možná o něco hravější, ale první půlka je totální nuda, druhá už je o něco zajímavější, ale i otravná (furt ten upgrade a osobnostní boj doktora, který pro mě tolik nefungoval). Nejlepší je samozřejmě hostovačka "hvězdného" Warwicka Davise. ()

Into the Dalek (2014) (S08E02)

Strašná kravina. Hlavní zápletka je sice ukradnutá z Macha a Šebestové, ale je na tom ještě to nejlepší. Vůbec to nedává smysl. Radiace je nad úrovní měřitelnosti, ale nic, pohoda, ovlivňuje to jen Daleka, z lidí by to sice udělalo kupu sraček, ale to se neřeší. A vůbec celá ta akce uvnitř Daleka je totálně debilní. A jak se jako dostali zase ven? Prostě si tam jen tak stojí jako tvrdé y, a hotovka. A to jsem se ještě nezmínil o wtf momentu "vítejte v nebi" (po smrti postavy, která v této show nevystupovala), který bude třeba někdy vysvětlen, ale takhle samostatně je to fakt hloupé. A samozřejmě Dalekové jsou tak vyčpělí až to bolí, po tolika dílech s nimi už u každého jejich "exterminate" akorát kroutím očima. Obecně hrozná nuda a vůbec mě nezajímalo, co se bude dít dál. Jediné, co trochu na tomhle díle fungovalo, je jednoduchá romantická linka na začátku. ()

Listen (2014) (S08E04)

4* dávám víceméně z milosti za to, jak moc napínavý ten díl byl a jak velká očekávání jsem od něj během sledování měl. Je to přesně ten styl dílu ála Blink nebo Midnight, které se mi na Dcotoru Who líbí nejvíc. Kdy nevíte, kdo je nepřítel, jestli vůbec je nepřítel a kdy nevíte co čekat, protože se může stát leccos. To, že ten díl má očekávání nakonec vůbec nenaplnil, je velká škoda, protože na to měl. ()

Kill the Moon (2014) (S08E07)

Doufal jsem v to, že by mohl tenhle díl diváky vzdělat v tom, že Měsíc má na planetu Zemi mnohem větší vliv, než jen příliv a odliv a pravděpodobně by bez něj nemohl na Zemi život vzniknout a ani přetrvat. Ještěže se alespoň nestalo to, že by úplně zmizel a pokračovalo by se jakoby nic. A také oceňuji scenáristický nápad v podobě zvýšené gravitace Měsíce, aby se tvůrci nemuseli babrat se zbytečnými efekty navíc. To je věc, co mě ve sci-fi seriálech obecně dost fascinuje, ať je kdokoliv na jakékoliv planetě, jsou všechny úplně přesně stejně těžké jako Země. Haha. Ještě je tu jedno pozitivum, tak nějak mi to celkem pěkně a srozumitelně předchází výbornému dílu The Water of Mars. ()

In the Forest of the Night (2014) (S08E10)

Krásné, ze začátku i slibné, ale nakonec je to spíš pohádka pro děti, než respektování hodné sci-fi. Samotný konec tomu nasadil korunu. Celé je to naprosto přitažené za vlasy a beze smyslu, aspoň však tu není žádný typický nepřítel. Je ale vidět, že pokud autoři mají přijít s hrozbou, která není ordinérním bubákem, ale má být založena na fyzikální hrozbě, uchylují se k totálnímu nesmyslu. A jednání charakterů, zejména pana Pinka, je hrozně nesnesitelné a nekoukalo se mi na to dobře. ()

Dark Water (2014) (S08E11)

Je to naprosto prvotřídní, do doby, než se to začne vysvětlovat. Což dává jasnou záruku, že rozřešení v druhé části dvojepizody zkrátka určitě nemůže být tak dobré, a bude na prvních 35 minut této epizody vrhat pouze stín stupidity a béčkovosti. Ale prvních 35 minut je naprosto skvělých. ()

Death in Heaven (2014) (S08E12)

Tak nakonec to nebylo tak zlé... a je z toho asi nejlepší příběh se Cybermany. Přestože to samozřejmě předchozí epizodu úplně zazdilo, tak i to, co z toho vzniklo, je poměrně zajímavé a rozhodně se povedl i konec, který je hezky depresivní, až se mi tomu nechtělo věřit, samozřejmě, že to pak museli zkazit velmi záhy v titulkové scéně, kterou radši dělám, že tam jakože nebyla. ()

Dívka, která zemřela (2015) (S09E05)

Je to víceméně tuctovka, ale celkem vtipná, ale hlavně je tu Adria, takže si nemůžu pomoct. Navíc je tam moc pěkná návaznost až do Tennantových dob, na což jsem čekal celého Capaldiho Doctora, zda ta podoba tehdy v Pompeiích nebyla náhodná :-) ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner