Pán času

(TV seriál)
  • Velká Británie Doctor Who
Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama
Velká Británie, (2005–2021), 124 h 46 min (Minutáž: 42–76 min)

Tvůrci:

Chris Chibnall

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, (více)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate, (více)

Série(13) / Epizody(157)

Kultovní seriál Velké Británie z 60. let je zpět a s ním i Doktor v nových regeneracích. Opět se prostřednictvím své časoprostorové Tardis (s podobou policejní budky) i společníků vydává Doktor na úžasná dobrodružství napříč prostorem a časem celého vesmíru a snaží se vyřešit nejednu zapeklitou záhadu, jež mnohdy způsobí nemalé problémy. Zas a znova se setkává s mimozemšťany různorodých civilizací, kteří ne vždy jsou vůči němu přátelští. Ať už jsou to Dálekové (jeho odvěcí nepřátelé), Sontarani, či jiní.
Má tak co dělat, aby sám vyvázl z malérů a zvládl situaci, aniž by přitom kdokoliv přišel o život – což se bohužel ne vždy podaří. (P. J. D.)

Recenze uživatele Sadova302b50 k tomuto seriálu (12)

Pán času (2005)

Na rozdíl od starších sérií jsem v tomto novém pokračování viděla všechny díly a nenašla žádný, který by ho stahoval dolů někam na hladinu televizní břečky. Paradoxně na mě nejhůř působil úplně první díl s názvem Rose, který mi přišel dost poddimenzovaný po příběhové, i po emoční stránce. Oproti tomu nejvíce se mi zatím líbil z první série dvojdíl The Empty Child a The Doctor Dances, z druhé The Girl in the Fireplace, ze třetí Blink, ze čtvrté Midnight a opět dvojdíl Silence in the Library a Forest of the Dead, z páté taktéž dvojdíl The Time of Angels; a Flesh and Stone plus epizoda Vincent and the Doctor, z šesté The Doctor's Wife; a ze sedmé epizoda Hide. V rámci nejnovější série potom pro mě jednoznačně vítězí Flatline. Ze speciálů potom u mě vyhrává Nevěsta na útěku s mojí oblíbenkyní Catherine Tateovou, jejíž vyřídilka je bezkonkurenční. Celkem: 92% ()

Demons of the Punjab (2018) (S11E06)

Pro mě nejlepší epizoda této série, což je trochu smutné, protože se nejedná o zrovna omračující díl. Spíš, než kolem Doktorky se točíme kolem jiných postav. Díl obsahoval několik zvratů, jistou atmosféru a také znázornil, co mohou "běžní lidé" napáchat. Drží linii tam, kde Rosa zcela selhává a vyvaruje se (emočně) primitivního zakončení. S ohledem na zbylé díly dávám plný počet. ()

Série 12 (2020) (S12)

Je mi nesmírně líto, že jsem musela čekat v podstatě jeden a čtvrt série, než se dostavily skutečně dobré díly s novou Doktorkou. V této sezóně mě zamrzelo, jak v úvodních dvou dílech zůstaly možná až trestuhodně nevyužity bytosti a jejich svět z jiné dimenze. Možná se měl trochu jinak koncipovat průběh dílu Can You Hear Me?, ale potenciál měl obrovský. Od dílu Praxeus jsem měla pocit, že už tvůrci konečně využívají společníky tak, jak mají, a počínaje epizodou s Teslou a Edisonem se Doktorka postupně začíná chovat jako Doktor, až mám dojem, že Jodie si poslední díly vysloveně užívá. Výborné díly jsou pro mě Tesla, Villa Diodati a dvouepizoda s Kyberlidmi. Na toto jsem ochotna se podívat i podruhé. Pátý a sedmý díl byly zajímavé (nakonec se ukázalo, že pátý díl měl smysl) a Praxeus, byť ekologická agitka, mi alespoň přišel zábavný. Úvodní dvoudíl zachránil hlavní záporák, jehož představitel byl vybrán na jedničku. A ten scenáristický odpad, pohnojená eko-mršina s názvem Orphan 55 by měla být ze série vyškrtnuta a zapomenuta. ()

Spyfall, Part 2 (2020) (S12E02)

Přes některé stále přetrvávající nedostatky měly první dva díly alespoň šťávu a především velmi dobrou zápornou postavu. A pokud se bude seriál držet směru, který nám tu naznačuje, potom nová série tu předchozí převálcuje nejméně o třídu. Doufám, že se tak stane. ()

Orphan 55 (2020) (S12E03)

Škoda, rozjezd této epizody byl celkem slušný (ba i trochu vtipný), a potvory se mi hodně zamlouvaly. Jenže snímek nakonec trestuhodně selhal, a to ve snaze vybudovat napětí. Tím jak scenárista neustále přidával další a další motivy a důvody, jak situaci hrdinům znesnadnit, vyrobil dost nepřehlednou, občas nelogicky působící kaši. Navíc tím, že i v rámci postav honí mnoho zajíců, neumožní divákovi, aby si k postavám vytvořil pouto a všechny figurky v příběhu mu mohou být de facto ukradené (trochu to připomíná problém aktuálních společníků - na to, jak velký nesou potenciál, jsou zatím dost chabě zpracovaní). Je to neuvěřitelné, ale epizodě seriálu Pán času dávám pouze jednu hvězdu. ()

Nikola Tesla's Night of Terror (2020) (S12E04)

Páni, pro mě jednoznačně nejlepší díl s novou doktorkou... konečně po více, než celé jedné sezóně mám upřímnou radost. A ano, tahla série je prostě houpačka - na rozdíl od přechozího chaotického, nepřehledného a scenáristicky totálně zmršeného zmetku měl tento díl naprosto jasný příběh, skvělé zapracování Tesly a Edisona a konečně se doktorka chovala jako doktor. Plné hodnocení. ()

Fugitive of the Judoon (2020) (S12E05)

Pro mě šlo o velice rozporuplnou epizodu. Příběh začíná zajímavě, místy potěší a působí správně doktorovsky, ale ten výsledek... uvidíme, mám trochu obavu, aby ve finále nepřišli tvůrci s nějakým hloupým nesmyslem, to by bylo smuté... ()

Praxeus (2020) (S12E06)

Další eko-příběh, ale tentokrát podstatně lépe zvládnutý, než ta scenáristická katastrofa jménem Orphan 55. Je to trochu zvláštní, ale i s nabobtnalým počtem cestujících mi konečně přišlo, že každý tu má svou úlohu. Nijak závratně úchvatná epizoda, ale alespoň jsem se nenudila. Rovné 3* ()

Can You Hear Me? (2020) (S12E07)

Kvalitou opět vzhůru, hurá. Od první minuty poutavá epizoda s pomrknutím na původní klasické díly. Má to zajímavý námět, atmosféru, napětí, švih a společníci netvořili pouze jakousi stafáž. K tomu Doktorka měla své pěkné typické momenty (včetně toho při rozhovoru s Grahamem na konci dílu). Takhle nějak vypadá pořádná epizoda. ()

The Haunting of Villa Diodati (2020) (S12E08)

A kvalitou ještě výše, než minule. Výtečná, zpočátku duchařská atmosféra příběhu, který se stylově dotýká historie hororu a začíná samozřejmě za noční bouřky. A scénář se také pokouší, aby všichni ti společníci nebyli jen tak do počtu. Mám radost, že tahle série je zatím až na jednu výjimku úplně někde jinde, než (marně) se hledající jedenáctka. ()

Ascension of the Cybermen (2020) (S12E09)

Velmi dobrý díl, který rozehraje více, než jednu příběhovou linii (vyvstává otázka, jak spolu všechno souvisí?), obsahuje pár nečekaných momentů a zároveň spolehlivě navnadí na závěrečnou epizodu. Začínám mít dojem, že se tvůrci už trochu naučilií správně pracovat se společníky. A hlavně, jistou zásadní postavu máme opět zpátky. Za mě 5* ()

The Timeless Children (2020) (S12E10)

Stručně - Master jede! Sacha Dhawan byl castingový úspěch číslo jedna. A ano, tvůrci zde různé nitky spojili dohromady a trochu to překombinovali, tedy nejednalo se o absolutně nejlepší finále moderního pána času. Přesto všechno tento dvoudíl považuji za velmi zdařilý a vnímám ho jako dobré zakončení dvanácté série, které se v poslední mintě zároveň snaží navnadit na další epizody. 10. epizoda mezi 4 a 5, přikláním se k vyššímu hodnocení. ()