poster

Země slepých

 • Velká Británie

  Land of the Blind

Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 2006, 101 min

Komentáře uživatelů k filmu (31)

 • Martinius
  ****

  land of the blind je ozaj kuriozne, tazko zatrieditelne a tym padom v podstate unikatne dielko s vybornym hereckym obsadenim (bravo najma tomovi hollanderovi za mimoriadne presvedcive stvarnenie svojej role). nie je to alternativa, z ktorej bolia oci, na druhej strane to urcite nie je ziaden kasovy trhak urceny platnam kin pre siroke masy, aj ked poskytuje celu radu nenutene zabavnych momentov. z hladiska samotnej filmarskej zrucnosti posobi sice mierne amatersky az studentsky, na druhej strane ma mimoriadnu vypovednu silu (a tym padom aj hodnotu) svojim kontextom. v casoch politickej korektnosti a pochybnej europskej kajucnosti voci roznym formam despotizmu po celom svete (alibizovanej respektovanim inych kulturnych mentalit a zvykov) vznikne prave v europe dielo, ktore paroduje a bez servitky si berie na musku diktatorov a ich rezimy zo vsetkych koncin planety. medzi riadkami tak uvidite narazky na juana perona, mao tse tunga a najma mohammeda rezu pahlaviho a jeho vystriedanie ayatollahom chomeinim. posolstvo filmu je velmi jasne a priehladne: revolucia poziera svoje deti. casto neznamena ziadnu zmenu k lepsiemu, ba prave naopak. jedneho diktatorskeho psychopata vystrieda este totalitarnejsi rezim. prave iran nam je toho krasnym prikladom...(3.12.2010)

 • Ketri
  ****

  Doprčic, já myslela, že se koukám na Televizní noviny ...! No, ale ten Joe mi tedy přišel nějakej povědomej.(20.11.2011)

 • Big Bear
  ***

  Film to tom, jak se z disidenta může stát tyran a naopak. Moderní pojetí mi nesedlo a ačkoliv Fiennes a Sutherland hrají co to dá, nějak jsem tomu nevěřil. Ale schema výměny režimů a změn zejména pro lid tvůrci vystihli poměrně přesně. ,,Revoluce požírá své děti".(23.7.2011)

 • bassator
  ****

  Jak se jednoduše stát z hrdiny odboje nepotřebným... Film je sice o smyšlené (fiktivní) zemi, ale tak jak to tu vylíčili tvůrci tak si nějak představuji život v komunismu, který jsem v dětství téměř nevnímal... Člověk s něčím nesouhlasí a takto dopadne... Film mě dostal a Ralph a Donald byli jedním slovem prostě ÚŽASNÍ - 30. 11. 2010 - 80%(28.5.2011)

 • jonyyy
  ***

  Milé překvapení. Velmi hořká satira, ale chtělo to svižnější tempo, větší přímočarost a trochu lepší formu. 65%(22.2.2012)

 • Terva
  ***

  Ve fiktivní zemi vládne krutý a sadistický vládce Maxmilián II. Scénář : Robert Edwards. Kamera : Emmanuel Kadosh. Hudba :Guy Farley. Střih : Ferne Pearlstein.(2.6.2011)

 • Paxxx.cz
  ***

  Zajímavý politický film, který přináší příběh nad kterým se stojí za to zamyslet, ale samotný průběh dle mě není natolik strhující, aby zaujal široké publikum. Jak to vypadá řada lidí ani neví, že tento film existuje, byť tu hrajou kvalitní herci...6/10(22.3.2013)

 • Orlau32
  ****

  Když jsem se podívala na tento film, položila jsem si otázku, jestli mě zde něco překvapilo. A po pravdě musím říci, že NIC. Nebýt zde dvou vynikajících herců z hvězdného nebe, tak bych snad dopředu věděla, co mi tím chtěla režie říci. Je to snímek, který vypovídá o politických režimech, diktátorech a jiných samozvaných vůdců národů, kteří pokud nic neznamenají, tak mají plnou hubu keců o "lidských právech" a jak oni to povedou jinak, kdyby se jim dala příležitost. Jen co tu příležitost evoluci nebo revoluci dostanou, jsou stejní ne-li horší než jejich předchůdci. Vzpomínám si na jednu čínskou povídku : zemřel tyran a celý národ jásal a oslavoval. Jenom jeden stařec klečel na zemi a strašně plakal. I ptali se ho proč pláče, když přece panovník byl nelida, tyran a vrah.A stařec odpověděl : "Nepláču pro toho, kdo odešel, protože o něm víme jaký byl. Pláču pro toho, kdo přijde po něm, protože ten bude možná ještě horší." No a tak to prostě je. Dějiny se točí stále dokola a nikdo, kdo čichne k moci, se neumí ovládat a chovat se s pokorou. Dobře to napsal pan Mňačko ve své knize: JAK CHUTNÁ MOC.(5.11.2010)

 • Morholt
  *****

  Diktatura plodí diktaturu a revoluce požírá svoje děti. Film aplikovatelný na všechny totalitní režimy a na všechny nám známé diktátory. Nespočet odkazů na komunismus, islamismus nebo Velkou francouzskou revoluci a dva vynikající herci, kteří tady doslova koncertují. Cynická, až příliš pravdivá politická satira, ze které by měl Machiavelli radost. 90%(20.8.2013)

 • kaposlav
  odpad!

  Absolútna politická žumpa, ktorá nie je zaujímavá a nudí.(5.7.2015)

 • slunicko2
  *

  Navzdory hereckému obsazení nudné, plakátově nepřesvědčivé a nevěrohodné. Vše, co bych napsal i já, již zasvěceně popsala IdaHutt**.(5.9.2019)

 • radektejkal
  ***

  Film, který by si mohl dělat nárok na postmoderní encyklopedii zvláštností, zvyklostí, bizarností, životních scén a postmortálního života nějakého globálního diktátora, skládajícího se ze všech byvších diktátorských fenoménů. Aluze na jednotlivé diktátorské figurky jsou rozptýleny v celém filmu, takže může být docela zábavné je nacházet, a prokazovat tím svoji kongeniální inteligenci. Nicméně však tento film postrádá tah na branku, režijně je nedotažený, a Ralph Fiennes a Donald Sutherland tu příliš figurkovatí.(28.6.2017)

 • ghatos
  ***

  Eklektický výběr z monarchistických, komunistických, muslimských, fašistických a dalších ideologií působil nekonzistentně. Tři hvězdičky dávám za chytrý poloabsurdní konec. 52%.(5.7.2012)

 • cab
  ***

  Zajimavy napad, ktery pokulhava na televiznim zpracovani a loudavem tempu s mnoha zbytecnymi experimenty. Verim, ze nekteri si na sve prijdou, ale ja jsem jen zklamane prihlizel konani na obrazovce. Trpkych 45%(19.2.2008)

 • Arsenal83
  **

  Politická satira s málom vtipu. Nebolo to úplne tragické, ale niektoré dialógy vyznievajú trápne. Nedokáže diváka vtiahnuť a upútať a pritom myšlienka mala svoj potenciál. Chcelo to asi lepší rozpočet. Donald Sutherland to tu vedie, Fiennes je až hlboko za ním.(30.10.2016)

 • vtelenie

  neviem, co si mam o tom mysliet, takze radsej nehodnotim (prvykrat vobec). Herecke vykony (hlavne Ralpha Fiennesa), boli veľmi slusne, ale nieco tomu, ako celku, chybalo. Ak to mala byt komedia, tak som sa ani raz nezasmial a ak drama, tak ma to nepresvedcilo. Ide o dalsie z nespocetnych spracovani Orwelovej knihy 1984. Tentokrat, ale reziser slapol vedla, ked sa pokusil pouzit nadsazku a fiktivny dokument. Na druhej strane, ale musim povedat, ze film vo mne zanechal nejaky dojem, takze radsej nehodnotim.(12.12.2010)

 • IdaHutt
  **

  "Marná teze snaha!" - Zdánlivě jednoduchý orwellovský recept ztroskotal na tezovitém, postmoderně koncipovaném paradoxu. Paradoxu právě kvůli tomu, že postmoderní metoda (vycházející z tvrzení, že "dějiny skončily") je zde použita jako didaktická ilustrace toho, že dějiny nikdy nekončí, nýbrž se nietzscheovsky motají stále v jednom kruhu (nikoli po spirále). Snímek je neúnosně přesycen odkazy na konkrétní historické diktátorské režimy (jak si všiml jiný komentující - doplňuji ještě např. Mussoliniho a zálibu jeho rodiny ve filmovém průmyslu). Signifikantní je, že mi zde chybí třeba nějaká pěkná aluze Guantánama, inu, každá kritika má své meze, že ano. Tyto historické odkazy však fungují (opět paradox!) mnohem lépe u toho, kdo si je nedokáže identifikovat s reálnými fakty, než u toho, komu hned cinknou "alarm" v mozku: v tomto případě to zvonilo neustále, až hlava brněla. Protože čím více z historie divák zná a čím vyhraněnější světonázor zastává, tím zmatenější quasiposelství mu pak film přináší. Jevy sice jsou podstatné, nejsou však podstatami. Vuglarizace jevové stránky diktatur, revolucí a kontrarevolucí a paušální ztotožnění zdánlivě stejných jevů s jejich odlišnými podstatami působí přesně opačně, než asi tvůrci zamýšleli. Nebo to právě takhle zamýšleli? Šlo o varování, nebo šlo o rezignované konstatování? To je, oč tu běží! A ještě další problém: promíchání historických odkazů s odkazem fiktivním, navíc až plagioátorsky zneužitým, tj. s Orwellovým románem 1984. Autoři snímku nepochybně toužili dosáhnout vysoké mety - podat symbolickou výpověď o zákonitostech společenských zvratů všeho druhu, avšak právě tato teze zavedla Zemi slepých do slepé uličky. Vznikl slepenec všeho, co už divák mnohokrát viděl v masmédiích i v uměleckých filmech daného žánru a co v mnohém geniálně vystihl právě Orwell (a Zamjatin a Huxley a před nimi Marx s Engelsem a... a... a...). Takže se zase ukázalo, že nejlepším autorem je život, v tomto případě sama historie. Realistické zachycení reálných dějinných událostí a reálných osob obvykle nepostrádá symbolický rozměr a symbolickou výpověď. Teze však mají k symbolu stejně daleko jako semeno ke stromu. Dvě hvězdičky tedy za snahu a za Ralpha Fiennese, pro kterého mám vždycky neomluvitelnou slabost.(9.5.2011)

 • hazaba
  ****

  Co se stane, když uvěříte člověku a jeho myšlenkám o lepším světě? Mnohdy je jedna tyranie nahrazena jinou, ještě horší... a vás ta mašinerie zcela semele, protože se odmítnete podřídit. Zajímavě pojatý snímek se skvělými výkony Fiennese, Sutherlanda a Hollandera.(30.12.2011)

 • SuperFigo
  *****

  Jakou cenu má svoboda, když po ní přijde tyranie stejná, nebo ještě horší. Cesta vězně k vrcholu moci a pádu mocných do zapomnění. Rudá je barva revoluce. První velký film Roberta Edwardse se povedl a zanechal ve mě pocity a vyvolal úvahy. Bravo(19.2.2011)

 • Joppo88
  ***

  ...keby voľby mohli niečo zmeniť, už by ich dávno zakázali... Politický film o vymyslenej zemi, ktorá je v područí diktatúry, ktorá ale ani zďaleka nie je vymyslená. Ukážky demagógie a systematického vymývania mozgov ukázané tu na filmovom plátne sú bohužiaľ súčasťou aj dnešného "úplne" demokratického sveta... Jemne nudný úvod vynahradil celkom slušný rozbeh dejovej línie po vypuknutí revolúcie... Čistý priemer - nič viac, ani menej...(17.7.2012)

 • FoxMulder
  ****

  Není to úplně tempově vyvážené, ale těžko by to mohlo být sdělnější. Dobře zahrané, dobře napsané, dobře nasnímané a perfektní soundtrack!(28.9.2015)

<< předchozí 1 2