Překonat sám tisíce mil

Čína / Japonsko, 2005, 107 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Tentokrát mě Yimou Zhang nenadchl. Byl jsem na to opravdu velmi zvědavý a to se často nevyplácí. Jo, je to takové komorní, pocitové a hodně vizuálně laděné. Jenže vůči jiným obdobným filmům mi to přišlo takové polovičaté, neúplné. Jeden z největších mínusů byla pro mě prekaldatelka Yasmina, ktera sice nebyla moc vidět, za to byla hojně slyšet. A ten hlas, to bylo jako robot. Ona snad za celou dobu nezměnila intonaci ať už mluvila japonsky, nebo čínsky, ať už se omlouvala, nebo vysvětlovala, pořád to znělo stejně. Kdyby tam chvílemi ta herečka nestála, myslel bych si že je to vážně umělý robotický, počítačový hlas. Líbila se mi výprava, co se týče krajiny. Skalní bludiště bylo sice podáno jako něco velkého, jenže z těch záběrů jsem takový pocit rozhodně neměl. Nehledě na to, jestli si tvůrci uvědomují, jak daleko je slyšet píšťalka a to co bylo ukázáno ze skalisek, bylo malé. To mi vadilo, že se snažili udělat z něčeho něco víc, nenechali to přirozené. Vlastně je ani nenašli, řešeno střihem, to už po té noci mohli udělat nějakou nalézací scénu, místa na to bylo ve filmu habaděj. Přirozenost mi v tom chyběla na více místech. Kdyby syn chtěl otci něco sdělit, tak ženuška ho stejně měla pořd na telefonu. Fungování úřadů a ledabylost vůči cizinci a těmto motivům. No podle mě je to snaha ukázat tamní prostředí opět v lepším světle, než jaké to dopravdy je. Nepřišlo mi to vůbec věrohodné, ani scénářově, ani zpracováním. Taky když už to chvílemi nemá kam dál, tak je to hodně natahované. Takže tentokrát mě Yimou Zhang svým filmem opravdu nepotěšil.(7.1.2016)

Složité bývají cesty za klidem vlastní duše. Ač Yimou nešetří záběry (příliš) krásné čínské přírody, hrdina musí svést především vnější, citový souboj nad sebou samým, takže se občas zastaví a zasněně kouká do krajiny. Nenapadá mě, co zásadního tomuto pozvolnému putování vytknout. Jde o takové neškodné, neurážející a politicky korektní rozjímání nad lidmi, jejich vzájemnými vztahy a nad pozvolným zánikem tradic, potažmo tradičních (mezi)lidských hodnot. Jestli máte dostatek času a náladu na něco pěkného, sentimentálního, na něco bez zbytečného křiku a bez zbytečných střihů – tak prosím. 70% Zajímavé komentáře: kitano, Brandon(1.4.2010)

Poněkud zvláštní příběh a chytře zavádějící název vás drží v nejistotě co vlastně čekat. Nečekejte nic, jen koukejte a ono vás to pomalu, ale jistě dojme. Vysoce komorní s miniaturními známkami humoru (slovní přestřelky mezi vesničany a překladatelem "Vždyť stejně japonsky vůbec neumíte" :) Hlavní představitel odvedl pěkný kus práce, protože proudící emoce jsou krásně vidět pod tím jeho sveřepým, jednovýrazovým ksichtem. Pro evropana je snazší se ztotožnit s postavou, jelikož on je v Číně také cizincem a čínskou operu evidentně nechápe o moc více, než já.(24.9.2012)

Film, který mi na dlouho uvízl v hlavě. A někde tam jistě ještě vězí. Nabízí otázku, zda je možné pokusit se na poslední chvíli dát dohromady něco, co bylo vlivem odlišnosti a neporozumnění na dlouhou dobu odděleno. Asijské filmy mají vždy co nabídnout svojí geniální jinakostí a tady nabídly minimalistické duševní veledílo o touze po odpuštění, lásce, smíření a prozření.(26.8.2009)

Překonat sám tisíce mil je snímek, který nemá nějaké závratné tempo, avšak přesto nenabízí prostor pro nudu. Toto Zhangovo drama působí takovým přirozeným dojmem, příjemně se sledují záběry na krásnou čínskou přírodu, hezky se poslouchá hudba, jež podbarvuje jednotlivé scény, a potěší rovněž představitel hlavní role, jehož výkon je poměrně dost autentický, takže jsem jako divák neměl problém mu jeho emoce, monology a dialogy věřit. Překonat sám tisíce mil je snímek opravdu v mnohém podobný novější Pouti (2010). Mnohé scény jsou vskutku dost emotivní a povyšují celkový zážitek z tohoto lehce sentimentálního, krásného a smutného příběhu s nejednou hlubší myšlenkou o mezilidských vztazích. V paměti divákovi může utkvět scéna s malým Yang Yangem, kdy se s hlavním hrdinou ztratí, dále pak smutná zpráva po telefonu a čtení dopisu či závěr ve vězení. Chyba: V Kamenné vsi nemá pan Takata signál, takže v okamžiku, kdy chce telefonovat, zavedou jej vesničané na jednu ze střech, kde signál je. V další scéně, v níž se pořádá hostina, už však na střechu jít nemusí a telefonní hovor bez problémů přijme.(16.12.2012)