Sluga dvuch gospod

(divadelní záznam)
  • Sovětský svaz Слуга двух господ (více)
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1953, 89 min

Sovětský film je natočen podle jedné z nejznámějších komedií geniálního italského dramatika 18. stol.Carla Goldoniho. Vesničan Truffaldino, lstivý i přihlouplý zároveň - a to podle potřeba a prospěchu - se dá zároveň najmout za sluhu ke dvěma pánům z nichž jeden je vlastně žena, která vystupuje inkognito. A protože oba tito Truffaldinovi pánové jsou milenci, kteří se navzájem hledají v cizím městě, je celá komedie kaskádou groteskních situací, které komplikuje navíc to, že domnělý Federico, takto však přestrojená Beatrice, má uzavřít sňatek s dcerou Benátčana Pantalona, která je již zasnoubena se Silviem. K obecné radosti nakonec vyjde najevo přestrojení jednoho Truffaldinova pána, takže se může šťastně konat nejen svatba Beatrice s Florindem a Clarice se Silviem, ale i Truffaldina se Smeraldinou. Filmoví upravovatelé nezasahovali příliš do divadelní předlohy. V komedii účinkují herci Leningradského státního Velkého dramatického divadla M. Gorkého. (FILMOVÝ PŘEHLED 4 / 1955) (oficiální text distributora)

ripo

Carlo Goldoni (1707—1793) patři k největším — a zároveň nejplodnějším — zjevům světové dramatické literatury. Jeho dílo obsahuje přes dvě stě divadelních her, libret k melodramům a buffo operám; z toho je na sto dvacet komedií. Rozsahem tvorby se s ním může měřit jen nemnoho autorů, jako na př. Lope de Vega. Ale přes tu čtvrtinu tisíciletí, která nás dělí od data zrodu většiny Goldoniho komedií, přes velký chvat, s jakým autor pracoval, přes konvenčnost mnoha jeho námětů, Goldoniho dílo dodnes žije, jeho komedie patří k nejoblíbenějšímu repertoáru divadel. Goldoniho tvorba má však v dějinách italského a evropského divadla mimořádný význam nejen svou obsáhlostí. Začátky jeho tvorby spadají ještě do období proslulé commedie dell´arte — do úpadkového období této svérázné divadelní formy, která po dvou stech letech zkostnatěla a stala se samoúčelnou komedií. Teprve později nalézá Goldoni svou vlastni cestu, opouští jevištní improvisaci podle libreta a předpisuje hercům vždy přesnější a definitivnější text dialogů. Jeho dílo tak vlastně uzavírá epochu commedie dell´arte a otvírá novou, epochu měšťanské charakterové komedie. „Sluha dvou pánů" byl původně napsán (1745) jen jako libreto commedie dell´arte. Goldoni vypracoval dialogy jen u několika nejdůležitějších scén, ostatek improvisovali herci přímo na jevišti. Definitivní text napsal autor až později. Tradičnímu charakteru commedie dell´arte zůstal přesto hodně poplatný: výběrem postav i situací, které běžně přecházely z jedné hry do druhé. Avšak jeho postavy již mají přesný charakter, přesnou lidskou podobu, pro kterou nezacházel daleko: našel ji u svých současníků v Benátkách, kde delší čas žil. V Čechách uvedl tuto komedii po prvé J. N. Štěpánek v r. 1840. Filmový přehled 4/1955 ()