Krása na zabití

Gnadenlos schön

Krása na zabitie

Komedie

USA / Německo, 1999, 97 min

Veľmi vydarená satira na kult krásy a dokonalosti. K takémuto vysokému hodnoteniu mi úplne stačila hromadná tyčková scéna, to bolo niečo, čo by som od hollywoodskych producentov nečakal. Ale keď už satira, tak nech poriadna. Škoda, že tento film nemal väčší ohlas a nedávajú ho ani v televízii. Rád by som ho totiž všetkým doporučil.(5.10.2012)

• IQ Tiqe

Parodie na stupidní americké soutěže krásy. Vystihuje všechny kýčovitosti, které k nim patří - přiblblé dovednostní soutěže, řeči o světovém míru, opěvování Ježíše, oslavování Ameriky nebo hraní si na Matku Terezu. Ukazuje, jak je to celé trapné a pokrytecké. Bohužel jsem neměl nejmenší důvod se smát. Takže nakonec asi to nejlepší z filmu byla hudba, která se ale k ději moc nehodila. A neměl bych zapomenout na Kirsten Dunst, film je zapomenutelný, ona snad ne.(7.5.2010)

Pamatujete pohádku o ševci Číčovi, co měl kouzelné brýle a těmi viděl vše takové jaké to opravdu bylo? Michael Patrick Jann je našel a dovolil nám jimi nahlédnout na jednu typickou volbu královny krásy. Nekorektní, jedovatý černočerný humor, který se nezastaví před ničím a nelítostně smete soutěžící husičky, uslintané porotce, organizátory i diváky. A když se mu připlete do cesty cokoli dalšího, od přistěhovalců přes duševně postižené až po vlastenectví a tradice amerického maloměsta, bez špetky respektu je odstřelí přesně mířeným gagem. Všemu ještě dodává přesně zvolená forma pseudodokumentu plného jízlivostí a dokonalých karikatur s jejichž pomocí krok za krokem a zcela bez respektu k čemukoli rozkládá dané téma.(27.2.2011)

Originalitu tomuto snímku nejde upřít, ale mě tak docela nesedla forma a humor. Někdy jsem se zasmála, ale bylo to dost na hraně trapnosti, už to že většina lidí vypadala na mentálně postižené (včetně missek). Maloměsto vykresleno pěkně, soutěž krásy byla přehnaná. Ale to že mi to nesedlo je dost ovlivněné i tím, že obecně nemusím filmy, kde je "babinec".(30.12.2011)

Honba hloupých holek za titulem princezny ameriky je pro mě dost nezáživné téma, a tak bych docela uvítala, kdyby alespoň film o tom byl podaný trošičku záživněji, nicméně to už by asi ani nebylo ono a ta stupidita soutěží krásy a amerických snů by tolik nevynikla...Vcelku bych řekla, že nápad to byl dobrý, stupidita toho všeho je vyjádřená až dost, ale ten film mě ani nepobavil, nechytl za srdce, ani za mysl, a tak ho hodnotím jako průměr.(24.7.2008)

• - Lona Williams, scénáristka filmu, ztvárnila postavu nemluvící porotkyně Jean. (zajda404)

• - Původně se měl film jmenovat "Dairy Queens". (Pumiiix)

• - Vo filme zaznie pieseň „Downtown“ od Petuly Clark, ktorá bola použitá aj v snímke Narušenie (1999), v tom istom roku. (Msscastillo)