Krása na zabití

Gnadenlos schön

Krása na zabitie

Komedie

USA / Německo, 1999, 97 min

Satirická pecka, ktorá bere ho huby všetko od církvi, cez prisťahovalcov, postihnutých, mŕtvych až po samotnú súťaž krásy, ktorá je konečne(!) vykreslená v celej svojej vyumelkovanej nahote. Mount Rose, je malé mestečko, do ktorého prichádza tým reportérov natočit túto celospoločenskú (sa mi žiadna použit slovíčko folklórnu) udalosť a dokumentárnym štýlom postupne prechádza figurku po figurke jednotlivými zainteresovanými v súťaži American Teen Princess. A figurky gagujú s takou fazónou, že až. Za všetko snáď len témy súťaže: Myslím, že mě napadlo téma. "Jsem hrdá, že jsem Američanka." Jaké bylo téma loňské přehlídky? "Ó, kupuj pouze americké výrobky." A předloni bylo co? "V Americe, tam je sladce!" A vzpomenete si na vaše nejmilejší téma? "Má zem, nám všem!" Lidé se mě ptají, kam na to chodím. Já nevím, možná je to dar Boží. Aleluja! Kupujte a pozerajte!!! Amen...(15.6.2006)

3,5*/5...Zaujímavá čiernočierna satira, ktorá je miestami doslova geniálna a sem-tam aj príliš popisná a prvoplánová (mohla byť viac "sofistikovaná"). Každopádne ako zábavka a možno aj priestor na zamyslenie to funguje...Škoda, že film nekončí "labuťou scénou", všetko potom je už "len" varenie z vody a opakovanie sa...Odporúčam pozrieť všetkým amerikanofilom a budúcim misskám:)))(31.12.2008)

Ten film má občas tak černý humor, že by se dostal i do letáku Lidlu. Komediální esence hnusu. Možná vás to bude bavit, možná se vám z toho bude zvedat kufr. Ten film je ve své parodičnosti a "sociální kritice" stejně zábavný jako nechutný. Zajímavá ukázka dívčího rozletu dnešních slavnějších jmen (klasická Kirsten Dunst, právem zapomenutá Denise Richards, skvělá Amy Adams, taky někdy zábavná Alexandra Holden a hrozně milá vzpomínka na skvělou Brittany Murphy - v každém komentáři u filmu, kde hraje píšu, že je jí fakt škoda, ale když je to pravda?) doplněná o výborné výkony až nechutné Kirstie Alley a boží Ellen Barkin. Chlapi jsou zde jen bezvýznamní, dementi nebo úchylové.(21.1.2017)

"Buďte hrdé, že jste Američanky. Kupujte jen americké věci!" :o) Tak dobře jsem se nepobavil na americký účet snad od filmového South Parku. Mazaný pseudodokument o provinční volbě královny krásy, kde před kamerou defilují vylízané nanynky s gypsovými úsměvy a vyjadřují se k samým závažným věcem. Ten film je ve skutečnosti bajkou o principech americké demokracie, založené na prázdných frázích, halících mocenské elitářství. Kirstie Alleyová ve špičkové komediální formě! 70%(2.10.2006)

Na první pohled to vypadá jako obyčejná komedie, co běží o nedělním odpoledni na Nově, ale ve skutečnosti je to geniální výsměch americkým balíkům z maloměsta a církvi. Natočené je to dokumentární kamerou, což dává prostor šíleně vtipným monologům a překypuje černým homorem. Navíc kde jinde uvidíte Denise Richards tančit s ukřižovaným Ježíšem? ,,Máma mi ke třináctým narozeninám dala devítku. Jo, vždycky si vzpomenu co k ní napsala: Ježíš miluje vítěze!“(21.3.2016)

• - Vo filme zaznie pieseň „Downtown“ od Petuly Clark, ktorá bola použitá aj v snímke Narušenie (1999), v tom istom roku. (Msscastillo)

• - Lona Williams, scénáristka filmu, ztvárnila postavu nemluvící porotkyně Jean. (zajda404)

• - Scenáristka filmu Lona Williams se kdysi sama zúčastnila místní soutěže krásy. (zajda404)