Skřítek

Komedie / Horor

USA, 1993, 92 min

Mark Jones

Levie Isaacks

Zlobivý skřítek nenechá na nikom nit suchou, pokud se jen dotknete byť jediné zlaté mince z hrnce plného zlaťáků, který mu od pradávna patří. Pohádka pro dospělé s prvky horroru o skřítkovi, jehož zastraší pouze zelený čtyřlístek (nikoliv Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa) mně malinko připomínal skřítka Grinche, jenž neměl rád Vánoce. Potěšila mě tehdy 24 letá Jennifer Aniston, které ani zde nechyběl šmrnc a nebála si zahrát i v pořádném béčku:)(5.12.2009)

Jo, krást zlato skřítkům se moc nevyplácí (asi tak jako Glumovi prsten, ale to už je zase jiný příběh)... Potom se nikdo nemůže divit, že si skřítek pro svoje zlato příjde... a většinu lidí to bude bolet... Jestli bude sledování filmu bolet vás, záleží na tom, jestli se dokážete či nedokážete bavit u malého, věčně rozemátého skřeta, který své oběti pronásleduje i klidně na dětském kole nebo na kolečkových brusích, aby je mohl docela drsným způsobem zlikvidovat...(21.2.2010)

Hneď prvé spoznanie škriatka dalo na známosť,že tento film bude mať silu aj v humore.Lebo škriatok bol veselá kopa a mal správne a uštipačné poznámky,čierny humor tu fungoval parádne.Mladučká J.Aniston mala tiež drzé hlášky ale pristalo jej to.Ale vedľajšie postavy boli fádne a ich dialógy tiež nestali za veľa.Z hereckého hľadiska to tiež nebola sláva.Scenáristicky tento film nebol moc premyslený ale aspoň celkové prevedenie pobavilo,len neviem či to mal byť účel.Ešte sa vrátim k tým postávam neskutočne sršali naivitou.Maska škriatka bola veľmi dobrá ale najviac zaujala tá jeho bezočivosť,zlomyseľnosť a duša malého dietata.Tieto tri aspekty boli na vysokej úrovni,len škoda že ako celok to už bolo o niečo horšie.Ci sprostučkými postavami,scenáristickým fiaskom alebo viac zameraným na komédiu ako na horor.Ale jeden film je podobný a to Gašparko Zabijak ale tento ma bavil viac.A ten koncoví rozklad bol efektný.(9.9.2014)

První dobrodružství zlatem posedlého skřítka, kterého si s grácií střihnul nejznámější hollywoodský liliput Warwick Davis (Návrat Jediho, celá série Harryho Pottera). Tenhle leprechaun by do grupy trpaslíků okolo Sněhurky asi moc nezapadnul, a to jak ksichtem, svou zlomyslností, tak kupou hlášek, kterou vždycky obohatí svou další oběť. Při své honbě za zlatem pronásleduje mladou Rachel Greenovou, nechává za sebou řadu mrtvol (která se v dalších dílech rozrůstá a finišuje v nejzdařilejším třetím dílu), a co je hlavní - dokáže diváka pobavit. Takže pohoda.(9.5.2012)

No jo, je to tak, ani nazelenalí malí skřeti nemají radost z toho, když jim nějaký jiný chlap šáhne na peníz, to se pak z veselého malého poety stane nechutný, zákeřný a vraždící bastard se slabostí pro lidské maso. Oproti jiným filmovým horrorovým zabijákům nemá Leprechaun dostatečnou fyzičku, takže dostává pěkně přes hubu, avšak tenhle svůj handicap vynahrazuje nezranitelností, zákeřností, kapkou magie a vždy výbornou náladou.(21.1.2007)

• - Podľa slov Warwicka Davisa mal byť tento film pôvodne určený pre detí. Štúdio však rozhodlo, že sa prerobí pre staršie publikum. (beso74)

• - Film šel do kin 1. ledna 1993, což z něj dělá první film roku 1993. (hladass)

• - Postava policisty Tripeta byla pojmenována po producentovi Davidu Tripetovi. (Goldbeater)