Skřítek

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1993, 92 min

Mark Jones

Levie Isaacks

Remeselne slušne zvládnuté i keď o strach tu ani tak nejde ako o vylomeniny toho škriatka ktoré bohužiaľ nie sú nijak výnimočné. Sem tam je tam dobrý nápad, ako keď sa tomu mentálne zaostalému podarilo prehltnúť jednu mincu, pričom skúšal či je to pravé zlato, alebo keď toho škriatka na malom aute zastavil policajt „- Daj si dole tú špatnú masku a nie si trochu primladý na jazdu autom? – Mám 600 rokov...“, dosť blbosť bola keď prevrátil ten tereňák s malým autíčkom ale čo už, to ako poskákal po predavačovi na tej skákacej tyči to bolo fajn takých scénok tam mohlo byť viac ... ešte že tam hrala Jennifer Aniston (asi prvý krát som ju videl hrať že mi nepripomínala Rachel z Priateľov, čo bolo len dobre =)).(30.9.2008)

• kingik

Nevěřte skřítkům. Vedle toho, že jsou ohavní, nepříjemní, tak můžou být i nadržení jako v tomto případě Leprechaun. Když to na takového skřeta přijde, tak je i hrnec zlata málo, jak se s ním musíte o něj přetahovat. Warwick Davis se na začátku devadesátých let poprvé a nikoliv naposledy nasoukal do výtvarně dobře řešeného kostýmu s pěkně zlotřilou maskou zlého mužíka, který si hledá nevěstu a nemá rozhodně hluboko do kapsy, ehm, do hrnce. Divák s ním bude muset absolvovat ty jeho krvavé námluvy, které nespolykaly příliš velký rozpočet. Lacinost je na filmu znát. Výjma pěkné a propracované masky se ničeho příliš efektivního po trikové stránce divák nedočká. Námět nebyl k zahození, ale jeho následné zpracování je slabého rázu. Skřítek sice svoji cestu prokládá vraždami, ale ty jsou tak nevzrušivě provedené, až se do snímku začne vkrádat nuda. Navíc mně docela vadil ten laciný přístup ke všemu, co vyhlíželo jako solidní nápad, ale téměř vše se přetvořilo do nepochopitelně jalového až čistě blbého vyznění. Film občas usiloval o jakousi stylovost, ale ta se krůček po krůčku vytrácela. Určitým lákadlem je jméno Jennifer Aniston v titulcích. Ta si však v počátcích své kariéry zde nevyhlédla zajímavou roli a zřejmě si toho byla dobře vědoma, protože na hororový žánr zanevřela. Warwick Davis film docela spolehlivě táhne a kdyby dostal vše kolem sebe v lepším balení, jistě by se bylo na co dívat. Mark Jones s velkou jistotou nijak hororový žánr tímhle kouskem neobohatil o něco napínavého,brutálního, krvavého nebo jakkoliv zajímavého. Spíše svým marným režijním přístupem vše zazdil a odradil od sledování dalších dílů s Leprechaunem v hlavní roli. Vůbec o nic nepřijdete, když vynecháte i ty. Podobně jako tenhle první díl jsou bezinvenční a duté jako sádrový trpaslík. A to se tenhle trpaslík jevil jako sázka na hororovou jistotu. Kurs byl před zhlédnutím vysoký, ale sázet na skřety se nevyplácí. Příště by měl Leprechaun místo nevěsty hledat schopného režiséra a dobrého scénáristu. Mé hodnocení: 20%(2.7.2014)

Ten fakt, že se jedná o blbost, jde tady spíš trochu na úkor věci. Ale přesto, toho malýho sráče Leprikóna jsem si docela oblíbil. Je to pěknej zmrd, hovado první třídy. Místo aby leštil botky, sem tam přiživil onu irskou legendu, a vykašlal se na ty šlohnutý dukáty, ne... odcestuje z Irska a půjde si pro ně přes mrtvolu (mrtvoly), a to sice, i kdyby mu chyběl jen jeden jediný. První pokus nevyjde. Ale jakmile se probere po deseti letech vězení v bedně, hodlá se do toho teprve pořádně opřít. Bude se křenit tím svým hnusným ksichtem, házet hlášky, stíhat Jennifer Aniston, dělat bordel prostě. Docela ucházející hororová taškařice, hádám že v příštích dílech trochu povyroste bodycount.(21.3.2009)

Už začátek byl těžký, když Jennifer vylezla z auta v tak krásných modrých šatičkách, až jsem odložil všechnu rozdělanou práci. Sice se rychle převlékla, ale nijak zvlášť mi to neulehčila, protože ty těsné riflové kraťásky... Moje sledování Skřeta tak vypadalo asi nějak takhle: kraťásky, kraťásky, kraťásky - střih - scéna bez kraťásků, při které jsem nabíral dech a utíral sliny z polštáře - střih - kraťásky, kraťásky, kraťásky - střih - nádech a sušení - střih - kraťásky, kraťásky, kraťásky... Jasně, že tam byl ještě nějaký svalouš, táta, fagan, idiot a trpajzlík, který měl ty kraťaský celou dobu v úrovni očí, ale jejich postavy jsem zaregistroval až v závěrečných titulcích. Takže u mě spokojenost! =)(9.5.2012)

Doufal jsem, že snímek „Skřítek“ bude trochu vtipnější, že to bude trochu větší jízda, ale přesto jsou zde docela dobré, hororové nápady, hlavně v rámci zabíjení. Film je krvavý, ale není vyloženě brutální. Přece jen to není tak explicitní, jak by to explicitní být mohlo. Snímek neurazí, ale bohužel ani nenadchne, protože spojení hororu a komedie zde není příliš epochální.(25.10.2016)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 4. (beso74)

• - Podľa slov Warwicka Davisa mal byť tento film pôvodne určený pre detí. Štúdio však rozhodlo, že sa prerobí pre staršie publikum. (beso74)

• - První filmová role Jennifer Aniston. (Trainspotter)