• Kazachstán

(Německo)
  • slovenský

Komedie / Drama

Kazachstán / Rusko / Německo / Polsko, 2008, 100 min

V rytmu Boney M. - Rivers of Babylon hrající z přehrávače v traktoru a s heslem "Žádná žena, žádné stádo" se vydává hlavní hrdina Asa se svým kamarádem a se svým protivným švagrem, větrem ošlehanou a prachem zavátou stepí za jedinou svobodnou dívkou široko daleko, kterou zatím neměl ani možnost vidět, dívkou jménem Tulpan, která Asu zarputile odmítá. Online porod ovce byl stejně krutý jako je kazašská step. 50 %(25.5.2013)

MINIKINO Kavárna, Ostrava, 9.6.2009. 16 diváků, 1 s modro bílou čelenkou nebo fáčem na hlavě (mazec asi fanoušek Baníku :) jeden pár málem se ošukající v průběhu filmu. Takže komedie se vším všudy. Teď k filmu. těch 74% co to má v tuto chvíli je přesně tak akorát na kolik bych to ohodnotil. Není to a tak typická komedie, řek bych spíše humornější hraný dokument. Hlavní přínos je, že člověk pozná jak žijou pastevci ve stepi. Jak může být život odlišný, ale v mnoha směrech i stejný. Hodnotím pozitivně a doporučuju tento netradiční snímek.(10.6.2009)

Život v stepi bol námetom viacerých filmov (napr. mongolská koprodukcia o plačúcej ťave, Michalkovova Urga a pod. ). Zvláštna clivota rozľahlých stepí, dujúceho vetra, mečania stád dobytka a kočovania pastierov ma doposiaľ vždy dostali. Neinak tomu bolo i v Tulpanovi. Príbeh nenapĺňanej lásky spestril humor, korunovaný opakovaným púšťaním pesničky Rivers of Babylon z korby traktora, uháňajúceho naprieč šírymi rovinami.(7.12.2009)

-3* jako seznámení s kazašskou kinematografií to bylo zajímavé, ale provedením zklamal, protože působí občas hodně amatérsky. Velkým příběhem se tvůrcové nezabývali a snažili se spíš co nejvěrněji přiblížit život ve stepi, takže se to blíží stylem k polodokumentárním filmům. Kdo si rád užívá táhlých záběrů do pusté krajiny nebo sleduje běžný život domorodých obyvatel, tak je to pro něho to pravé. Já v něm nenašel nic podnětné a rozhodně znovu bych do něj nešel. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.4.2016)

Nahoře v obsahu se píše o nádherných záběrech kazašské stepi, ale já bych po prvních deseti minutách z té nádhery utíkala někam jinam, kde je alespoň jeden stromek. Ne, já to nemohu pochopit, ale je to jejich zaběhlý život, jejich mentalita, kterou si nedovedou ani jinak představit. Akorát to mládí jim tam už utíká do měst a já se tomu až tak moc nedivím. Přesto se Asa snažil udržet jejich rodinný životní rytmus i když už poznal kousek světa, ponejvíc z lodi na mořskou hladinu. Jeho námluvy byly doslova napínavé tím, že jsem byla na Tulpan strašně zvědavá, jak tam jen vykukovaly její oči zpoza závěsu. Bylo roztomilé a úsměvné jak se Asa snažil zalíbit. Nejen svým povídáním o chobotničkách, žralocích, ale i svým zjevem. Kluk jeden ušatá, on si dokonce tvaroval i ty svoje ušiska, ale jak a podle jakého vzoru ? Ne, to nepovím, protože v tom je kouzlo tohoto filmu. Aje jich tam víc, jen to cele vnímat. Zkrátka ať žije Rivers Of Babylon:-) A Tulpan.........? Citlivý film bez žádných cukrlátek, tak to je tenhle příběh z kazašské stepi.(4.2.2017)