• Kazachstán

• Německo

• Polsko

Komedie / Drama

Kazachstán / Rusko / Německo / Polsko, 2008, 100 min

-3* jako seznámení s kazašskou kinematografií to bylo zajímavé, ale provedením zklamal, protože působí občas hodně amatérsky. Velkým příběhem se tvůrcové nezabývali a snažili se spíš co nejvěrněji přiblížit život ve stepi, takže se to blíží stylem k polodokumentárním filmům. Kdo si rád užívá táhlých záběrů do pusté krajiny nebo sleduje běžný život domorodých obyvatel, tak je to pro něho to pravé. Já v něm nenašel nic podnětné a rozhodně znovu bych do něj nešel. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.4.2016)

Příjemný polodokumentární filmeček z kazašské stepi, kde určitě není lehké žít, zároveň ale není ani problémem pochopit, proč po tom někteří touží. I když může film díky dlouhým záběrům bez střihu působit stoicky a zdlouhavě, opak je pravdou, protože na scéně se pořád něco děje (záběry s rodícími ovcemi v docela naturální podobě nebudou pro každého). Do všech rolí se navíc podařilo obsadit přesné typy a uvědomí-li si člověk, že šlo pravděpodobně všechno o neherce, jsou jejich výkony bez výjimky obdivuhodné. 90%(19.6.2009)

Film rozvleklý a pomalý jako dny v kazašský stepi. Film o tom, že životní moudrost nemusí být nutně složitá a že nepotřebujete doktorát z filozofie, abyste pochopili, co je a co není důležitý. Nezapomenutelný je záběr na otevřenou krajinu, někde v dálce se žene černá bouřka a v popředí pes ohlodává kost - stačí vidět tohle a nemusím vědět víc, těch dvacet sekund má v sobě všechno, co jsem kdy potřeboval.(27.1.2013)

Přiznávám se, ale příběh námořníka Asy uprostřed kažasské stepi a polopoušti mne dojal. Nevím sice jestli obyvatele Kazachstánu ještě rukuji k Tichomořské flotile námořnictva Ruské Federace, ale to filmu neubralo na citu a kouzlu. Počet cen si film zaslouží. Překvapila mne i podobnost ruštiny a kazaštiny. Rivers Of Babylon od Boney M musí být v tomto kousku stepi krajně neoblíbená píseň. Pěkný film a nelituji pozdního sledovaní. Pěkný film, který nepotřebuje specialní efekty ani 3D.(15.5.2011)

Těžko říct, zda chválit Dvorcevoje jako scénáristu nebo režiséra, a tak ho chvalme jako autora - autora jednoho z nejpěknější příběhů filmové literatury. A když ne obecně, tak alespoň co se týká iniciačního obřadů. (Iniciační obřad slouží k porušení hladkého povrchu a vytvoření trhliny (ruptury), která která způsobí přechod na vyšší (dospělou) hladinu uvažování.) K trhlině na povrchu, a tím i k iniciaci, může dojít i při prožívání uměleckého díla, tohoto filmu, za předpokladu ztotožnění se s hlavním hrdinou, což není samozřejmě vůbec snadné. Film se navíc vyznačuje celou řadou "komických odcizení", které však v rámci snímu fungují v dokonalé harmonii s dějem i smyslem. Dvorcevoj tak nakonec vytvořil moderního hrdinu, mladého a nepomateného Dona Quijota.(26.1.2020)