Morke

Mørke

Murk

Drama / Thriller

Dánsko / Velká Británie, 2005, 119 min

Komentář obsahuje spoilery: Tak tohle bylo silné.. Temné, mrazivé, napínavé od začátku až do konce. Skandinávské filmy miluji a málokdy mě nějáký zklame, ale tenhle mě vážně dostal. Sympatický hlavní hrdina - tak si představuji pravého muže, téma sebevraždy a vyrovnávání se s ní, jeden muž, který si myslí, že má poselství a přitom je vrah. Myslím, že u člověka, který se někdy chtěl zabít, nebo se o sebevraždu dokonce pokusil, by se vážně tohle dalo zneužít, kdyby se ho někdo chtěl zbavit a zakrýt tak vraždu sebevraždou.. S tím, že byl konec hollywoodský a předvidatelný nesouhlasím, já se o Jakoba bála do poslední minuty a nevěděla jsem, jak to dopadne a to, že by to skončilo jinak by mi zkazilo celý film.(3.2.2017)

Vynikající triler z Dánské dílny. Výborně hrající Kaas, ale ani ostatní nejsou pozadu. Hlavně u hendikepovaných by mě zajímalo, zda jsou to herci nebo opravdu postižení. Místy je film velmi mrazivý až na pomezí hororu. Téma je taky hodně zajímavé a taky hodně severské. Místy to podle mě bylo trochu podobné s Ukrutně šťastni. Těžce černohumorný dialog na začátku je perfektní.(1.3.2011)

Výborná dráma s thrillerovými prvkami. Ako je u severanov štandardom, snímok ponúka veľa podnetov na zamyslenie, pričom jednotlivé problémy ohľadom témy smrti, samovraždy, vyrovnávania sa s postihnutím.... sú výborne dramaticky spracované. Koniec však mnohé pokazil. Na kvalite výraznou mierou ubralo hlúpe a často iracionálne chovanie sa hlavného hrdinu ako aj pre severanov totálne netypické, melodramatické a z USA dovezené, gýčovité ukončenie (hlavne scéna vo vode). Škoda, dlho to vyzeralo na plný zásah, takto len nadpriemer. 75/100(11.12.2014)

Další z řady strhujících dánských thrillerů s mrazivou zápletkou podpořenou skvělým Nikolajem Lie Kaasem a potažmo i tlouštíkem Nicolasem Bro. Dokonce mě u filmu napadlo, že nebýt typického severského venkovského prostředí, myslel bych si, že film natočili španělé, což jsou mistři v podobně vystavěných zápletkách. Moc jsem to Jakobovi nezáviděl, přijet na vlastní pěst vyšetřovat smrt sestry do takového zapadákova, kde místním neuteče ani myš. No ale zvládl to i se závěrečnou společnou koupelí s tlouštíkem, takže u mě silné čtyři pecky.(3.3.2014)

Toto je fakt jiná káva oproti té americké (že by mokačíno?). Není to jen thriller. Přes tu hustou atmosféru, přes to, že se to chvílemi jeví jako obyčejný thriller hororového typu, vás to nutí přemýšlet a přijdete na to, že to vůbec není tak jednoduché, jak to vypadá. Fascinující minimalismus, úchvatné jako výborné víno s opravdu dlouhou koncovkou. Mňam. A mimochodem, s těmi Dány to mám podobně jak píše dank011.(15.3.2014)

• - Mørke je město v regionu Střední Jutsko v Dánsku, ale také dánský výraz pro temnotu. (šerminator)