Univerzální uklízečka

• Nizozemsko

Keeping Mum

Komedie

Velká Británie, 2005, 103 min

Dokonalě suchý místy cynický britský černý humor, který každou chvíli práskne skvělou hláškou, dialogem nebo situací, skvělé obsazení a svižné tempo, které jen občas klopýtne lehce přetaženou scénou (zejména některé scény s Patrickem Swayzem). Maggie Smith je ve své smrtící laskavosti dokonalá, stejně jako Kristin Scott Thomas ve své unavené podrážděné neuspokojenosti a Rowan Atkinson ten překvapil nejen umírněným humorem, ale také jednou z nejkouzelnějších milostných scén jaké jsem v posledních letech viděl. A to vlastně jen leží, hlavou mu běží verše a v odraze zrcadla vidí svou ženu.(3.3.2012)

Ó, jak jsi krásná přítelkyně má... Pohodová, v některých momentech řádně morbidní a ulítlá, britská komedie z anglického venkova. Na základním motivu manželských problémů vystavěna zápletka o jedné uklízečce, kterou by chtěl mít doma asi každý. I když ta pointa s lodníkem byla vystavěna na vratkých nohou, a ani závěrečná pointa mi nepřišla příliš dobrá ve srovnání s předchozí stavbou, má to pár opravdu dobrých momentů, parádní herecké obsazení - Atkinson je civilní a přitom stále Mr. Bean, Kristin parádní, Maggie Smith vražedná a Swayze tak slizký, jako nikdy předtím, a děj přes neustále vracející se nudu, která je ovšem vždy ukončena nějakým fajn nadsazeným mordem, uteče rychle a nakonec, proč ne? I takovéhle obyčejné věci jsou potřeba. Slabší 4(18.4.2012)

Ze začátku film sice trochu pokulhává a ztrácí se v trapných vtípcích, s příchodem nové hospodyně se ale celá atmosféra mění a na řadu přichází ten pravý černý anglický humor. Rowan Atkinson konečně odhazuje svůj typický idiotský výraz a v roli sympatického vikáře dokazuje, že skutečně umí hrát. Přesto největší hvězdou večera zůstává samotná hospodyně, Maggie Smith. S přehledem strčí všechny ostatní herce do kapsy a coby šarmantní postarší dáma, která by (ne)ublížila ani mouše, si získá srdce všech zúčastněných. Aby bylo jasno, ta čtvrtá hvězdička patří hlavně jí.(31.3.2006)

Milá černá komedie mi připomněla zlaté časy té české...( Čtyři vraždy; Pane, vy jste vdova; Konec agenta...). Trojice Thomasová - Smithová - Atkinson je skvělá, zdárně sekunduje ve vedlejší roli i Swayze. Uklízečku jako je Smithová by člověk občas potřeboval. Zatočí s otravným psem ( taky nám každou chíli nějaký vyje pod oknem), nepříjemným sousedem i chlípným a vypočítavým milencem. Pohled na dno jezírka evokuje bazén z Konce agenta W4C či garáže ze Čtyři vraždy stačí, drahoušku....(20.8.2010)

Na tohle jsem se koukal tak trochu náhodou, ale jak jsem tak koukal, pomalu jsem zjišťoval, že mě to baví čím dál tím víc. Nemám sice moc rád takovou tu stylizaci "tohle je komedie, tak se smějte", kterou to chvílema trochu zavánělo, včetně "hudby do komedie jako dělaný", ale mnohem blíž to bylo klasický britský komedii natočený s nadhledem. Vtipy totiž většinou byly opravdu legrační a některý scénky byly skvěle odlehčený.(23.2.2007)

• - Režisér Niall Johnson vstoupil Univerzální uklízečkou mezi tvůrce vysokorozpočtových filmů. Doteď dělal jen nezávislé produkce, ale na kontě má také scénář k loňskému mysterióznímu thrilleru Hlas smrti (r. Geoffrey Sax). (imro)

• - Kristin Scott Thomas nominovalo sdružení londýnských kritiků na Herečku roku. (imro)

• - Univerzální uklízečka debutovala v Anglii na začátku prosince v 306 kinech s obratem 645 886 liber, celkový výdělek se tam vyšplhal na trojnásobek. (imro)