Univerzální uklízečka

Keeping Mum

Univerzálna upratovačka

Komedie

Velká Británie, 2005, 103 min

70% čekal jsem záchvaty smíchu jako u scének pana Beana, ale tohle je velmi jemná černá komedie s decentním humorem v ekteré hraje atkinson jen nevýraznou vedlejší rolií. Ovšem Keeping Mum (s neskonale debilním českým názvem Univerzální uklízečka) je zábavný film který mě vtáhnul, párkrát rozesmál a ani chvííli nenudil. Celý film stojí a padá na Maggie Smithv titulní roli, která je prostě jedním slovem úžasná a navíc Kristin Scott Thomas ji více než zdatně sekunduje. Škoda jen, že některé vtípky nejsou propracovanější, ale pak by to zas nebyl ten pověstný decentní britský humor, ovšem rovan atkinson by si zasloužil větší prostor a zajímavější postavu.(14.11.2006)

Musím pochváliť distribútorov za slovenský názov filmu, naposledy sa tak trafili pri filme Amores Peros – Láska je kurva. Jemný anglický humor, Atkinson a jeho rozhovor s Bohom v kostole pomocou vypínania mikrofónu, alebo Patrick „Dirty Dancer“ Swayze ako golfový zvodca (hlavne keď sa predvedie v tangáčoch) sú super.(20.5.2006)

Ze začátku jsem si myslela, že Rowanu Atkinsonovi nálepku "Mr. Bean" už nikdo neodpáře a ohromně jsem se mýlila, jeho herecký výkon je obdivuhodný a je to absolutní přerod. Anglický suchý humor funguje na 100 %. A dokonalá je i Maggie Smith, která se tváří jako to nejnevinnější neviňátko, nepodezírali byste ji ani ze zabití mouchy. Kapitola sama pro sebe je rovněž Patrick Swayze - ten slaví herecký comeback - i ve svých letech je to fešák a frajer, což bravurně využívá ke ztvárnění svého přislizlého Amíka. Kontrast britské a americké angličtiny je dalším parádním detailem, co dělá tuhle britskou komedii povinnou záležitostí. A všem možným vtípkům, kterými je film doslova prošpikován, se směju ještě teď.(17.4.2006)

Skvělá a osobitá komedie s typickými britskými rysy. Parádní obsazení, scénář i atmosféra malého, poklidného městečka. Maggie Smith mi připomínala něco mezi Mary Poppins a Nanny McPhee, Rowan Atkinson se zase z Mr. Beana převtělil v kněze (scény, kde se učí a poté před diváky pronáší o vtip posilněné projevy, jsou úžasné:) a Patrick Swayze opět svádí ženy svým americkým šarmem:)(21.1.2013)

Milá černá komedie mi připomněla zlaté časy té české...( Čtyři vraždy; Pane, vy jste vdova; Konec agenta...). Trojice Thomasová - Smithová - Atkinson je skvělá, zdárně sekunduje ve vedlejší roli i Swayze. Uklízečku jako je Smithová by člověk občas potřeboval. Zatočí s otravným psem ( taky nám každou chíli nějaký vyje pod oknem), nepříjemným sousedem i chlípným a vypočítavým milencem. Pohled na dno jezírka evokuje bazén z Konce agenta W4C či garáže ze Čtyři vraždy stačí, drahoušku....(20.8.2010)

• - Univerzální uklízečka debutovala v Anglii na začátku prosince v 306 kinech s obratem 645 886 liber, celkový výdělek se tam vyšplhal na trojnásobek. (imro)

• - Režisér Niall Johnson vstoupil Univerzální uklízečkou mezi tvůrce vysokorozpočtových filmů. Doteď dělal jen nezávislé produkce, ale na kontě má také scénář k loňskému mysterióznímu thrilleru Hlas smrti (r. Geoffrey Sax). (imro)

• - Ve 36. minutě Lance (Patrick Swayze) po dotelefonování odjíždí v golfovém vozítku Club Car, přičemž se ozve zvuk normálního motoru. Tato vozítka jsou ovšem na baterie a nevydávají téměř žádný zvuk. (Lucy.Anna.N)