Univerzální uklízečka

Keeping Mum

Univerzálna upratovačka

Komedie

Velká Británie, 2005, 103 min

Ambície nakrútiť čiernu komédiu, ktorá by vytŕčala z mainstreamu a kvalitatívne by zatienila konkurenciu (špičkové obsadenie a výprava...), sa cení, no úmysel ostáva len niekde kúsok za pol cestou. KEEPING MUM neprináša nič, čo by som už nevidel inde, hravú roztomilosť mieša s britskou černotou tým najprevarenejším spôsobom, a prináša toľko prekvapení ako každodenná jazda električkou. Ale to pozlátko, do ktorého je šablónovitý scenár zabalený, je pekné. A Rowan Atkinson je plnohodnotný herec.(17.3.2006)

Milá černá komedie mi připomněla zlaté časy té české...( Čtyři vraždy; Pane, vy jste vdova; Konec agenta...). Trojice Thomasová - Smithová - Atkinson je skvělá, zdárně sekunduje ve vedlejší roli i Swayze. Uklízečku jako je Smithová by člověk občas potřeboval. Zatočí s otravným psem ( taky nám každou chíli nějaký vyje pod oknem), nepříjemným sousedem i chlípným a vypočítavým milencem. Pohled na dno jezírka evokuje bazén z Konce agenta W4C či garáže ze Čtyři vraždy stačí, drahoušku....(20.8.2010)

Roztomilé, dokonale natočené a zahrané dílko naplněné výborným suchým černým humorem. V zásadě jde o mile podvratnou a geniálně pointovanou variaci na klasické britské detektivky, přičemž Grace je vlastně takovou na ruby otočenou paní Marplovou. Skoro mám chuť dát plných pět, neboť takhle vybroušené dílko se vskutku jen tak nevidí. Maggie Smith je skutečně okouzlující a také Rowan Atkinson se své úlohy zhostil rozhodně skvěle. Je občerstvující vnímat jeho komediální talent ve zcela jiné a nebojím se napsat vyzrálejší poloze než v jaké ho běžně vídáme... Zajímavé komentáře: hirnlego, Renton, maxi6, Lynn(22.6.2008)

Před chvílí jsem odklízel sníh ze dvora a kdybych věděl jaká fuška bude dokoukat tenhle film, tak jsem šel raději odklízet celou ulici. Buď ztrácím smysl pro humor a nebo prostě nerozumím britskému humoru. Za celou dobu jsem se jen párkrát pousmál, podle mě je na tom Univerzální uklízečka po vtipné stránce docela blbě, vyjma posledních 20 minut, které ušly, potěšila mě však hudební stránka, díky které jsem překousával ten utahaný děj. 65%(29.1.2010)

Univerzální uklízečka mohla být s minimálními rozdíly natočena někdy v 50. letech s Margaret Rutherfordovou a Alecem Guinnessem v hlavních rolích. Skutečně. Připadá mi jako milé připomenutí toho, co jsme si s anglickým humorem spojovali dřív a co v poslední době trochu zastiňují představitelé britského psychotického humoru (nic proti nim). Odehrává se sice v současnosti, ale dýchá z ní genius loci malebného anglického venkova, který je stejně vhodným dějištěm pro čaj o páté jako pro vraždu. A Maggie Smithová při něčem takovém nesmí chybět. ;-) Škoda, že poté, co ostatní postavy odhalí, co my známe od začátku - její neblahou minulost, film nabere trošku jiný smysl a žánr a kazí si tím celkový dojem. 70%(11.6.2007)

• - Ve 36. minutě Lance (Patrick Swayze) po dotelefonování odjíždí v golfovém vozítku Club Car, přičemž se ozve zvuk normálního motoru. Tato vozítka jsou ovšem na baterie a nevydávají téměř žádný zvuk. (Lucy.Anna.N)

• - Kristin Scott Thomas nominovalo sdružení londýnských kritiků na Herečku roku. (imro)

• - Režisér Niall Johnson vstoupil Univerzální uklízečkou mezi tvůrce vysokorozpočtových filmů. Doteď dělal jen nezávislé produkce, ale na kontě má také scénář k loňskému mysterióznímu thrilleru Hlas smrti (r. Geoffrey Sax). (imro)