Od vylodění po Berlín (TV film)

• Česko

Velká Británie, 2004, 3x51 min

Sean Bean (vyp.), Don Mccorkindale

Zvuk:

Jacek Hamela

Komplexní válečný dokument, jehož hlavní devízou jsou velmi dobže natočené hrané rekonstrukce.(28.7.2009)

Odkaz na popis seriálu na stránkách BBC: "D-Day to Berlin" : 1. The Struggle to Break-Out , 2. Allies at War , 3. The Dream That Died.(28.7.2009)

Dokumentární film od BBC, který je rozdělen na 3. díly se zaměřuje na vylodění v Normandii, boj o francouzské město Caen, osvobození Paříže, operaci Market Garden, hitlerovu ofenzívu v Ardenách, překročení Rýnu, až do rozporu mezi spojenci, na pozadí jsou zobrazeny výpovědi civilistů, vojáku osy nebo aliance (chybí zde jméno, příjmení, informace o oddílu). Tyto výpovědi jsou podkresleny řadou filmových rekonstrukcí, a ty mě velmi potěšily, je to jeden z těch dokumentárních unikátů, co obsahuje barevný filmový materiál, výpovědi očitých svědků a také příjemně zobrazenou rekonstrukci boje.(29.8.2011)

Částečně hraný velmi povedený třídílný dokument o osvobození Evropy, kterému co se týče dokumentů o 2.světové válce nic nechybí, ale také nic nepřebývá. Výpovědi vojáků, archivní záběry i mapy útoků.(23.3.2014)

Třídílný válečný dokument popisující tažení Spojenců od vylodění v Normandii až po skončení války. Pokud člověk hledá vyčerpávající studii západní fronty, tak tento počin nebude pro něj. Tady se chronologickým historickým událostem věnují jen okrajově a jen těm nejzávažnějším. Spíše je to z malé části zaměřeno na výpovědi účastníků, ale hlavně na hrané scény. A ty jsou povedené, až jsem byl místami mile překvapen. Proto je také tento dokument BBC trošku netradiční, ale v žádném případě špatný, právě naopak, nic podobného jsem ještě neviděl a rozhodně to stojí za vidění. DÍL I: Boj začal -- První díl se věnuje bitvě o Normandii, od vylodění v den D po osvobození Paříže, popisuje také problémy, které vznikaly mezi Spojenci. DÍL 2: Spojenci ve válce -- Nejednotnost mezi Spojenci se prohlubuje, což má za následek rozšiřování fronty a problémy se zásobováním. Výsledkem je neúspěšná britská operace Market Garden a německá protiofenzíva v Ardenách. DÍL 3: Sen, který zemřel -- Poslední díl se věnuje závěrečné bitvě o Německo. Sledujeme i dění v Goebbelsově okolí a poválečný vývoj, který ale nebyl podle představ Spojenců.(9.6.2011)